sähköautot

Hintapommi! Volkswagen pudottaa sähköautojensa hintoja jopa 9 000 eurolla
8805
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

nyt kaupoille

Äänestä

Volkkarit ovatkin täysiä pommeja

Äänestä

Veho ryhtyy tuomaan täys- sähkö Smarttia.
On saanut erit. hyvät arvostelut.
Ei maksa mitään.

Äänestä

Kaksi mallia ja kaksi vetotapaa
Myynti Suomessa alkaa heti, kun hinnat saadaan sovittua valmistajan kanssa. Hinnat tullevat jäämään alle 50 000 euron.

Ennakkovarauksia tilauskirjoihin otetaan jo nyt, mutta maahantuoja arvioi, että varsinaisiin tilauksiinkin päästään vielä tämän vuoden aikana. Asiakkaille ensimmäiset autot luvataan huhtikuussa 2024.

Smart #1 on katumaasturi, joka tarjoaa kuljettajalleen hieman Smart #3 coupé -mallia korkeamman istumapaikan.

Kummankin mallisarjan perusrakenne on sama ja varustetason mukaan niissä on joko 49 kWh:n tai 66 kWh:n akusto. Smart #1:n toimintamatka on parhaimmillaan 420 km ja Smart #3:n 430 km (WLTP). Kumpikin mallisto on saatavina kaksi- tai nelivetoisena, varustetasoja on kolme tai neljä – kaikki maahantuojan lupauksen mukaan premium-tasoa. Mallit ovat jo myynnissä Norjassa ja maahantuoja lupaakin, että Suomeen tulevat Smartit on varusteltu talveen sopiviksi.

Lähtötasosta alkaen autoista löytyy vakiona esimerkiksi panoraamalasikatto, LED-ajovalot, peruutustutkat, peruutuskamera 360 asteen ominaisuudella, adaptiivinen vakionopeudensäädin ja sähkösäätöiset istuimet muistilla. Korkeimmat varustetasot on varustettu kahdella sähkömoottorilla, mikä tekee niistä nelivetoisia. Malliston huipulta löytyvät Brabus-mallit, jotka puhuttelevat ostajiaan suorituskyvyllä: nollasta sataan alle neljässä sekunnissa. Varusteeksi voi valita myös vetokoukun, jolloin jarrullisen perävaunun massa voi olla jopa 1600 kg.

Äänestä

kilpailua ale hinnoilla !

Äänestä

imas on hinnoissa vai ?

Äänestä

ja tesla pudotti 3k

Äänestä

wollkarikin pudotti hintoja !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Hintapommi! Volkswagen pudottaa sähköautojensa hintoja jopa 9 000 eurolla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu