Suomea äimistellään maailmalla

Maailmalla ykkösasia Suomesta ja kiinnostuksen kohde on hurjat pakkaslukemat.

Äimisteletkö sinä pakkasia
Vai onko se vain pukeutumiskysymys.
39554
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 39

Vanhimmat

Suomi päässyt pakkasilla maailman kartalle.

On se aikamoinen uutinen.
40 asteen pakkaset.

2Äänestä
  • -43,6 on Ruotsin Kvikkjokkissa.
    Meillä vain -7, mutta tuntuu kylmemmältä, kun käy tuo viima. Ei tekisi mieli ulos, mutta lupasin mennä bussilta hakemaan mummon mussukan mummolaan.

    2Äänestä

pakkanen on sosdemien vika
ne päästivät sen älykääpiö markku ollikaisen

ohosalomulkerot

lässytämään ympäristöpskaansa neljä vuotta
äijä on eläkeläinen valtiotieteilijä joka ymmärrä termodynamiikkaa eikä biologiaa
ja tärisevä vahus maalämpöpumppuineen ja metsäharhoineen

nyt on uusi aika teollisuuslämpöpumput kaukolämpö metsänhakkuu että saadaan uutta hiilinielua kun vanha on väsynyt ja ollikaiset sivussa ohosalojen kanssa

Äänestä

Pukeutumiskysymys. Tykkään talvesta ja pakkasista.

1Äänestä

Olen kääriytynyt vällyihin, kudon ja välillä hörppään teetä.
Välillä lisään puita uuniin...
Ihanan lämmintä.

2Äänestä
  • Toisilla sitä on... Tuli ihan palavan puun tuoksu nenään... 🙃

    Itse täällä keskuslämmitetyssä kerrostalokämpässäni sisällä oleilen.
    Makailen, katson tallenteitani ja syön viinirypäleitä.

    Näin pakkasilla kun lämmittää puutaloaan, pitää kait varoa, ettei kuumenna kakluunia liikaa: onkin tuli lähtenyt leviämään...

    Muutoin kuulostaa tunnelmalliselta.

    1Äänestä

  • Missä päin Suomea asut? (Ei tarvi tarkkaa osoitetta antaa.)

    Äänestä

  • Minä ajelin kauppaan ruokaostoksille pakkasessa. Kun tulin kotiin ja meinasin aukaista oven niin koodilukujen ei toiminut , löin koksin monet kerrat mutta ovi ei auennut. Seisoin pakkasessa miettien mitä teen, ja muistin että minulla on kyllä avaimet taka oveenkin aina taskussa. Joten ensin lumenluontiin oven edestä ja sitten sitä kautta sisälle Ja sain sen renkkaavan oven auki. Soitin pojalle ja hän tuli katsomaan mikä lukossa on vikana . Ei ollut oikein muuta selitystä että voi olla että kova pakkanen lamaaannutti lukon .
    No hän vaihtoi uudet patterit lukkoon ja nyt pelaa taas, Mutta pakkasta on nytkin23 astetta ja kun asumme meren ääressä niin mereltä inhottava tuuli on todella kylmää. Yöksi on luvattu 26 astetta Ja patterit on tulikuumat huoneissa sisä lämpö on20 astetta .En muista että koskaan viimeiset 25 vuotta olisi ollut näin kylmää meillä päin. lapsena sitä tallusteltiin kouluun oli miten kylmä tahansa ei jääty kotiin pakkasen vuoksi . Nyt tuntuu ettei edes postilaatikolle halua mennä vaikka sinne ei ole montaa askelta . menis nyt vaan pian ohi tämä kylmä ilma , en ole koskaan pitänyt talvesta , ja vielä vähemmän lumesta kun ei oikein jaksa enää lumitöitäkään tehdä samalla tavalla kun ennen . , vaan on soitettava traktori tekemään lumityöt

    1Äänestä

Ulkotyöläisillä on pakkasrajat.

Onneksi koululaisillakin on vielä lomaa.

Äänestä

Markku Ol Likainen hoiti 4 vuotta ympäristöpolitiikkaa ohosalolaisittaiin

tärisevä eläkekukko valtiotieteilijä ei tunne kemiaa, ei biologiaa, ei termodynamiikkaa
mutta hoiti ympäristöä

HOSKONEN kesk kumoaa Ol Likaisen opit
https://www.youtube.com/watch?v=WEVzk4f_RZ0&t=305s

Äänestä

Aika surullista, kun ihminen sekoaa päästään. Ei ole koskaan kirkasta hetkeä,
että ajattelu olisi selkeää ja johdonmukaista.

Äänestä
  • Sellaiselleko tuntuu?
    No, "vanhuus ei tule yksin".

    Äänestä

Sitte moalima ällistelis suomea jos ne lukis mitä tälläkin sivulla kirjuutellaan.

Äänestä

Miten pakkanen voi olla äimistelyn aihe ? Jos kerran Suomessa on
jääkarhuja, jääkarhuthan viihtyy pakkasessa

Äänestä
  • Äimistely on niin kiva sana.

    Käytän jatkossakin.

    Äänestä

Iltalehti läpyskän pitää raapia klikkauksia kaikista kissanristiäisistä , myös pakkaslukemat vähintäin tuplaten ovat vakioaiheita.
Kansakouluun hiihdettiin 50-luvulla yli -30 C ilmoilla, kun nyt koulutaksi kuskaa ovelta ovelle.

Äänestä

Ne maailmalla äimistelevät siksi, kun Suomessakin on vouhotettu ilmaston lämpenemisestä parikymmentä vuotta ja aina on vaan vuosi vuodelta kylmemmäksi ja lumisemmaksi talvetkin tulleet.
Viime kesänäkään ei juuri hellejaksoja ollut vaikka niistä jo alettiin varoitella heti lumien sulettua.
Minä ehdin kuolla ennen kuin tulee sen verran lämpimämmät säät että selviäisi pienemmillä lämmityskuluilla. Vuodessa on vain 4 kk ettei talossa tarvitse lämpöjä pitää päällä pattereissa.
Tätä tällaista ilmaston vaihtelua on ollut koko 80 vuotisen ajan jolta ajalta on muistikuvia.
Eiköhän seuraava varoittelu ilmaston muutoksesta koskekin ilmaston kylmenemistä kun tulivuorten purkausten tuhkapilvet peittävät auringon valon vuosiksi eteen päin ja uusi jääkausi on uhkaamassa.
Ken elää se näkee.

Äänestä
  • Joo. Pikkasen häiritsee liioittelua.
    Liioittelijat eivät asuneet Hesassa vielä, kun Simonkentällä ja Rauratuetorilla olivat bussit parkissa.
    Voi sitä naftan määrää ja hajua, kun lähtivät Jorvaksentietä ja Tarvontietä ja Kaisaniemenkatu kohden.
    Osa sähköautoja jo nyt, niin eikös jäljelle jäävät katkut ole jo kuin hiiren pieru sfäärissä.
    Beng

    Äänestä

Ohutsaon aikana tärinäukko Markku Ol Likainen hoiti 4 vuotta ympäristöpolitiikkaa ohosalolaisittain niiden on haettava nurkasta joku
horisija tukemaan itseään ja tämä on eläkekukko eli valtiotieteilijä ei tunne kemiaa, ei biologiaa, ei termodynamiikkaa mutta hoiti muka ympäristöä

HOSKONEN kesk kumoaa Ol Likaisen opit
https://www.youtube.com/watch?v=WEVzk4f_RZ0&t=305s

mutta kun ol likainen oli vallassa tällä palstalla oli kaikki hiljaa
ei ymmärtäneet muuta kuin kopioida iltalehtipskaa lisää

Äänestä
  • Vihreät syyllisiä ?

    Äänestä

Mitäpä äimistelemistä tuossa on, pakkaset kuuluvat talveen.

Äänestä
  • Kun on kunnon talvi, niin sitten on odotettavissa kunnon kesääkin.
    Monesti, jos talvi on leuto ja vesisateinen, niin kesä on samanlainen harmaa.

    Noin se menee, että välillä on lämpöisempiä ja vähempilumisia talvia ja sitten taas on lumisia pakkastalvia. Niin se on ollut minun elämäni aikana aina. Joskus tammikuussa jopa kukkii kirsikkapuut ja sitten seuraava talvi on pakkasia ja lunta niin, ettei meinaa sulaa Vappuunkaan mennessä.

    Äänestä

Minä äimistelen, miten uusi hallitus nopeasti pyöräytti bensahinnan suorastaan alassuin yli kahdesta eurosta litralta jopa alle 1,70 ecua litra.

Perussuomalaiset pitivät lupauksensa. Jess!

Äänestä

En äimistele elämän erilaisia vaihteluita.

Jos on pakkasella pakko mennä ulos, no, silloin lämpimästi vaan päälle ja se on siinä.

Itse pysyttelen täällä neljän seinän sisällä. Mm. eilen verkko-ruokakauppa sekä verkkoapteekki toimittivat tilaukset ovelle.

Nää elämän eri ongelmat pitää osata ennakoida ja toimia sitten itselleen parhaalla tavalla.

Äänestä

En äimistele. Hyvät villa- ja toppavaatteet pitävät lämpimänä. Lapsuusajan koulumatka 5 km sivu -25°.ssa oli kylmää patikointia, hiihtoa sarkavaatteissa, pässinpökkimissä 'teknisenä' alusvaatteina laama-, raappakangasta plus sanomalehtipaperia polvien suojaksi. Paleltiin perusteellisesti, unelmoitiin saunasta, kyläkansakouluun piti ehtiä klo kahdeksaksi, oli keli mikä hyvänsä. Ei jäänyt ihania talvisia muistoja noilta koulumatkoilta.

1Äänestä

Kun ei ole pakko mennä pakkaseen, niin olen pysytellyt sisällä. Siitä pakkasesta joutu nauttimaan työelämässä ihan riittävästi, joten nyt on vapaus valita. Kyllähän sitä tarkenisi vaatetettuna oikein, mutta eihän sitä itseään ole pakko kiduttaa vapaaehtoisesti.

Äänestä

Täällä on - 30 ja tuntuu - 40. Ulkona!

Äänestä

Hyvä hetki sulattaa pakastin.

Äänestä

Sarkavaate on hyvä talvella ja kesällä sopivan viileä.

2Äänestä

Tänään surettanut Muoniolla lumeen hautanut äiti ja poika.
Äiti löydettiin, mutta pikkupoika yhä lumen kätköissä.
Kovaa on työ etsijöilläkin ja ankarat olosuhteet. Toivottavasti poika löytyy. Vaikka kova lumimyräkkä voi pientä poikas kuljetella vaikka miten kauas.

Äänestä
  • Taisin lukea, että hänetkin oli löydetty kuolleena.

    2Äänestä

  • Tellukka kirjoitti:

    Taisin lukea, että hänetkin oli löydetty kuolleena.

    Juu. Lapsi on tänään päivällä löytynyt. 🥀
    Osanotto isälle ja muille läheisille.

    1Äänestä

Tarkoitatko äimän käkenä oloa?
En ole,talvella on pakkasta.

Äänestä

Pahimmillaan 30 asteen paukku pakkasia meillä, entä teillä.
Ei haittaa sisällä, kylmyys tulee mistä kantilta ilmavirtaukset, El Nino ilmiö saattaa vaikuttaa ilmavirtauksiin meilläkin.

Äänestä

Minä äimistelen talvella pakkasia ja kesällä helteitä.

Keuhkot ja hengitus tykkää vähemmän kovista pakkasista.

Äänestä
  • Tiedätkö miksi hengitystiet eivät pidä pakkasista, siis kylmyyden lisäki?
    Se on ilman kuivuus, se tekee hengittämisestä vaikeaa kun limakalvot kuivuvat kuivan ilman seurauksena. Kun plus 20 asteessa ulkolilmassa on vesihöyryä ylensä 12, 5- 14 g/kuuitometri niin miinu 20 asteessa vesihöyryä on enää 3,5- 4 g/kuutiometri emmekä ole tottuneet hengittämään noin kuivaa ilmaa.
    Ilman suhteellinen kosteus on oma lukunsa, esim. nyt se on kuitenkin ainakin täällä reilusti päälle 80 % eli jokseenkin samaa kuin useimmiten kesäkeleilläkin, sen merkitys ilmassa olevaan kosteuteen on paljon pienempi kuin ilman lämpötilan vaikutus!

    Äänestä

Oliko poistettava.
Suomalaiset äimistelevät suomalaisia äimisteleviä.

Äänestä

Toivottavasti äimistely ulottuu Keski-Afrikkaan asti. 😞

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Maailmalla ykkösasia Suomesta ja kiinnostuksen kohde on hurjat pakkaslukemat.

Äimisteletkö sinä pakkasia
Vai onko se vain pukeutumiskysymys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu