Lukko auki! Auttakaa!

ihmettelevä

Mulla on 1890-1920 luvulta oleva vanha arkku joka on lukossa. Avain on tietenki kadonnut ja haluaisin nyt saada neuvoja että millä ihmeellä tämä arkku saisi auki.

10

20403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jake

      pari laatikkoo arkun alle, kyllä lähtee.Itse olen avannut monet kassakaapit näin.

      • ihmettelevä

        mun piti myös sanoa että tätä arkkua en halua rikkoa vaan säästää sen mahdollisimman ehjänä


      • Arkun

        Avaamaan sarana puolelta eli ota saranat irti
        tai käy kirppikseltä katselemassa vanhoja avaimia ja kokeile niillä tai tee tiirikka ja kokeile sillä.


    • rikkomatta

      Tutkippa josko voisit avata sen pohjan kautta tuhoamatta ulkonäköä.

      Vanhojen arkkujen ja piironkien avaimet on paljolti toistensakaltasia, että tuo tulis lähinnä mieleen, että kokeilet kaikkia vanhoja avaimia.

      lukkokauppiailla saattaa olla kooste vanhojakin avaimia.

      • varmasti auki

        ..jos kysyt lukkoseppää.


    • Mauno

      Tuon ikäiset lukot ovat kuitenkin melko yksinkertaisia, joten kokeileppa seuraavaa.
      Hanki jostain riittävän paksua rautalankaa tai vastaavaa, olen itse tehnyt joskus jopa tuollaisesta kolmetuumaisesta rautanaulasta tiirikan ja saanut sillä lukkoja auki.
      Taita se L-kirjaimen muotoiseksi päästään, sen poikittaisen osuuden pituuden voi veikkailla kun katsoo mitan lukon aukosta, eli muutaman millin lyhyempi kuin avaimen akselin keskiosan ja lipan kärjen väli.
      Jos avain on "reikäpää"-mallia, sitten vielä inan lyhyempi.
      Tällä virityksellä sitten haravoit lukkoa aivan kuten avaisit avaimella lukkoa.
      Lukon salvan tuntee kyllä kun pyöräyttää tiirikkaa avaimenreiän yläosassa, tai alaosassa ihan katsantokannasta riippuen. Jos arkun kannessa on klappia, ja lukko ei ole pahasti ruosteessa, sen pitäisi aueta suht helposti. Jos taasen kansi on piukka, sitä kannattaa painaa alaspäin samalla kun tiirikoi.

      Ei kun kokeilemaan.

    • entisöijä

      tiirikoi ed. mainitulla tavalla rautalangalla tai kokeile isoa kasaa vanhoja avaimia. niitä on mm. museoissa, vie se sinne ja kysy jos museomestari tai konservaattori jeesais. Antiikkikauppiailla on myös avainkokoelmia. Lukkoseppä on kans hyvä, jos sattuu oleen näppärä tapaus. Murtaa et pysty pohjan kautta etkä saranapuolelta rikkomatta arkkua. Arkun lukko poikkeaa kaapeista ja laatikoista sillä että kieli on irrallinen osa joka on kiinni kannessa ja työntyy lukkoon joka on etuseinässä. Kielessä on sellaiset väkäset jotka lukko sulkee sisäänsä. Lisäksi vanhoissa arkuissa on takorautasaranat kiinnitetty usein takorautanauloilla jotka on vielä kotkattu eli käännetty toiselle puolelle, murtaminen tarkoittaa siis hajoittamista täysin.

    • Liipete

      Kyllä sen auki sovinnolla saa,aukaisen mielelläni
      10%provisiota vastaan,mitä sisällä lieneekään.

    • L4gg3r

      No jos lukolla ei ole väliä, voit laittaa sulaa tinaa lukon reikään, ja siitä tulee avainta vastaava muotti.

    • ravemonsu

      sorkkaraudalla ja lekalla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      936
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      929
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe