Huoneistossa kotieläimiä -ovitarrat

Anonyymi-ap

Olen asunut samassa kerrostalossa yli parikymmentä vuotta. Itselläni on ollut lemmikkieläin, jonka aikana ovessani on ollut tuollainen kotieläin-tarra. Sitten kun lemmikki on muuttanut paremmille hiirestysmaille, olen poistanut tarran ovestani.

Mutta monelta näkyy jäävän ne tarrat oveen, vaikka ei ole enää vuosikausiin ollut lemmikkejä. Tarra on jonkin verran hankala poistaa, vaikka ei mahdotonta sentään. Itse olen ainakin saanut sen tarran pois. Jossakin neuvottiin että ruokaöljyä voi laittaa sen tarran päälle ja antaa öljyn rauhassa vaikuttaa, niin lähtee vähän helpommin.

Varoitustarran tarkoitus on hyvä, mutta jos kerrostalossa syttyisi tulipalo ja näitä turhia varoitustarroja on sellaisten kotien ovella, missä ei ole mitään lemmikkejä, niin ihan turhaan kuluu aikaa olemattomien lemmikkien etsintöihin.

Voisiko aiheesta jonkinlaisen mainoskampanjan laittaa tai muuten taloyhtiöille tiedottaa, että poistetaan ne varoitustarrat ovista, joissa niitä ei tarvitse olla. Joku palveluntuottaja voisi kenties tällaista tarranirrotuspalvelua tarjota, jos uusavuttomat eivät saa sitä tarraa irti ovestaan.

Menkääpäs nyt rapsuttamaan pois se tarra ovestanne, jos siellä kotona ei enää asu lemmikkejä tai muita kotieläimiä...

2

715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljastan salaisuuden. Hirveän isoa merkitystä noilla ei ole. Hyökättäessä palavaan asuntoon ensisijaista on ihmisten pelastaminen, sitten sammuttaminen ja sitten tuuletus. Kun näkyvyyttä sitten on, voidaan katsella josko tarralle olisi katetta ja onko joku lemmikki vielä helposti löydettävissä ja ehkä pelastettavissa.

      Sama varmistustehtävissä, kun käydään rapun kaikki asunnot läpi. Ihmisiä sieltä etsitään ja jos asunto on nopeasti tarkastettuna silminnähden tyhjä, ei sitä kampaamaan ruveta lemmikin löytämiseksi, vaikka olisi mitä tarroja.

      Lähinnä hyödyllisimmillään, jos mennään vaikka katsomaan huutavaa palovaroitinta. On kiva voida ennakoida, että kulman takaa voi tulla musti vastaan.

    • Anonyymi

      Kyllä on merkitystä. Toimimme myös sen mukaan jos mahdollisia lemmikkejä on asunnoissa. Olkoon sitten varsinainen paloasunto tai sen lähellä olevat asunnot joihin voi kulkeutua savua häkää tai sammutusvettä. Hyvin pienellä varoitusajalla yleensä saamme yleisavaimen käyttöömme jotta jokaista asuntojen ovia ei tarvitse murtaa tai rikkoa. Aloittajan huomio tarpeettomaksi muuttuneista tarroista on aiheellinen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      128
      4496
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      155
      3769
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      103
      3506
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      41
      2859
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1806
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      38
      1602
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      25
      1258
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1231
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1173
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1165
    Aihe