RANKKAREIDEN SM-KISAT

LUKEKAA TÄMÄ !

Hei kaikki, tässä 28-v futisfriikki !
Jo useita vuosia olen entisenä "huippu" futaajana miettinyt seuraavaa yksilölajia:
Jokainenhan meistä on ampunut rankkarikisoja yksi-yhtä vastaan kaverin kanssa,siten että vuorotellen toinen on maalivahti. Mitäs jos tämä laji laajennettaisiin SM-kisoiksi asti?

Kisat pelattaisiin tutttuu tenniskaavion tapaan häviöstä laulukuoroon menetelmällä. Eli yksi-vs-yksi, 5 kierrosta rankkarikisaa oikeaan 7,32 x 2,44 maaliin oikealta pilkulta 11 meyrin päästä.

Mukaan osallistuisivat KAIKKI, huom KAIKKI halukkaat suomen ammatilaishuippuja myöten.

Itse väittäisin nykyäänkin harrastesarjan maalivahtina olevani aika kova luu tässä lajissa. Vaikka arpa heittäisi vastaani Sami Hyypiän tai Jari Litmasen, itseluottamukseni olisi hyvä, sillä minulla ei ole mitään käsitystä miten Hyypiä tai Litti osaa rankkareita torjua. Tietty joku Jussi jääskeläinen tai antti Niemi VOISI olla kova luu,mutta henk.koht rankkarikisassa on myös paljon sattumaa.

Toki samalla kun uhoan pistäväni kampoihin Litmasille ym. tässä lajissa, on lähes yhtä todennäköistä että joku 15v B-juniori maalivahti saattaisi ihan hyvin pudottaa minut jatkosta!

Miltäs kuulostais, jos palloliitto järjestäisi tällaisen kilpailun KAIKILLE halukkaille, ja mukaan saataisiin ammatifutaajiakin.Osanottajia voisi olla vaikka parisentuhatta, ja nuorimmat osanottajat/alasarjalaiset aloittaisivat porrastetusti ekoilla kierroksilla, ja sit jossain vaiheessa tulisivat jo liiga pelaajat ja MR Litmanen ja Hyypiäkin mukaan, jos heillä vain olisi motivaatiota osallistua. Olisi aika mielenkiintoinen kesätapahtuma. Vähän niinkuin Hesa-cup, mutta MYÖS aikuisille; eli kaiken ikäisille ja kokoisille ja sukupuoleen katsomatta, ehtona tietysti että uskaltaa ottaa vastaan todella koviakin laukauksia.

Sitten lopuksi tietysti top 8 pelaajaa pelaisivat mestaruudesta vaikka olympia tai finnair stadionilla vaikka jonkun muun urheilutapahtuman yhteydessä.

Noh,löytyiskö tältä palstalta innokkaita osallistumaan tällaisiin SM-kisoihin? JA KERTOKAAHAN KOMMENTEJA !!

2

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukava ajatusleikki :)

      Ihan mukavalta idealtahan tuo kuulostaa, toinen juttu olisi, moniko huippu innostuisi mukaan. Joka tapauksessa voidaan leikkiä ajatuksella, että he innostuisivat. Tuossa pelissä on tosiaan hyvää se, että tuossa joutuisi itse potkaisemaan ja menemään maaliin, mikä ei ole useimmille huipuillekaan tuttua, joten tuossa mielessä amatöörit ja huiput voisi laittaa samaan kisaan. Toisaalta uskon, että huippumaalivahdit olisivat ennakkosuosikkeja, he olisivat tietenkin torjunnoissa muita edellä ja potkaisijoinakaan he eivät olisi surkeita, jokaisella maalivahdilla on ainakin maalipotkujen antamisen takia varmasti potkaisemisesta kokemusta ja vedoissa melkoisesti ytyä. Jotkut maalivahdithan ovat kunnostautuneetkin erikoistilanteissa, esim. Paraguayn Chilavert ampui vapareita ja teki niistä maaleja. Tuontyyppisellä maalivahdilla olisi parhaat mahdollisuudet voittaa kisa. Puhuit toki Suomen osalta, mutta ajatusleikkinähän voidaan puhua asiasta koko maailman osalta.

      Itse en ajattelisi olevani tuon lajin huippu ja en varmaan osallistuisi, mutta oli mukava osallistua ajatusleikkiin, kiitos siitä. Toivottavasti jonkinlainen kisa joskus järjestyy ja pääset toteuttamaan unelmaasi. :)

      • raimo

        Vaasassa tuon tyylinen kisa jo viimekesä olikin, joukkueita oli jos minkälaista, vepsun pelaajista puulaakinaamoihin. Hyvä häpeninki oli!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4443
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3208
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2874
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2665
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2529
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2457
    7. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2334
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2275
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2045
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1717
    Aihe