ikusen karenssin paluu

Lakia on muutettu ja 1.1.2025 alkaen tulee taas voimaan ikuinen karenssi työkkärin mielestä riittävän monta kertaa virheellisesti toimineelle. Vielä ensi vuoden ajan voi saada armahduksen rikkomuksistaan työkkäriä vastaan 5 vuoden päästä. (laki alla).

Nuo ehdot, millä pysyvän karenssin saisi pois, ovat sellaisia, että niitä ei kaikki pysty tekemään. Kaikille ei löydy palkallista työtä. Työssäolovelvoitteen täyttäminen ei onnistu myöskään muuten, jos oma tilanne on tarpeeksi hankala.

Tässä on taas lakimuutos, josta ei ole hiuskuttu uutisissa mitään.

Työttömyysturvalaki

2 a luku (8.6.2012/288)
Työvoimapoliittisesti moitittava menettely

10 § (30.12.2021/1380)
Jatkuva työnhakuun ja työvoimapalveluihin liittyvä menettely

Oikeus työttömyysetuuteen palautuu työssäolovelvoitteen asettamiseen johtaneen menettelyn jälkeen myös kun:

1) työnhakija korjaa 9 §:n 1 momentin 1–12 kohdassa tarkoitetun työssäolovelvoitteen asettamiseen johtaneen menettelynsä kolmen kuukauden kuluessa työvoimapalveluiden järjestämisestä annetun lain 31 §:ssä tarkoitetusta alkuhaastattelusta; työssäolovelvoite on tällöin kuitenkin aina voimassa vähintään 14 päivää; tai (23.3.2023/385)

L:lla 385/2023 muutettu 1 kohta tulee voimaan 1.1.2025. Aiempi sanamuoto kuuluu:

1) työnhakija korjaa 9 §:n 1 momentin 1–12 kohdassa tarkoitetun työssäolovelvoitteen asettamiseen johtaneen menettelynsä kolmen kuukauden kuluessa julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 2 luvun 5 §:ssä tarkoitetusta alkuhaastattelusta; työssäolovelvoite on tällöin kuitenkin aina voimassa vähintään 14 päivää; tai

2) työssäolovelvoitteen alkamisesta on kulunut vähintään viisi vuotta.
39645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Tällä tavoin voisi korjata aiemmat rikkeensä. Sama lakikohta.

Oikeus työttömyysetuuteen palautuu työssäolovelvoitteen asettamiseen johtaneen menettelyn jälkeen, kun henkilö on yhteensä vähintään 12 kalenteriviikkoa:

1) ollut työssäoloehtoon luettavassa työssä;

2) osallistunut muuhun työllistymistä edistävään palveluun kuin työttömyysetuudella tuettuun omaehtoiseen opiskeluun tai kotoutumisen edistämisestä annetun lain 28–31 §:ssä tarkoitettuun omaehtoiseen opiskeluun; (14.4.2023/685)

L:lla 685/2023 muutettu 2 kohta tulee voimaan 1.1.2025. Aiempi sanamuoto kuuluu:

2) osallistunut muuhun työllistymistä edistävään palveluun kuin työttömyysetuudella tuettuun omaehtoiseen opiskeluun tai kotoutumisen edistämisestä annetun lain 22–24 §:ssä tarkoitettuun omaehtoiseen opiskeluun;

3) opiskellut omaehtoisesti 2 luvun 10 §:n 2 momentissa tarkoitettuja päätoimisia opintoja; tai

4) työllistynyt päätoimisesti yritystoiminnassa tai omassa työssä.

Äänestä
  • Omassa yrityksessä tehty työ tai opiskelu ei enää oikeuta pois karenssista 1.1.2025.

    Vain työnteko poistaa ikuisen karenssin.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Omassa yrityksessä tehty työ tai opiskelu ei enää oikeuta pois karenssista 1.1.2025.

    Vain työnteko poistaa ikuisen karenssin.

    Käytännössä nuo 2)-kohdan palvelut tarkoittavat ilmaista työntekoa - ilman palkkaa - kuntouttavassa, työkokeilussa tms. 9e kulukorvauksella.

    Olisipa Suomessa tiedotusvälineet, jotka seuraisivat näitä lakimuutoksia yksityiskohtaisemmin. Tämäkin laki heikentää taas työttömien asemaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Omassa yrityksessä tehty työ tai opiskelu ei enää oikeuta pois karenssista 1.1.2025.

    Vain työnteko poistaa ikuisen karenssin.

    Toivottavasti kaikki heikossa asemassa olevien elämän vaikeuttajat päätyvät ikuiseen helvetin tuleen, jo tässä elämässään. Sairautta, kuolemaa ja ikuista epäonnea sadisteille!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Käytännössä nuo 2)-kohdan palvelut tarkoittavat ilmaista työntekoa - ilman palkkaa - kuntouttavassa, työkokeilussa tms. 9e kulukorvauksella.

    Olisipa Suomessa tiedotusvälineet, jotka seuraisivat näitä lakimuutoksia yksityiskohtaisemmin. Tämäkin laki heikentää taas työttömien asemaa.

    Suomessa media on samalla tavalla päättäjien jatkeena kuin ylikävelty lakikin. Paska maa on suolesta tullut tasottomien, huonojen päättäjien toimesta. Media ei hiiskahdakkaan tällaisista, ei koska se on päättäjien asialla.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Suomessa media on samalla tavalla päättäjien jatkeena kuin ylikävelty lakikin. Paska maa on suolesta tullut tasottomien, huonojen päättäjien toimesta. Media ei hiiskahdakkaan tällaisista, ei koska se on päättäjien asialla.

    Luulisi edes opposotion mediaa kiinnostavan. Suomesta puuttuu kokonaan järjestelmällinen seuranta, kun tehdään uusia lakeja tai muutetaan vanhoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Luulisi edes opposotion mediaa kiinnostavan. Suomesta puuttuu kokonaan järjestelmällinen seuranta, kun tehdään uusia lakeja tai muutetaan vanhoja.

    Suomi24 / Yhteiskunta / Yhteiskunnan tuet ja avustukset

    Äänestä

Hörönlörön. Missään ei olla uutisoitu koska keksit jutun omassa perutuskallossasi

Äänestä

Ja kirotusvirheistä on turha kommentoida. Asia on nyt tärkein.

Äänestä

Jatkuva työnhakuun ja työvoimapalveluihin liittyvä menettely tarkoittaa sitä, että ei ole asioinut työkkärin mieleisellä tavalla. Nythän on tämä laki, että eka kerrasta saa muistutuksen. Tokasta 7 päivää kaenssia, kolmannesta rikkeestä 14 päivää ja neljännestä tulee tämä ikuinen karenssi.

"neljännen kerran tai tätä useammin, ei ole oikeutta työttömyysetuuteen toistaiseksi mainitussa lainkohdassa tarkoitetun menettelyn jälkeen, ennen kuin etuusoikeus palautuu 2 tai 3 momentissa tarkoitetulla tavalla (työssäolovelvoite)."

Ongelmahan tässä on, että näitä moitittavia menettelyjä annetaan työttömille ihan mielivaltaisestikin. Vaikka olisi ilmoittanut ihan selkeästä esteestä, ei niihin välttämättä reagoida mitään. Eikä työttömällä ole oikeusturvaa, se on nähty ja luettu täältä muista keskusteluista moneen kertaan.

Suomi on ihmemaa, jossa työttömiä saa jahdata köyhyyteen ihan lain kanssa.

Äänestä

Lista minkä perusteella työkkäri voi laittaa moitittavan menettelyn on törkeä pitkä. Kyllä tämä on jo selvää ajojahtia työttömiä kohtaan. Luulisi täyttävän jo jonkinlaisen vainon tunnusmerkit.

Tässä on näitä syitä, miksi työkkäri laittaa karensseja:

1) jättää saapumatta työvoimapalveluiden järjestämisestä annetun lain 31 §:ssä taikka 32 §:n 1 tai 2 momentissa tarkoitettuun alkuhaastatteluun tai työnhakukeskusteluun

2) jättää saapumatta kotoutumisen edistämisestä annetun lain 9 §:ssä tarkoitettuun alkukartoitukseen;

3) kieltäytyy työllistymissuunnitelman tai sitä korvaavan suunnitelman laatimisesta tai tarkistamisesta taikka muulla kuin 1 tai 2 kohdassa tarkoitetulla menettelyllään aiheuttaa, ettei suunnitelmaa voida laatia tai tarkistaa;

4) kieltäytyy kotoutumisen edistämisestä annetun lain 14 tai 15 §:ssä tarkoitetusta palvelutarpeen arvioinnista taikka muulla kuin 2 kohdassa tarkoitetulla menettelyllään aiheuttaa sen, ettei palvelutarpeen arviointia voida tehdä;

5) laiminlyö hakea työtä työllistymissuunnitelmassa tai sitä korvaavassa suunnitelmassa edellytetyllä tavalla, tai omalla menettelyllään aiheuttaa sen, ettei työnhaku johda työllistymiseen;

6) jättää hakematta työ- ja elinkeinotoimiston tarjoamaa työtä tai omalla menettelyllään aiheuttaa sen, ettei työnhaku johda työllistymiseen, jos hänelle viimeksi järjestetystä julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 2 luvun 5 §:ssä tarkoitetusta alkuhaastattelusta on kulunut vähintään kuusi kuukautta;

7) kieltäytyy seuraavasta palvelusta tai omalla menettelyllään aiheuttaa sen, ettei hänelle voida järjestää seuraavaa palvelua:

a) julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetussa laissa tarkoitettu työnhakuvalmennus, uravalmennus, työvoimakoulutus, koulutuskokeilu tai työkokeilu;

b) ammatillisesta koulutuksesta annetussa laissa tarkoitettu työvoimakoulutus;

c) kotoutumisen edistämisestä annetun lain 22–24 §:ssä tarkoitettu omaehtoinen opiskelu; tai

d) kuntouttavasta työtoiminnasta annetussa laissa tarkoitettu kuntouttava työtoiminta;

8) keskeyttää tai joutuu omasta syystään keskeyttämään 7 kohdassa tarkoitetun palvelun;

Äänestä
  • jatkuu...

    9) kieltäytyy työllistymissuunnitelmassa tai sitä korvaavassa suunnitelmassa sovitusta työ- ja elinkeinoviranomaisen, kunnan tai palveluntuottajan järjestämästä työnhakua tai työllistymistä tukevasta muusta kuin 7 kohdassa tarkoitetusta palvelusta tai omalla menettelyllään aiheuttaa sen, ettei hänelle voida järjestää tällaista palvelua;

    10) keskeyttää tai joutuu omasta syystään keskeyttämään 9 kohdassa tarkoitetun palvelun;

    11) kieltäytyy palvelutarpeen arvioimiseksi välttämättömästä työkyvyn tutkimuksesta tai arvioinnista tai omalla menettelyllään aiheuttaa sen, ettei hänelle voida järjestää tällaista palvelua; tai

    12) laiminlyö noudattaa, mitä monialaisessa työllistymissuunnitelmassa on sovittu työnhaun ja työllistymisen yleisten edellytysten parantamisesta, jos hänelle ei ole asetettu työnhakuvelvollisuutta julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 3 luvun 7 §:n perusteella.

    Edellä 1 momentin 5 ja 6 kohdassa tarkoitettua menettelyä arvioidaan kokonaisuutena kullakin julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 3 luvussa säädetyllä työnhakuvelvollisuuden tarkastelujaksolla.

    Joku, joka ei ole ollut tekemisissä näiden työkkärin rikkomuslistojen kanssa, ei voi tajuta, miten hurjasti työkkäri voi määritellä työttömän tekemisiä. Kukaan työssäkäyvä tuskin suostuisi noihin kaikkiin. Työtön on oikeudettoman orjan asemassa Suomessa.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    jatkuu...

    9) kieltäytyy työllistymissuunnitelmassa tai sitä korvaavassa suunnitelmassa sovitusta työ- ja elinkeinoviranomaisen, kunnan tai palveluntuottajan järjestämästä työnhakua tai työllistymistä tukevasta muusta kuin 7 kohdassa tarkoitetusta palvelusta tai omalla menettelyllään aiheuttaa sen, ettei hänelle voida järjestää tällaista palvelua;

    10) keskeyttää tai joutuu omasta syystään keskeyttämään 9 kohdassa tarkoitetun palvelun;

    11) kieltäytyy palvelutarpeen arvioimiseksi välttämättömästä työkyvyn tutkimuksesta tai arvioinnista tai omalla menettelyllään aiheuttaa sen, ettei hänelle voida järjestää tällaista palvelua; tai

    12) laiminlyö noudattaa, mitä monialaisessa työllistymissuunnitelmassa on sovittu työnhaun ja työllistymisen yleisten edellytysten parantamisesta, jos hänelle ei ole asetettu työnhakuvelvollisuutta julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 3 luvun 7 §:n perusteella.

    Edellä 1 momentin 5 ja 6 kohdassa tarkoitettua menettelyä arvioidaan kokonaisuutena kullakin julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 3 luvussa säädetyllä työnhakuvelvollisuuden tarkastelujaksolla.

    Joku, joka ei ole ollut tekemisissä näiden työkkärin rikkomuslistojen kanssa, ei voi tajuta, miten hurjasti työkkäri voi määritellä työttömän tekemisiä. Kukaan työssäkäyvä tuskin suostuisi noihin kaikkiin. Työtön on oikeudettoman orjan asemassa Suomessa.

    Neropatti, työssäkäyvän ei tarvitse suostua edes yhteen kohtaan listasta

    Äänestä

  • Minua syytettiin nro 5 rikkeestä Kuopiossa kesällä 2021.
    Välitysfirman katala, juonikas ämmä valehteli hyvin suoritetun kurssin jälkeen työstäkieltäytymisen kuntakokeiluun. Täysin arvaamatta, päästään sen keksi että haluan lomailla lasten kanssa. Sitä en ollut sanonut.
    Kuntakokeilun narttu, jota en koskaan ollut aiemmin nähnyt enkä missään asioissa koskaan asioinut sen kanssa laittoi minulle karenssikirjeen tuosta noin vaan ensikontaktikseen.
    Luulin väärinkäsitykseksi aluksi kun yhteyttä siihen otin asian selvittämiseksi mutta eipä ollut väärinkäsitys. Ei kuuleviin korviini asiaani ottanut. (Eikä sitä hirviötä annettu aluksi edes vaihtaa! Varsinaista alistusta. Tosin myöhemmät asioinnit ilkeän nartun ja muun kuntakokeilun joukon kanssa olivat puhelimessa, ei naamatusten.)
    Vako, eli vakuutusoikeus pyöritteli asiaa 2 vuotta, tottakai että saavat rahaa enemmän asialla lypsettyä itselleen isopalkkaiset lakimiehet. Uskoivat siellä välitysfirman valehtelijaa enemmän eivätkä halunneet asettua moukkamaisesti toiminutta virkailijaa vastaan. Ei korppi korpin silmää noki. Valheellinen väite "lomailusta" jota ei tarvinnut todistaa mitenkään, painoi vakossa minua vastaan valjastettulle lakimiesarmeijalle enemmän kuin minun sanomani vaikka minun asiaa "hoidettiin". Jyräsivät vain yli.
    Paljon tuhlasin aikaani ja energiaani vakolle vastineita turhaan aittaessani.
    Ei ole aitoa oikeusturvaa tässä maassa. Pelkkä lume on vako.
    Se raha minkä vääryydellä riistivät karenssilla olisi tarpeen. Tuli 2 kk karenssi noin vain, katalan ämmän valehtelun takia. Valehtelusta mikä on tuhoisa minulle, siitä ei mitään seurauksia perättömän lausuman antaneelle tullut, myöskin kuntakokeilun akka sai palkkansa toimestaan ja vakon asenteelliinen lakimiesarmeija.
    Heikossa asemassa olevaa on helppo ja kiva riistää ja polkea, siitä oikein palkitaan asemissaan olevat. Vääryys ja pahuus on valloillaan tässä maassa. Häikäilemättömyys, kovuus ja pahuus näkyvät olevan avain menestykseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Minua syytettiin nro 5 rikkeestä Kuopiossa kesällä 2021.
    Välitysfirman katala, juonikas ämmä valehteli hyvin suoritetun kurssin jälkeen työstäkieltäytymisen kuntakokeiluun. Täysin arvaamatta, päästään sen keksi että haluan lomailla lasten kanssa. Sitä en ollut sanonut.
    Kuntakokeilun narttu, jota en koskaan ollut aiemmin nähnyt enkä missään asioissa koskaan asioinut sen kanssa laittoi minulle karenssikirjeen tuosta noin vaan ensikontaktikseen.
    Luulin väärinkäsitykseksi aluksi kun yhteyttä siihen otin asian selvittämiseksi mutta eipä ollut väärinkäsitys. Ei kuuleviin korviini asiaani ottanut. (Eikä sitä hirviötä annettu aluksi edes vaihtaa! Varsinaista alistusta. Tosin myöhemmät asioinnit ilkeän nartun ja muun kuntakokeilun joukon kanssa olivat puhelimessa, ei naamatusten.)
    Vako, eli vakuutusoikeus pyöritteli asiaa 2 vuotta, tottakai että saavat rahaa enemmän asialla lypsettyä itselleen isopalkkaiset lakimiehet. Uskoivat siellä välitysfirman valehtelijaa enemmän eivätkä halunneet asettua moukkamaisesti toiminutta virkailijaa vastaan. Ei korppi korpin silmää noki. Valheellinen väite "lomailusta" jota ei tarvinnut todistaa mitenkään, painoi vakossa minua vastaan valjastettulle lakimiesarmeijalle enemmän kuin minun sanomani vaikka minun asiaa "hoidettiin". Jyräsivät vain yli.
    Paljon tuhlasin aikaani ja energiaani vakolle vastineita turhaan aittaessani.
    Ei ole aitoa oikeusturvaa tässä maassa. Pelkkä lume on vako.
    Se raha minkä vääryydellä riistivät karenssilla olisi tarpeen. Tuli 2 kk karenssi noin vain, katalan ämmän valehtelun takia. Valehtelusta mikä on tuhoisa minulle, siitä ei mitään seurauksia perättömän lausuman antaneelle tullut, myöskin kuntakokeilun akka sai palkkansa toimestaan ja vakon asenteelliinen lakimiesarmeija.
    Heikossa asemassa olevaa on helppo ja kiva riistää ja polkea, siitä oikein palkitaan asemissaan olevat. Vääryys ja pahuus on valloillaan tässä maassa. Häikäilemättömyys, kovuus ja pahuus näkyvät olevan avain menestykseen.

    Ei yllättävää tämä farssi tapahtui SAVOLAISELLE vääräleualle. Te-toimiston asiakas on aina uhri varsinkin ja etenkin jos on savosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Ei yllättävää tämä farssi tapahtui SAVOLAISELLE vääräleualle. Te-toimiston asiakas on aina uhri varsinkin ja etenkin jos on savosta.

    "Heikossa asemassa olevaa on helppo ja kiva riistää ja polkea, siitä oikein palkitaan asemissaan olevat. Vääryys ja pahuus on valloillaan tässä maassa. Häikäilemättömyys, kovuus ja pahuus näkyvät olevan avain menestykseen."

    Mitä tästä opimme? Pakko nauhoittaa jokainen tapaaminen tai keskustelu.

    Noita vastaavia vääryyksiä tapahtuu ihan jatkuvasti. Samat tyypit tekevöt laista välittämättä vaikka mitä ilkeyksiä. Omalla kohdalla taisi olla oikeasti hieman psyykkisesti sairas tyyppi. Käytös oli niin pöyristyttävää ja puheet niin outoja, ettei sellaisiin puheisiin pysty normaali ihminen. Tuntematta lainkaan väitti valehtelijaksi myös.

    Onko sitten työ tehnyt tuollaiseksi vai onko ollut jo ennestään... Ei voi hyvin ihminen, joka tuntemattomasta tekee perättömiä oletuksia.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    "Heikossa asemassa olevaa on helppo ja kiva riistää ja polkea, siitä oikein palkitaan asemissaan olevat. Vääryys ja pahuus on valloillaan tässä maassa. Häikäilemättömyys, kovuus ja pahuus näkyvät olevan avain menestykseen."

    Mitä tästä opimme? Pakko nauhoittaa jokainen tapaaminen tai keskustelu.

    Noita vastaavia vääryyksiä tapahtuu ihan jatkuvasti. Samat tyypit tekevöt laista välittämättä vaikka mitä ilkeyksiä. Omalla kohdalla taisi olla oikeasti hieman psyykkisesti sairas tyyppi. Käytös oli niin pöyristyttävää ja puheet niin outoja, ettei sellaisiin puheisiin pysty normaali ihminen. Tuntematta lainkaan väitti valehtelijaksi myös.

    Onko sitten työ tehnyt tuollaiseksi vai onko ollut jo ennestään... Ei voi hyvin ihminen, joka tuntemattomasta tekee perättömiä oletuksia.

    "Mitä tästä opimme? Pakko nauhoittaa jokainen tapaaminen tai keskustelu."

    Asioi ainoastaan sähköisten viestintäkanavien kautta, jolloin kaikki keskustelut on helppo tallentaa.

    Äänestä

Betalast, anu saukko?

Äänestä

Esimerkiksi tämä kohta. Voisiko työssäkäyvän pakottaa ilman palkkaa työkokeilun tyyppiseen palkattomaan työhön?

Työttömyysetuus ei ole palkkaa, eikä työttömällä ole mm. työnssäkäyvälle kuuluvaa työterveyshuoltoa, eikä työkokeilusta kerry lomaa eikä sairaana ei saa sairauslomakorvausta työkokelusta ym. palkattomista pakkopalveluista.

"kieltäytyy seuraavasta palvelusta tai omalla menettelyllään aiheuttaa sen, ettei hänelle voida järjestää seuraavaa palvelua:

a) julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetussa laissa tarkoitettu työnhakuvalmennus, uravalmennus, työvoimakoulutus, koulutuskokeilu tai työkokeilu;"

Työkokeilu ei ole työsuhde, sen ajalta ei makseta palkkaa, eikä se kerrytä vuosilomapäiviä tai eläkettä. Työkokeilu voi kestää enintään 12 kuukautta!

Äänestä
  • Työpaikkaa hakiessa järjestetään joissain työpaikoissa huumetestejä. Ne voi jättää väliin, jos työ ei kiinnosta. Työtön voidaan pakottaa huumetestiin karenssin uhalla. Työkokeilun järjestäjä voi halutessaan edellyttää kokeiluun osallistuvalta huumausainetestiä ja -todistusta ennen sopimuksen allekirjoittamista.

    Eli jos kieltäydyt testistä, olet aiheuttanut sen, ettet pääse haluttuun palveluun, eli saat karenssin. Kuinka moni normaali työssäkäyvä ihminen voidaan pakottaa huumetestiin noin vain ilman mitään syytä?

    Työkokeilu järjestäjä voi halutessaan..... siis halutessaan eli ihan mielivaltaisin perustein.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Työpaikkaa hakiessa järjestetään joissain työpaikoissa huumetestejä. Ne voi jättää väliin, jos työ ei kiinnosta. Työtön voidaan pakottaa huumetestiin karenssin uhalla. Työkokeilun järjestäjä voi halutessaan edellyttää kokeiluun osallistuvalta huumausainetestiä ja -todistusta ennen sopimuksen allekirjoittamista.

    Eli jos kieltäydyt testistä, olet aiheuttanut sen, ettet pääse haluttuun palveluun, eli saat karenssin. Kuinka moni normaali työssäkäyvä ihminen voidaan pakottaa huumetestiin noin vain ilman mitään syytä?

    Työkokeilu järjestäjä voi halutessaan..... siis halutessaan eli ihan mielivaltaisin perustein.

    Ja tuohon voidaan siis laittaa kuka vaan, vaikka kotona lapsia hoitanut, ja siksi töistä irtisanottu, tai ulkomailta juuri muuttanut huippuammattilainen, joka ei vain työllisty heti.

    Työkokeilu voidaan järjestää esimerkiksi seuraavissa tilanteissa:

    Henkilö on ollut poissa työmarkkinoilta esimerkiksi työttömyyden tai lastenhoidon takia, ja työkokeilulla selvitetään, onko hänen osaamisensa ajan tasalla ja minkälaista tukea hän tarvitsee päästäkseen takaisin työhön.

    Henkilö on ollut aiemmin toisen maan työmarkkinoilla, ja työkokeilulla selvitetään hänen edellytyksiään työllistyä Suomessa ja millaisia palveluja hän siihen tarvitsee.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Ja tuohon voidaan siis laittaa kuka vaan, vaikka kotona lapsia hoitanut, ja siksi töistä irtisanottu, tai ulkomailta juuri muuttanut huippuammattilainen, joka ei vain työllisty heti.

    Työkokeilu voidaan järjestää esimerkiksi seuraavissa tilanteissa:

    Henkilö on ollut poissa työmarkkinoilta esimerkiksi työttömyyden tai lastenhoidon takia, ja työkokeilulla selvitetään, onko hänen osaamisensa ajan tasalla ja minkälaista tukea hän tarvitsee päästäkseen takaisin työhön.

    Henkilö on ollut aiemmin toisen maan työmarkkinoilla, ja työkokeilulla selvitetään hänen edellytyksiään työllistyä Suomessa ja millaisia palveluja hän siihen tarvitsee.

    Ajatella, että työmarkkinatuella tai peruspäivärahalla oleva voidaan määrätä työkokeiluun tekemään työtä vain muutaman satasen työttömyysetuudella. Jos siihen ei suostu, menettää senkin tuen.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Ajatella, että työmarkkinatuella tai peruspäivärahalla oleva voidaan määrätä työkokeiluun tekemään työtä vain muutaman satasen työttömyysetuudella. Jos siihen ei suostu, menettää senkin tuen.

    Tai kuntouttavaan työtoimintaan, josta tiedetään tutkimusten perusteella, ettei se edistä työnsaamista mitenkään. Kerran kuntouttavassa, aina kuntouttavassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Työpaikkaa hakiessa järjestetään joissain työpaikoissa huumetestejä. Ne voi jättää väliin, jos työ ei kiinnosta. Työtön voidaan pakottaa huumetestiin karenssin uhalla. Työkokeilun järjestäjä voi halutessaan edellyttää kokeiluun osallistuvalta huumausainetestiä ja -todistusta ennen sopimuksen allekirjoittamista.

    Eli jos kieltäydyt testistä, olet aiheuttanut sen, ettet pääse haluttuun palveluun, eli saat karenssin. Kuinka moni normaali työssäkäyvä ihminen voidaan pakottaa huumetestiin noin vain ilman mitään syytä?

    Työkokeilu järjestäjä voi halutessaan..... siis halutessaan eli ihan mielivaltaisin perustein.

    "Työtön voidaan pakottaa huumetestiin karenssin uhalla. "

    Taas savolainen valehtelemassa

    Äänestä

"Täyttä kiljupöhnässä suollettua sontaa."

Siinäpä totuus asiantuntijan suusta. Oikeasti lait on tehty niin hankaliksi, että raitiskin alkaa miettiä kiljua.

Äänestä

Tämä ehkä selittää, miksi Suomessa on noin yli 100 000 henkilöä, jotka ei ole töissä, eikä opiskele tms., eikä tiedetä, millä tuloilla he elävät.

Tilastoiko noita annettuja karensseja edes kukaan?

Äänestä
  • 15–74-vuotiaita työllisiä oli v.2022 lokakuussa 2 636 000. Työvoiman ulkopuolella olevia 15–74-vuotiaita oli 1 322 000.

    Ja nuo oli luvut ennenkuin tämän vuoden irtisanomiset ja työttömyyden kasvu alkoi.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    15–74-vuotiaita työllisiä oli v.2022 lokakuussa 2 636 000. Työvoiman ulkopuolella olevia 15–74-vuotiaita oli 1 322 000.

    Ja nuo oli luvut ennenkuin tämän vuoden irtisanomiset ja työttömyyden kasvu alkoi.

    Merkittävä määrä pitkäaikaistyöttömistä on siirtynyt palveluihin, tai työnhaku on vain päättynyt, jolloin henkilö ei ole ilmoittanut syytä.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Merkittävä määrä pitkäaikaistyöttömistä on siirtynyt palveluihin, tai työnhaku on vain päättynyt, jolloin henkilö ei ole ilmoittanut syytä.

    Työelämästä on kadonnut 140 000 työikäistä. Heistä puolet asuu suurimmissa kaupungissa, pääkaupunkiseudulta heitä löytyy 41 000. (ylen jutusta Katso kartasta, kuinka paljon kunnassasi on ”kadonneita” – työelämästä on kateissa ihmisiä varsinkin suurissa kaupungeissa 1.3. 12:30)

    Helpoin saada pimeitä töitä?

    Äänestä

  • Juu, yhteiskunnan ulkopuolella elelen. Eräänlaisessa varjoyhteiskunnassa.

    Äänestä

4) työllistynyt päätoimisesti yritystoiminnassa tai omassa työssä..

Häh..silläinhan tälläinen henkilö tulkitaan yrittäjäksi joka ei tule saamaan työrtömyyskorvausta

Äänestä
  • Voi sen yritystoiminnan sitten lopettaa, niin pääsee taas työttöyysetuuden piiriin.

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    Voi sen yritystoiminnan sitten lopettaa, niin pääsee taas työttöyysetuuden piiriin.

    Voi lopettaa mutta ei pääse heti tukien piiriin. Ensin pitää näyttää toteen, ettei saa lopetetusta yritystoiminnastaan mitään tuloja jälkikäteen, ja tässä oli muistaakseni useamman kuukauden karenssiaika.

    Äänestä

"2) työssäolovelvoitteen alkamisesta on kulunut vähintään viisi vuotta."

Ton saa pudotettua neljään vuoteen katkaisemalla työnhaun ja olemalla TE-palveluiden ulottumattomissa neljä vuotta, jolloin tiedot poistuvar TE-palveluidem henkilörekisteristä (URA)

Äänestä

Työkkärit lakkaa olemasta 1.1.2025 alkaen.

Äänestä
  • Ei toimintoja olla lakkauttamassa, eli työttömän näkökulmasta meno pysyy ennallaan.

    Nimi on muuttunut aiemminkin ja työttömyysturvaa koskeva lainsäädäntö elää koko ajan.

    Äänestä

  • Anonyymi00040 kirjoitti:

    Ei toimintoja olla lakkauttamassa, eli työttömän näkökulmasta meno pysyy ennallaan.

    Nimi on muuttunut aiemminkin ja työttömyysturvaa koskeva lainsäädäntö elää koko ajan.

    Te-palvelu, työllisyyspalvelu, työkkäri, samaa palvelua eri nimellä.

    Äänestä

Pitkään kuntouttavassa olleet joutuu vähäksi aikaa pois kuntouttavasta sano sossu mulle.Koska kuntouttavassa ei saisi olla yli 24kk:tta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lakia on muutettu ja 1.1.2025 alkaen tulee taas voimaan ikuinen karenssi työkkärin mielestä riittävän monta kertaa virheellisesti toimineelle. Vielä ensi vuoden ajan voi saada armahduksen rikkomuksistaan työkkäriä vastaan 5 vuoden päästä. (laki alla).

Nuo ehdot, millä pysyvän karenssin saisi pois, ovat sellaisia, että niitä ei kaikki pysty tekemään. Kaikille ei löydy palkallista työtä. Työssäolovelvoitteen täyttäminen ei onnistu myöskään muuten, jos oma tilanne on tarpeeksi hankala.

Tässä on taas lakimuutos, josta ei ole hiuskuttu uutisissa mitään.

Työttömyysturvalaki

2 a luku (8.6.2012/288)
Työvoimapoliittisesti moitittava menettely

10 § (30.12.2021/1380)
Jatkuva työnhakuun ja työvoimapalveluihin liittyvä menettely

Oikeus työttömyysetuuteen palautuu työssäolovelvoitteen asettamiseen johtaneen menettelyn jälkeen myös kun:

1) työnhakija korjaa 9 §:n 1 momentin 1–12 kohdassa tarkoitetun työssäolovelvoitteen asettamiseen johtaneen menettelynsä kolmen kuukauden kuluessa työvoimapalveluiden järjestämisestä annetun lain 31 §:ssä tarkoitetusta alkuhaastattelusta; työssäolovelvoite on tällöin kuitenkin aina voimassa vähintään 14 päivää; tai (23.3.2023/385)

L:lla 385/2023 muutettu 1 kohta tulee voimaan 1.1.2025. Aiempi sanamuoto kuuluu:

1) työnhakija korjaa 9 §:n 1 momentin 1–12 kohdassa tarkoitetun työssäolovelvoitteen asettamiseen johtaneen menettelynsä kolmen kuukauden kuluessa julkisesta työvoima- ja yrityspalvelusta annetun lain 2 luvun 5 §:ssä tarkoitetusta alkuhaastattelusta; työssäolovelvoite on tällöin kuitenkin aina voimassa vähintään 14 päivää; tai

2) työssäolovelvoitteen alkamisesta on kulunut vähintään viisi vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu