Tupakointi asunnossa kovilla pakkasilla.

Anonyymi-ap

Nyt taas on tullut se ilmiö, että tupakoidaan asunnoissa. Esim vessassa, liesituulettimen ääressä. Tupakoitsijat välitä tai ajattele, että mahdollinen tupakankäry kantautuu muihin asunnoihin.. Tupakoitsijat ovat muutenkin hällä väliä porukkaa.

2

375

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmasti pitää paikkansa. Ihmetten miksi taloyhtiö ei ota jotain varastotilaa käyttöönsä näille kessuttelijoille niin loppuisi se parvekkeella ramppaaminen ja sisällä tupakointi toki sillä edellytyksellä että tupakointikiellot saadaan taloyhtiöön. Useinhan niitä ei juuri tuontyyppisissä vanhoissa kerrostaloissa saada aikaiseksi.

      Monissa vanhemmissa taloyhtiöissä juuri niissä, joissa näitä tupakoitsijoita asuu, on otettu esim.kylmäkellarit pois käytöstä. Sinne tilat kessuttelijoille ja ilmanpuhdistimet käyttöön. Pari ilmanpuhdistinta koppiin ja tuolit pöydän kanssa, on lämmintä ja kahvinkeitin vielä tilaan sekä pelikortit mukaan niin vanhat ukotkin voisivat viihtyä turisten toistensa kanssa.
      Savut imee ilmanpuhdistimet eikä leviä muualle. Kokeilemisen arvoinen juttu. Mutta ei,ei onnistu.
      Jos ei ole kylmä syynä niin viimeistään kevät ja kesä tuo saman ilmiön ellei ole mökkiä missä savustaa itseään. Se on aina talvi, kevät ja kesä, käytännössä ympäri vuoden, sama riesa, satoi tai paistoi.



      .

    • Anonyymi

      Meillä on taloyhtiössä todella kirjava käytäntö tupakoinnin suhteen. Ns.viralllinen tupakointipaika on olemassa , mutta toimii nykyään talvisin lumenkasaamisalueena.
      Tupakoivat tupakoivat etupihan sisäänkäynnin lipan edessä, josta savut leviävät suoraan ensimmäisten kerrosten huoneistoihin ja parvekkeille.
      . Takapihalla samoin tupakoidaan suoraan ulko- oven edessä tai siinä talossa kiinni olevalla kävelytiellä mistä katkut leviävät ensimmäisten kerrosten asuinhuoneistojen ikkunoista sisälle. Käytännössä ihan sama kuin sun asuntosi ikkunan edessä tupakoitaisiin., ihan siinä ikkunan alla suoraan.
      Käytännössä vain promille , yksi tai kaksi kaikista taloyhtiön tupakoivista, tupakoi useiden metrien päässä koko talosta. Kuten siis kuuluisi tehdä, kävellä useita metrejä pois talon välittömästä läheisyydestä.
      Tupakantummpeja on koko takapihan edustalla useiden metrien leveydeltä eli juuri siinä toisten asukkaiden ikkunoiden alla suoraan tupakoidaan.
      Osa tupakoi sisällä jae katku leviää rakenteiden kautta muihin asuntoihin. Tai osa kytkee tilapäisesti putken ilmastointikanavaan ja käryttelee liesituulettimen alla ja savut leviävät yläkertaan. Se joka siinä yläkerrassa asuu saa kaikki keittiöönsä koska kone katolla toimii pakkasella miten sattuu. Savu kuitenkin nousee aina ylöspäin ja seuraavan kerroksen huonetiloihin.
      Ja aina nämä ongelmat sijoittuvat 70- 80 luvun lähiöihin. Ihan säännönmukaisesti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1023
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      926
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      172
      565
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      548
    Aihe