MUIISTAKAA ETTE OLE OSTAMASSA PIIRONKIA TAI AUTOA,KYLLÄ RAKENTAMISEENKIN SAA SAMAA LAATUA KUN SIITÄ ON VALMIS MAKSAMAAN.RAKENTAMISESSA ON MONTA OSAPUOLTA,TYÖMAAPORUKKA ON VAIN YKSI LENKKI KETJUSSA,JOHON ITSE KUULUN.YLEINEN KRITIIKKI KOHDISTUU YLEENSÄ JUURI TÄHÄN;NOSTAA KARVAT PYSTYYN.SUUNNITTELU TÄSSÄ MAASSA ON AIVAN KURALLA,LAADUTTOMILLA SUUNNITELMILLA ON VAIKEA TEHDÄ LAATUA (ARK RAK),TOINEN ASIA:ASUKKAAT,KÄYTTÄJÄT,KIINNITÄKÄÄ HUOMIOTA MITEN TUOTETTA KÄYTETÄÄN
ASUNNON OSTAJAT
PÖLÖ
41177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikähän tämän tarkoitus on? Jokainen joka oikeasti "normaalilla"työllään pyrkii saamaan kotia itselle tai perheelle varmuudella tietää että on aikeissa ostaa asuntoa tai rakennusta kodikseen, jonka rakentajat rakentaa "jos osaa".
Jokainen järkevä ihminen aikeissaan tekee rahoitus suunnitelman ja hankkii varat siihen mitä on luvattu ja laskelmat osoittaa sekä ns: suunnitelmat ym.
Mutta kun alalla on jotain mätää kun ei taida olla yhtään kohdetta mikä on saatu laskettua etukäteen selväksi siten ettei synny joko taistelua tai suuta tai oikein suurta laskua maksettavaksi jo maksettujen päälle.
Tähän osallistuu tämä rakentaja osastokin.
Vielä autosta ja piirongista : että molemmat on selviä etukäteen joko kalliita tai halpoja mutta selvät. Ja jos menee rikki niin menee mutta on todettavissa.
Rakennus ja koti on urakoitsijoiden ja rakentajien "armoilla" ja tätä kautta tän maksajan rahat ja siihen vihdetaan ns: osia kokomatkan eli tehdään työtavoiltaan omalla tyylillä sekä vaihdetaan halvempaa tavaraa , muutetaan suunitelmia ja täten kustannuksia lasketaan ja voittoja maksimoidaan.
viimekädessä aina on se tavallisin keino että jätettään tekemättä. ja aletaan viivyttämään kohdetta sekä sen jälkeen syytetään maksajaa siitä että on viivyttänyt kohdetta.???
Kaikki rakentajat tämän osaa ja tietää. Sitten kun hinnat on vedetty ylös niin levitellään käsiä että mitä noi "maksajat" ihmettelee.
Ongelma on se että on kysymys perustarpeesta eli asumisesta ei voittoa tuottavasta ahneesta sijoittamisesta yleensä niillä jotka peräävät rahojensa perään. Ne jotaka eivät perää vaan maksavat suunatonta ylihintaa rakennusalle ja siellä toimijoille tästä nykyrakentamisesta niin eivät ole ansainneet rahojaan muuten kuin ns; pohjattomasta kontista.
Sitä ei pitäisi sotkea tavallisen kodintarvitsijan kustannuksiin. Pilaatte alanne , ahneudella.
riittävästi rahaa projektiinsa. Ja kuitenkin vaikka jo olisi etukäteen selvitetty että kustannukset tulevat olemaan sitä ja tätä, aloittaa "yli-positiivinen" rakennuttaja perustarpeensa täyttämisen koska kuvittelee sitten saavuttavansa säästöjä matkan varrella, niitähän on tietysti pakko sitten tehdä kun ei ole rahaa, eli haetaan hämyrakentajia pimeästi tai koitetaan osaamattomasti itse, kavereiden kanssa paikkailla niitä urakoiden "harmaita" alueita, eli urakkarajoja jotka on nipistetty suuriksi kustannusten laskemiseksi. Ja ketä tästä kaikesta sitten syytetään. No ensiksi tietysti niitä työmaalla olevia rakentajia, jotka syyttävät suunnittelijoita, ja he puolestaan rakennuttajaa joka on halunnut halpaa. Siis missä se vika sitten oikein on -> kyllä taitaa osua ainakin pientalopuolella siihen rakennuttajaan. Ahneus löytyy sitten noista "suurten" rakennuttajien kohteista joissa pitää osakkeenomistajille saada kasvavia tuottoja, ja siksi siis myydään urakoita niin pitkässä ketjussa ettei kukaan enää ole selvillä mistä löytyy se varsinainen tkijä ja kenen kirjoilla hän mahtoikaan olla. Siis katse peiliin asuntojen ostajat, tehän tuon kaiken oikeastaan aiheutatte ja hyväksytte.
Maksaja/Rakennuttaja /asunnon ostaja, on tämän hämärän kustannusnosto ketjun elättäjä. Ja hämärä ja kirkas rakennus alan toimija ketjusto on käki joka munii aina toisen´pesään. Eli kun teet kotia niin ensimmäinen "poikanen" on rakennusala joka siivoaa " pesäsi " rahasta . Toiminnan jälki jäänteet , tosin jopa joskus ihan ehjä rakennus ta koti on jäljellä. Yleensä kuitenkin jokin "soppapesä" eli kesken eräinen ongelmia ja kustannuksia aiheuttava katkeruuden luomus epäkohtineen ja epäselvyyksineen.
Ainut mikä on puhdas on tili ja velkapaperit.
Poikeus on ilhahduttava yllätys joskus. Että se alasta. JA asunnon ostajista.
pientalopuolella, siellä kun asiat tuntuvat pyörivän liian pitkälti linjalla; mää luulin, kyllä mun mielestä, ainaki Ekillä kuulu tms. Vaikka tarjouksissa, sopimuksissa ym. seisoisi präntättynä ja allekirjoitettuna muuta. Ei kun se pientalon rakennuttaja vääntää ja kinaa asiasta niin kauan, että pitää hakea maksumääräys oikeudesta saakka. Eikä siinä ainakaan laatu parane keskeneräisillä töillä. Mutta kaikkihan on maksettava eikös juu. Vaikka sitten myöhemminkin. Mutta kyllä se totta on, useimmat ongelmat lähtevät rahan puutteestä ja tietämättömyydestä.