Hei kaikki, tässä 28-v futisfriikki !
Jo useita vuosia olen entisenä "huippu" futaajana miettinyt seuraavaa yksilölajia:
Jokainenhan meistä on ampunut rankkarikisoja yksi-yhtä vastaan kaverin kanssa,siten että vuorotellen toinen on maalivahti. Mitäs jos tämä laji laajennettaisiin SM-kisoiksi asti?
Kisat pelattaisiin tutttuu tenniskaavion tapaan häviöstä laulukuoroon menetelmällä. Eli yksi-vs-yksi, 5 kierrosta rankkarikisaa oikeaan 7,32 x 2,44 maaliin oikealta pilkulta 11 meyrin päästä.
Mukaan osallistuisivat KAIKKI, huom KAIKKI halukkaat suomen ammatilaishuippuja myöten.
Itse väittäisin nykyäänkin harrastesarjan maalivahtina olevani aika kova luu tässä lajissa. Vaikka arpa heittäisi vastaani Sami Hyypiän tai Jari Litmasen, itseluottamukseni olisi hyvä, sillä minulla ei ole mitään käsitystä miten Hyypiä tai Litti osaa rankkareita torjua. Tietty joku Jussi jääskeläinen tai antti Niemi VOISI olla kova luu,mutta henk.koht rankkarikisassa on myös paljon sattumaa.
Toki samalla kun uhoan pistäväni kampoihin Litmasille ym. tässä lajissa, on lähes yhtä todennäköistä että joku 15v B-juniori maalivahti saattaisi ihan hyvin pudottaa minut jatkosta!
Miltäs kuulostais, jos palloliitto järjestäisi tällaisen kilpailun KAIKILLE halukkaille, ja mukaan saataisiin ammatifutaajiakin.Osanottajia voisi olla vaikka parisentuhatta, ja nuorimmat osanottajat/alasarjalaiset aloittaisivat porrastetusti ekoilla kierroksilla, ja sit jossain vaiheessa tulisivat jo liiga pelaajat ja MR Litmanen ja Hyypiäkin mukaan, jos heillä vain olisi motivaatiota osallistua. Olisi aika mielenkiintoinen kesätapahtuma. Vähän niinkuin Hesa-cup, mutta MYÖS aikuisille; eli kaiken ikäisille ja kokoisille ja sukupuoleen katsomatta, ehtona tietysti että uskaltaa ottaa vastaan todella koviakin laukauksia.
Sitten lopuksi tietysti top 8 pelaajaa pelaisivat mestaruudesta vaikka olympia tai finnair stadionilla vaikka jonkun muun urheilutapahtuman yhteydessä.
Noh,löytyiskö tältä palstalta innokkaita osallistumaan tällaisiin SM-kisoihin? JA KERTOKAAHAN KOMMENTEJA !!
RANKKAREIDEN SM-KISAT
LUKEKAA TÄÄ!
3
405
Vastaukset
- joo oon lihava mut anyway?
Kuulostaa ihan hyvältä idealta. Kyllä minä ainakin osallistuisin. Ehkä hieman vaikeahko toteuttaa. Tai no jaa, en tiedä mutta ajatus ihan hyvä.
- loistava idea
upee idea. kannatan.
- Julli
loistava idea kirjoitti:
upee idea. kannatan.
Muuten hyvä, mutta rankkari on semmonen laji, että ois pelkkii veskoi kisois!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1186346Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696030Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1201411- 121251
- 1871098
- 59897