Huoneistossa kotieläimiä -ovitarrat

Anonyymi-ap

Olen asunut samassa kerrostalossa yli parikymmentä vuotta. Itselläni on ollut lemmikkieläin, jonka aikana ovessani on ollut tuollainen kotieläin-tarra. Sitten kun lemmikki on muuttanut paremmille hiirestysmaille, olen poistanut tarran ovestani.

Mutta monelta näkyy jäävän ne tarrat oveen, vaikka ei ole enää vuosikausiin ollut lemmikkejä. Tarra on jonkin verran hankala poistaa, vaikka ei mahdotonta sentään. Itse olen ainakin saanut sen tarran pois. Jossakin neuvottiin että ruokaöljyä voi laittaa sen tarran päälle ja antaa öljyn rauhassa vaikuttaa, niin lähtee vähän helpommin.

Varoitustarran tarkoitus on hyvä, mutta jos kerrostalossa syttyisi tulipalo ja näitä turhia varoitustarroja on sellaisten kotien ovella, missä ei ole mitään lemmikkejä, niin ihan turhaan kuluu aikaa olemattomien lemmikkien etsintöihin.

Voisiko aiheesta jonkinlaisen mainoskampanjan laittaa tai muuten taloyhtiöille tiedottaa, että poistetaan ne varoitustarrat ovista, joissa niitä ei tarvitse olla. Joku palveluntuottaja voisi kenties tällaista tarranirrotuspalvelua tarjota, jos uusavuttomat eivät saa sitä tarraa irti ovestaan.

Menkääpäs nyt rapsuttamaan pois se tarra ovestanne, jos siellä kotona ei enää asu lemmikkejä tai muita kotieläimiä...

2

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljastan salaisuuden. Hirveän isoa merkitystä noilla ei ole. Hyökättäessä palavaan asuntoon ensisijaista on ihmisten pelastaminen, sitten sammuttaminen ja sitten tuuletus. Kun näkyvyyttä sitten on, voidaan katsella josko tarralle olisi katetta ja onko joku lemmikki vielä helposti löydettävissä ja ehkä pelastettavissa.

      Sama varmistustehtävissä, kun käydään rapun kaikki asunnot läpi. Ihmisiä sieltä etsitään ja jos asunto on nopeasti tarkastettuna silminnähden tyhjä, ei sitä kampaamaan ruveta lemmikin löytämiseksi, vaikka olisi mitä tarroja.

      Lähinnä hyödyllisimmillään, jos mennään vaikka katsomaan huutavaa palovaroitinta. On kiva voida ennakoida, että kulman takaa voi tulla musti vastaan.

    • Anonyymi

      Kyllä on merkitystä. Toimimme myös sen mukaan jos mahdollisia lemmikkejä on asunnoissa. Olkoon sitten varsinainen paloasunto tai sen lähellä olevat asunnot joihin voi kulkeutua savua häkää tai sammutusvettä. Hyvin pienellä varoitusajalla yleensä saamme yleisavaimen käyttöömme jotta jokaista asuntojen ovia ei tarvitse murtaa tai rikkoa. Aloittajan huomio tarpeettomaksi muuttuneista tarroista on aiheellinen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe