Pieni matkaopas Alicanteen

Anonyymi-ap

ensimmäistä kertaa matkustavalle.
Ratikka on opettelemisen arvoinen kulkupeli alicantessa ja lisäksi edullinen.
Lipun hinta on vain 1,45€ kun liikutaan A-vyöhykkeellä joka kattaa noin kymmenen kilometrin säteen keskustasta.
Luceros on keskustan vilkkain asema keskustan risteyskohdassa (maan alla).
Lipun ostossa automaatilta menee herkästi sormi suuhun mutta automaatista löytyy vasemmasta yläkulmasta painike josta voi valita englannin kielen jonka jälkeen valitaan oranssista painikkeesta "zona a" jos liikut kaupunkialueella.
Sitten kolikoita koneeseen (korttikin käy) eikä tarvitse olla tasaraha vaan kone palauttaa ylimääräisen summan.
Lippua ei kannata hävittää päästyäsi ratikkaan vaan sitä tarvitaan että pääset pois maanalaisilta ratikka asemilta.

Lentokenttä liikennettä hoitaa bussi C-6 joka lähtee kun tulet terminaalista ulos ja kävelet noin 50m oikealle.
Yksi vuoro lähtee noin kerran puoleentoista tuntiin ja sama reitti ja aikataulu väli toisin päin, bussi kiertää siitä keskustan luceros aseman risteyksestä.
Bussikyydin hinta 3,85€

Ns. turisti karttoja ei ole ilmaiseksi tarjolla niin kuin monessa muussa turistikohteessa ja maksullistakin hyvää karttaa joutuu etsimään ja ainoa paikka mistä sellainen on löydetty on 3,5 euron hintaisena castillon matkamuisto myymälästä.
Linnoitus on muutenkin aivan ylivoimainen ykkönen kaupungin turistinähtävyyksissä.
Ylös on hyvät luiskat ja rappuset joita pitkin voi ilman pääsymaksuja käydä ihastelemassa meri ja kaupunki maisemia.
Kannattaa olla aamulla ennen kymmentä liikkeellä sillä sen jälkeen ihmisiä on tungokseen asti ihailemassa näkymiä.

Jos kuntoilu kiinnostaa myös lomalla niin ainakin cap de horta niemellä sijaitseva Stadio servicios deportativos rubio tarjoaa kuntosalin ja ryhmäliikunnat 12-15€ hintaan ja uinti sisähallissa 3,7€.
Täällä on varauduttava siihen ettei kuntokeskuksen henkilökunta puhu englantia ja lipun ostot ja sisäänpääsyt ovat hiukan kinkkisempiä jos ei espanjaakaan ymmärrä.

Jos kuntoilun jälkeen ilmenee lihasjumeja niin Callo Alonso Cano kadulla sijaitseva Dasan osteopata ja hieronta paikka auttaa edulliseen hintaan parin tunnin hieronnan ollessa vain 48€.
Paikalle pääsee kätevimmin ratikka numero kakkosella.

3

1330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiintoista. Mutta vieläkö tosiaan käytetään kolikoita ja paperisia karttoja?

    • Anonyymi

      Moikka!

      Osaatko neuvoa, pääseekö Alicantesta junalla tai bussilla Valenciaan ja onko sinne järkeä lähteä päiväretkelle?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3860
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      341
      2993
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1892
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      761
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      751
    Aihe