Muutin juuri hieman isompaan asuntoon. Nykyinen koko siis 28 neliötä. Valitettavasti kissakuumeesta huolimatta nykyiseen asuntoon ei voi vakituisesti ottaa lemmikkiä, mutta hoitoeläimet on sallittuja. Entiseen asuntoon ei edes eläimiä voinut tuoda.
Olen miettinyt ottavani hoitoon satunnaisesti Bengali- ja Abyssiniankissoja, jotka eivät pahemmin aja karvaa ja rodutkin ovat itselleni mieluisia. Olen myös lukenut kyseisistä roduista, joten taustatietoa löytyy. Täten voisin totutella rotuihin ja ehkä myöhemmin neuvotella vuokranantajan kanssa yhden hankkimisesta. Hoitaisin todennäköisesti yhden kissan aina kerrallaan.
Mieleeni tuli hieman hoitokissoihin liittyviä kysymyksiä. Kokemuksia lemmikin hoidosta on vain koirista, joten kissat on uusi asia, mutta ehdottomasti asia, johon haluan tarttua ja tutustua. Useinmiten olen ymmärtänyt, että kissan mukana tulevat omat ruoat, mahdolliset lääkkeet, suosikkilelut ja hoitotarvikkeet.
Mutta mites juoma- ja ruokakuppien laita? Hankinko oman vai pyydänkö omistajan tuomaan omat? Jos hankin omat, niin millä todennäköisyydellä seuraava kissa juo tai syö kyseisistä astioista vai välittääkö ne ollenkaan asiasta?
Entä kissanpeti eli onko sellaisen hankkiminen välttämätöntä vai riittääkö, että hankin ison tyynyn heitä varten, joka pidetään sitten lattialla? Samaa mietin raapimispuun laitaa. Jos en omista kissaa, niin miten raapimispuun tai maton kanssa toimitaan? Oman asunnon säästäminen mahdollisilta ruhjeita tämäkin olisi hyvä tietää.
Mites kissan hiekkalaatikko?
Mitä tavaroita hoitokissalle?
9
373
Vastaukset
- Anonyymi
Jos olet ottamassa jonkun tuttavan kissaa hoitoon, niin kysyt häneltä etukäteen, mitä kaikkea kissan mukana tulee.
Jos olet jotain rescuekissaa aikomassa sosiaalistaa ja hoitaa tulevaa kotia varten, niin varmaan silloinkin kannattaa etukäteen tiedustella, miten paljon itse täytyy asiaan panostaa.
Voit käydä jonkun verkkokaupan sivuilta katselemassa millaisia raapimamattoja, raapimapuita tms. juttuja voi hankkia omia huonekaluja säästääkseen. Eläinsuojeluyhdistyksellä saattaa olla kauppa, josta voi saada käytettynäkin jotain tarvikkeita. Kissankupit kelvannevat toisillekin kissoille, kun ne pesee huolellisesti.- Anonyymi
Suuret kiitokset vinkeistä. En tällä kertaa ole ryhtymässä rescue-kissan hoitajaksi vaan satunnaiseksi hoitajaksi kissoille, joiden omistajat lähtevät lomille, työmatkoille yms. kyseessä olisi siis väliaikainen palvelu tyylin 1-3 viikkoa tai kuukaudeksi. Siinä samalla oppisi lisää kissojen hoidosta.
Tuttavilla on koiria kyllä, muttei kissoja.
Mites nuo kissan hiekkalaatikko hoitojaksoina? Kelpaako oma pieni vati esim, mutta pyytäisi omistajaa tuomaan omat hiekat? Hoitojakson jälkeen heittäisi vain hiekat pois ja pesisi vadin huolellisesti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suuret kiitokset vinkeistä. En tällä kertaa ole ryhtymässä rescue-kissan hoitajaksi vaan satunnaiseksi hoitajaksi kissoille, joiden omistajat lähtevät lomille, työmatkoille yms. kyseessä olisi siis väliaikainen palvelu tyylin 1-3 viikkoa tai kuukaudeksi. Siinä samalla oppisi lisää kissojen hoidosta.
Tuttavilla on koiria kyllä, muttei kissoja.
Mites nuo kissan hiekkalaatikko hoitojaksoina? Kelpaako oma pieni vati esim, mutta pyytäisi omistajaa tuomaan omat hiekat? Hoitojakson jälkeen heittäisi vain hiekat pois ja pesisi vadin huolellisesti.Itse en kyllä muuhun käyttäisi vatia, missä on kissan vessaa pidetty. Toki on mahdollista laittaa muovipussi vatiin ja sen muovin päälle kissanhiekat. En ole tuota itse kokeillut, enkä tiedä, onnistuuko kissa kynsillään sitten saamaan sen muovipussin rikki. Varmaan se riippuu kissan koostakin, minkä kokoisessa vadissa se asionti onnistuu.
Tuollainenkin näköjään löytyy... https://www.petenkoiratarvike.com/kissat/kissanhiekka-ja-vessat/hiekkalaatikot-ja-vessat/kissan-matkavessa-littlebigger/142704?69408= - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse en kyllä muuhun käyttäisi vatia, missä on kissan vessaa pidetty. Toki on mahdollista laittaa muovipussi vatiin ja sen muovin päälle kissanhiekat. En ole tuota itse kokeillut, enkä tiedä, onnistuuko kissa kynsillään sitten saamaan sen muovipussin rikki. Varmaan se riippuu kissan koostakin, minkä kokoisessa vadissa se asionti onnistuu.
Tuollainenkin näköjään löytyy... https://www.petenkoiratarvike.com/kissat/kissanhiekka-ja-vessat/hiekkalaatikot-ja-vessat/kissan-matkavessa-littlebigger/142704?69408=Kissan omistaja varmaankin voisi sen kissanvessan samalla lainata hiekkoineen. Kissa saattaa stressaantua, jos kovin moni asia muuttuu. Jollekin kissalle voi tulla stressi jo siitä, jos joku kissalle tuttu esine siirretään eri paikkaan.
Kaikkein paras olisi varmaan hoitaa kissaa siellä kissan omassa kodissa. Lieneekö tuo mahdollisuus käytettävissä? Kissalla olisi siellä kaikki valmiina. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse en kyllä muuhun käyttäisi vatia, missä on kissan vessaa pidetty. Toki on mahdollista laittaa muovipussi vatiin ja sen muovin päälle kissanhiekat. En ole tuota itse kokeillut, enkä tiedä, onnistuuko kissa kynsillään sitten saamaan sen muovipussin rikki. Varmaan se riippuu kissan koostakin, minkä kokoisessa vadissa se asionti onnistuu.
Tuollainenkin näköjään löytyy... https://www.petenkoiratarvike.com/kissat/kissanhiekka-ja-vessat/hiekkalaatikot-ja-vessat/kissan-matkavessa-littlebigger/142704?69408=Kiitos linkistä. Järkytävän edullinen, mutta jos tuohon saisi tuon hiekan, niin kissa voisi hyvin pärjätä silläkin. Tuon voi varmasti pestä 60-95 asteessa pesukoneessa ja käyttää toiseen kissaan. Googlen mukaan Bengali on helposti tuon 6kg ja voi olla 30cm korkea.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kissan omistaja varmaankin voisi sen kissanvessan samalla lainata hiekkoineen. Kissa saattaa stressaantua, jos kovin moni asia muuttuu. Jollekin kissalle voi tulla stressi jo siitä, jos joku kissalle tuttu esine siirretään eri paikkaan.
Kaikkein paras olisi varmaan hoitaa kissaa siellä kissan omassa kodissa. Lieneekö tuo mahdollisuus käytettävissä? Kissalla olisi siellä kaikki valmiina.Ilman muuta hiekat mukaan, kun niitä hiekkoja on markkinoilla monenlaisia ja kaikki kissat ei välttämättä tykkää Prismasta tai Cittarista ostetuista hiekoista. Tuon kissan oman vessan lainaaminen olisi kätevää ja on myös käynyt itselläni mielessä. Moni kissa rakastaa pahvilaatikoita, joten voin uhrata hyvin yhden kissan käyttöön, jolla se sitten voi leikkiä.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#181825217
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Jaa, että hoitoon vain bengaleja ja abyjä jotta voi harjoitella niiden kanssa. En hevletti sulle antais edes kirppuakaan.
- Anonyymi
Jos otat hoitokissoja,pyydä lemmikin omistajalta ruuat mukaan,hyvin pestyt kipot ja muut tarvikkeet. Kissa mieluiten syö ja juo omista tutuista astioistaan Leikkiikin mielellään omilla leluillaan.
Ja varmistat ensin että kissa tulee terveenä hoitoon,jos otat useampia samaan aikaan,etteivät virustaudit leviä. Eli että rokotukset on okei,ja hoitoon tulevat on testattuja tiettyjen varalta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988