Espoon ja Helsingin yleiset saunat HS:n jutussa

Anonyymi-ap

Kaikkia, joita kiinnostaa käydä yleisissä saunoissa kiinnostanee tämä Hesarin juttu Espoon ja Helsingin yleisistä saunoista. Jutussa on tosin aika lyhyesti ja pintapuolisesti kirjotettu kustakin saunasta. Lisäksi Hesari on tyylilleen uskollisena jättänyt kokonaan huomiotta Espoon parhaan yleisen saunan, josta kirjotan alla.

https://www.hs.fi/kaupunki/helsinki/art-2000010061214.html
Ensinnäkin Helsingin puolella olevista yleisistä saunoista oma suosikkini on tuossa jutussa mainittu Uusi Sauna, joka on Helsingin Jätkäsaaressa. Uusi Sauna on oikein mainio sauna. Uusi Sauna on siis saunan ja ravintolan yhdistelmä. Siellä on tosiaan kolme saunaa. Miehille ja naisille on omat kertalämmitteiset puupellettilämmitteiset saunat ja sen lisäksi on sekasauna. Sekasauna on sähkösauna, mutta siellä on sähkösaunaksi miellyttävät löylyt. Miesten ja naisten omissa saunoissa ei tarvitse käyttää uikkareita, mutta sekasaunassa pitää käyttää. Sekasaunan puolella on myös pieni kylmäallas, johon mua ei saa koska en tykkää jääkylmästä vedestä.

Uudessa Saunassa on myös ravintolapuoli, jonne voi mennä jäähdyttelemään pelkkä pyyhe ympärillä tai kylpytakissa. Saunan jaravintolan välillä voi kulkea täysin vapaasti ja riittää tosiaan, että pyyhe on ympärillä. Ravintolan puolelta saa bisseä ja muita juomia sekä myös ruokaa. Eli ravintolan puolelle voi mennä jäähdyttelemään, hörppimään bisseä ja syömään ja sitten taas löylyihin. Uudessa Saunassa on myössisäpiha johon voi mennä ulos jäähdyttelemään. Uudessa Saunassa on se kiva puoli myös , että samalla sisäänpääsymaksulla voi olla saunalla vaikka koko illan tuntikausien ajan. Uusi Sauna avautuu yleensä 16:00 ja se menee kiinni 00:00, pilkku tulee 23:30.

Toinen omista suosikkisaunoistani on Espoon Niittykummussa oleva Bodom Bar, joka on hyvin samanlainen kuin Uusi Sauna. Bodom Bar on erittäin hyvä yleinen sauna sekin ja sen idea on tosiaan hyvin samanlainen kuin Uuden Saunan idea. Bodom Bar -saunassa on sielläkin kolme saunaa. Miehille ja naisille on omat saunansa ja lisäksi on sekasauna. Bodom Barin kaikki saunat ovat sähkösaunoja, mutta niiden löylyt on sähkösaunaksi erittäin mukavan tuntuiset. Bodom Barissa on sielläkin myös viihtyisä ravintolapuoli johon voi mennä jäähdyttelemään pelkkään pyyhkeeseen tai kylpytakkiin pukeutuneena. Eli Bodom Barissakin voi vapaasti kulkea saunan ja ravintolan välillä. Ravintolasta saa bisseä, muita juomia ja ruokaa. Eli myös Bodom Barissa voi mennä ravintolan puolelle jäähdyttelemään, juomaan bisseä jne sekä syömään ja sitten takaisin löylyihin. Bodom Barissa on myös ulkopiha, jonne voi mennä jäähdyttelemään. Bodom Barissa saa myös ottaa ravintolasta ostetut juomat mukaan saunan puolelle. Tuopit on sen takia muovia joten siruja ei tarvitse pelätä.

Bodom Barin erikoisuutena onse, että Bodom Bar on Children of Bodom -bändin perustama sauna. Saunan ravintolan puolella ja käytävillä onkin esillä Children of Bodomin bändikamaa vuosien varrelta. Eli sauna on samalla bändin museo. Ravintolan puolellasoi usein rock ja metallimusiikki, mutta toki muutakin musiikkia.

Bodom Barissa on myös se kiva puoli, että myös siellä saa olla '
saunalla samalla sisäänpääsymaksulla vaikka koko illan tuntikausien ajan. Bodom Bar on laajemmin auki kuin Uusi Sauna ja Bodom Bar on myös myöhempään auki iltaisin.

Itse käyn sekä Uudessa Saunassa että BodomBarissa. Molemmat on erittäin hyviä yleisiä saunoja. Hyvin usein tulee mentyä niihin iltapäivällä tai alkuillasta, jopa melkein heti kun sauna aukeaa, ja tulee oltua saunalla koko ilta. Välillä löylyn puolelle, välillä jäähdyttelemään ja hörppimään bisseä ravintolan puolelle, välillä jäähdyttelemään ulos, välillä syömään jotain ravintolan puolelle ja sitten taas löylyihin saunaan jne jne.

Bodom Bar on Espoon Niittykummussa lyhyen kävelymatkan päässä metroasemasta. Osoite on:

Merituulentie 35


Bodom Barilla on myös sivu Facebookissa sekäoma webbisivu. Webbisivulla on tällähetkellä jokin domainiin ja sertifikaatteihin liittyvä ongelma eikä sivutole käytettävissä juuri nyt. Facebook -sivu toimii. Täytyy laittaa heille sähköpostia, eivät ehkä ole huomanneet tuota.

3

516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11155
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2525
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      36
      2215
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1761
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1654
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1300
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1246
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1046
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      100
      976
    Aihe