Varattomuuseste

Voiko varattomalta ulosmitata velkoja?
Vanheneeko velat varattomalta nopeammin kuin se 15 vuotta, koska mitään perittävää ei ole? Voiko velkoja viedä tässa tapauksessa saatavat uudelleen ulosottokäsittelyyn ja käräjille, ja jos vie, kuka maksaa kulut? Velallisella ei siis ole mistä periä kustannuksia vai siirtyykö uudet kulut esimerkiksi kuolinpesälle?
5805
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Voi, jos löytyy ulosmitattavaa .

Velka jää voimaan kuten muidenkin velat.

Rehellisen velallisenkannattaa yrittää velkajärjestelyä.

Äänestä
  • Jos ei löydy mitään ulosmitattavaa, ei kai silloin saa järjestelyäkään? Tulot ovat pienet, vain takuueläke.

    Äänestä

Onhan sulla tuloja ? Avustuksista maksat

Äänestä

Voiko varattomalta ulosmitata velkoja?

- Eipä juuri, varat voi olla rahaa tai kiinetää omaisuutta. Jos ei ole noita niin eihän ole mitään ulosmitattavaa.

Vanheneeko velat varattomalta nopeammin kuin se 15 vuotta, koska mitään perittävää ei ole?

- 15-20v, oli varallisuutta tai ei.

Voiko velkoja viedä tässa tapauksessa saatavat uudelleen ulosottokäsittelyyn ja käräjille, ja jos vie, kuka maksaa kulut?

- Yksi velka ja yksi velkomustuomio joten ei voi viedä uudellee. Jos UO palauttaa velan takaisin velkojalle niin velkojan pitää laittaa se ulosottoon, olikoohan se nyt 5v kuluessa.

Velallisella ei siis ole mistä periä kustannuksia vai siirtyykö uudet kulut esimerkiksi kuolinpesälle?

- Kuolinpesästä maksetaan ensin velat jos on sitä varallisuutta ja jos ei niin velat menee velkojien tappioiksi. Velka ei periydy

Äänestä
  • Kiitos, tämä selvensi asiaa paljon.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Voiko varattomalta ulosmitata velkoja?
Vanheneeko velat varattomalta nopeammin kuin se 15 vuotta, koska mitään perittävää ei ole? Voiko velkoja viedä tässa tapauksessa saatavat uudelleen ulosottokäsittelyyn ja käräjille, ja jos vie, kuka maksaa kulut? Velallisella ei siis ole mistä periä kustannuksia vai siirtyykö uudet kulut esimerkiksi kuolinpesälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu