HELMINAUHA MERIMIINAT.

Anonyymi-ap

Nyt kun monet laivat turvallisuuden vuoksi kiertävät afrikan kärjen kautta, voiko siitä tulla yllätyksiä?

Helminauha merimiinat on nauha jossa on noin 150metrin välein yhteinsä neljä kappaletta merimiinoja. Ei sen tarkemmin miten ovat kiinitetty vaijeriinko vai paksuun köyteen? Ensinnäkin viimeinen miina on 1 seuraava 2 seuraava 3 seuraava 4. Nelospuolelta menee vähintään 1,5 kilometrin päähän paksuhko köysi (se on narua) vetävään alukseen, joka voi olla kalastusaluksessa, isommassa moottoriveneessä. Kun vaikkapa kauempana merialueella kulkee 8000 - 14000 konttilaiva joissa useissa on veden alla tai lähellä pintaa edessä iso möykky, naru tai vaijeri tarttuu siihen paremmin eikä mene laivan alitse propelleihin. Teoriassa käypi niin, että mikäli osuu köyteen ennen1 miinaa (miina raahautuu tuulen suunnasta sekä allokonsuunnasta riippuen), miina räjähtää joko heti laivan kylkeen tai heiluilee lähellä. Helminauhaa vetävä alus löysää köyttä alkaen paketoimaan rahtilaivan, kiertämällä laivan takaa köyttä laivan toiselle puolelle jolloin 2 räjähtää laivan vastakkaisella puolella. Kun köyttä vetävä vene kulkee kovemmin kuin rahtilaiva saavuttaessa rahtilaivan etuosan kietäen rahtilaivan riittävän etäältä edestä, räjähtää 3 miina rahtilaivan kylkeen. Viimeistään tuossavaiheessa köyden kiristyessä 1 räjähtää rahtilaivan nokassa. 4 säästyy, 1,2,3 räjähtää ja oletus melkoisen nopeasti konttilaiva uppoaa?

Helminauha merimiinat voivat olla jopa useita kilometrejä pitkiä, silloin ehkä tiheämmin kuin 150metrin välein ehkä 100metrin välein. Sellaisen nauhan pituuteen tarvitaan jo rahtialus vetämään ja lähettyville useampi varalle. Niillä jo voi hyvin pyydystää sotalaivoja, koska useimmin sotalaivoissa tarkkaillaan muiden laivojen liikkumista eikä niinkään mitä meressä kelluu. Mitä vähemmän merimiinoissa on tutkissa havaittavia aineksia, sitä vähemmän niitä vaikea havaita. Tuollainen helminauha tuhoaa alueen jo lähes 0:llaan ja katkaisisi käytännössä lähi-idän ja kauko-idän kuljetuket eurooppaan kaikilta osin Afrikan eteläkärjen kautta. Alueiden valtioiden merivartiostokinsaataisivat olla ongelmissa kun merialueet erittäin suuria jolloin vain droneilla, lentokoneilla satelliiteillä voi aluetta haravoida. Kymmenien kilometrien mittaiset helminauhat, niin siinä on vaikea arvailla mitkä alukset niitä vetää?

1

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

        Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
        Ikävä
        93
        2109
      2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

        Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
        Apua aloittelijalle
        167
        1557
      3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

        Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
        Äänekoski
        74
        1329
      4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

        Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
        Maailman menoa
        239
        1214
      5. No ei sun asunto eikä mikään

        muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
        Ikävä
        73
        1180
      6. Hyvin. Ikävää nainen,

        Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
        Ikävä
        88
        1096
      7. Martina lähdössä Ibizalle

        Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        151
        1041
      8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
        Maailman menoa
        252
        1006
      9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

        Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
        Ikävä
        51
        926
      10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

        Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
        Pyhäjärvi
        88
        901
      Aihe