Lahti on varmasti Suomen sieluttomin kaupunki. Onhan se Suomen mittakaavassa suuri kaupunki mutta totaalisen aneeminen paikka kuten nuorelle ja historiattomalle kaupungille kuuluukiin. Tosin, tuosta nuoruudesta on poikkeus: Vaikka Kotka on nuori kaupunki niin se on kaupunkien aatelia ja siellä ollessa tuntuu kuin se paikka olisi ollut samanlainen satoja vuosia. Merikaupungit ovat aatelia. Mutta Lahti. Sellainen ylijäämäihmisten varasto.
onko oikeasti
kaaaaa
7886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lahti on hyvä paikka kun tuollaisia turhantärkeilijöitä on vähän. Täällä on oikein hyvä nauttia elämästä ja tunteistaan. Ei tarvitse hankkia mainetta eikä patsaita.
Lahti on ok paikka, mutta ei mikään kummoinen. Samanlainen kuin muutkin kaupungit. Eli yhtä hyvä tai huono kuin muutkin. Ehkä vois sanoa niin, että Helsinki (ja ehkä Tampere) ovat omassa luokassa ja sitten on nämä muut kaupungit.
Kotkan tunnen ja Lahden, sanomasi on paljolti totta persoonallisuus puuttuu Lahden imagosta, Lahdessa ei ole mitään esille tuotavaa kiinnostavaa ihmisläheistä toimintaa, paitsi tietysti urheilu-hulluille hiihtoa,raveja,jalkapalloa ja ehkä jääkiekkoa?
Missä suuret festarit,perhe-tapahtumat ja "pehmeä maine" joka puuttuu Lahdesta, Kotkassa "ei päähän potkassa" ja siellä on kansainvälinen meininki ja kivoja tapahtumia meripäivineen ja muine touhuineen puhumattakaan merellisestä olemuksesta.
Lahti on ruma ja tyly kaupuki, jossa ei ole mitään mainitsemisen arvoista. Muutan pois heti, kun työpaikka löytyy muualta.
Lahti on ihana ja vehreä kaupunki, jossa on vaikka mitä mainitsemisen arvoista. En muuttais pois vaikka töitä tarjottaisiin muualta.
suomalaisten perusvamma lähes kaikessa on negatiivisuus ja tuomitseminen. Kyllä tämä tästä.
Älä nyt viitsi. Lahti on Suomen paras kaupunki, myönnä pois.