Macbook pro 8.2 2011 käyttöjärjestelmän asennus ei onnistu

Anonyymi-ap

Sain tuollaisen vanhan Mac bookin ja tyhensin sen levyn palautustilan (Mac utiliy) levytyökalulla.
Kun yrittää asentaa käyttöjärjestelmää (High Sierra) tulee virheilmoitus: "Palutus palvelimeen ei voitu muodostaa yhteyttä."
Netistä löysin ueitakin ohjeita miten tuossa tilanteessa pitäisi tehdä, eli tarkistaa verkkoyhteys, ja päivämäärä terminaalista. Laitoinpa siihen minkä päivän tahansa tulee tuo sama virhe. Olen tyhjentänyt NVRAM muistin, mutta siitäkään ei ollut apua. Lisäksi yritn tehdä boottaavan USB aseman (Windows/TransMac ohjelmalla), mutta macbook ei näytä sitä asennuslevynä, tunnistaa kyllä levyn ja näyttää sen tiedot levyhallinnassa. .dmg tiedoston latasin, olikohan techradarin sivulta, koska Applen tukisivulta High Sierraa ei voi ladata, ainakaan windows koneella.
Toisella Mac koneella asennus USB tikun voisi kai tehdä , mutta sellaista ei ole nyt käytettävissä. softwareupdate komento ei ole käytettävissä terminaalissa. (command not found).

Alkaa ideat loppua, mitähän voisi yritää seuraavaksi?

-Jussi

10

824

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EIKÖ toi laite kuulu jo museoon.

      • Anonyymi

        Ehkä SER jätteisiin, mutta ennen kuin se sinne menee, pitää koettaa saada se "tulille". Vaikka väksin. :)


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kiitos, lähti lataamaan, katsotaan miten käy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos, lähti lataamaan, katsotaan miten käy.

        Tuo onkin vain päivityspaketti, eli ei koko käyttis. Viimeisin High Sierra on 10.13.6. tuo on 10.13.2 upgrade eli vain osa käyttiksestä.


    • Anonyymi

      Mäkkihän on tehty niin, että se lakkaa toimimasta kymmenen käyttövuoden jälkeen ja sitten pitää ostaa uusi. Niitä ei voi päivittää uudempaan versioon niinkuin Windowsia.

      • Anonyymi

        En yritä päivitää uudempaa käyttäistä, vaan saman mikä siinä oli. Käsittääkseni verkkoasennus tarjoaa automaattisesti viimeisimmän laittelle tuetun käyttisversion.


      • Anonyymi

        ...toisaalta mäkki siis kestää sen kymmenen vuotta ( mikä sinänsä on mille tahansa elektroniikalle kiitettävä saavutus) ihan huoletta ja päivitysongelmitta - toisin on WIN-maailmassa, missä kolme vuotta vanha kone ei enää jaksa pyörittää kunnolla uusinta windowssia.


    • Anonyymi

      Soita tukeen, mutta luulen, ettei tuohon sopiaa systeemiä enää ole ladattavissa.
      Jos kone on intel kone siinä voi pyöriä useampikin linux.

      • Anonyymi

        Näinpä, Ubuntu asentui heittämällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      743
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      231
      705
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      689
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      56
      610
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    Aihe