Mut on tuomittu tästä asiasta monta kertaa. Tää on vaan mun oma näkemys asiaan, enkä voi sille mitään. Mun mielestä se vaan menee näin.
Henkilö X murhaa henkilön Y:n läheisen (perheenjäsenen). Mielestäni henkilö Y:llä on täysi oikeus viedä X:n henki.
Olenko ainut joka on tätä mieltä?
Henkilö X murhaa henkilön Y:n läheisen (perheenjäsenen). Mielestäni henkilö Y:llä on täysi oikeus viedä X:n henki.
Olenko ainut joka on tätä mieltä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Syntyy koston kierre, sitten joku tulee sinuakin "tervehtimään" jne,,,
Et varmastikaan ole ainoa noin ajatteleva. Monissa alkuasukasheimoissa toimitaan juuri noin. Tosin nekin sivistyvät koko ajan.
Tiedän omasta kokemuksesta, että kun lähisukulainen surmataan, alkaa mieleen nousta alkukantaisia koston ajatuksia. Sivistynyt ihminen pystyy kuitenkin hillitsemään niiden muuttumisen teoiksi.
On syytä noudattaa lakeja ja olla painumatta murhaajien joukkoon. Omat näkemykset on syytä pitää omana tietona, jos ne ovat lainvastaisia.
Loputon kierre joka vie hautaan ennenaikisesti läheltä ja kaukaa. Jeesus tuli myös opettamaan miten antaa anteeksi. Joskus ei voi täysin unohtaa, mutta anteeksiantamus vie kivun, armo lääkitsee ja poistaa kostonhalun. Jeesus haluaa antaa meille rauhan. Pelastaa tämän maailman julmuudelta, sisäiseen rauhaan.
Eräällä "heimokansalla hameineen jne" tuo kostonkierre on aika katkaista, täysin viattomat ihmiset kärsivät, valheet ajavat vuosiksi vankilaan jne..
Jeesus sanoi: tehkää toisille niinkuin haluaisitte itsellenne tehtävän!