Suomea pidetään talvisota hegenomiassa,kun silloinkaan eiuskallettu luvata puolueettomuutta !?

Anonyymi-ap

Jartsev kysyi ulkoministeriltämme,että mitä Suomi tekee jos sen alutetta käytetään heitä vastaan,niin tyly vastaus,eduskunta päättää !?
Jartsev tiesi kokouksesta silloin Helsingissä,jossa sotilasasiamiehet Saksasta Italiasta ja Japanista ja oliko hyökkäys Neuvostoliittoon tapetilla !?

Stalin teki tarjouksen Suomelle, pienestä Pietarin suoja-alueesta, jolloin Viipuri ja Petsamokin olisi jäänyt Suomelle ja saatu kaksinkertainen alue itä-karjalasta,Repolan kuin Porajärven alueet !?

12

194

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kova on usko hölynpölyn toistoon.
      Ei se sillä todeksi muutu.

    • Anonyymi

      Totuus on tuntematonta Suomalaisille,nyt varsinkin oikeisto diktatuurissa ja Medioin !?

      • Anonyymi

        No, ainakin sinulle totuus on TÄYSIN tuntematonta.
        Todistat sen joka tekstissä.


    • Teidän historiankirjoistanne ei varmaankaan löydy tietoa siitä, miksi Saksa ei vuonna 1939 ollut aikeissa hyökätä Neuvostoliittoon sen enempää Suomen kuin minkään muun maan kautta.

      https://www.wikiwand.com/en/German–Soviet_military_parade_in_Brest-Litovsk

      Venäläiset ovat tuhonneet historiansa, joten ovat valmiita tekemään samat virheensä yhä uudelleen ja uudelleen.

    • Anonyymi

      "Jartsev tiesi kokouksesta silloin Helsingissä,jossa sotilasasiamiehet Saksasta Italiasta ja Japanista ja oliko hyökkäys Neuvostoliittoon tapetilla !?"

      Tuohan on ihan taivaan tosi. Jo 1929 Suomen oikeistohihhulit alkoivat rakentamaan Suomenlahden tykistösulkua yhdessä Viron kanssa.
      Tarkoitus oli MOTITTAA Leningrad (Pietari). Luutnantti Pentikäinen
      loikkasi 1933 ja vei repullisen Leicalla kuvaamia asiakirjoja NL. Myös Viron kanssa tehdystä sopimuksesta ja merikaapelin paikan, karttoja, koko helv... pääesikunnan arkiston heh, heh mutta kaiken ne NL tiesi jo muutenkin.

      -Mäkiluoto
      -Kuivasaari (Suomen suurin tykki jolla Raidissa ammuttiin)
      -Rysäkari jne, jne
      Arvatkaas kenen tekemiä tykit. No, tietysti Venäläisten Obuhov-tykkejä.

      Ja mites kävi. Suomen Nazzet menetti koko Karjalan. Miten meni niinku omasta....
      Mainilan laukaukset, aivan sama kuka ampui, mutta Suomi se ITSE sotansa teki 1918-valkokarvahattuisten sotahullujen kiihottamana, sääli tätä tyhmää kansaa.

      • Anonyymi

        Suomi joutui sotaan NL:n ja Natsi-Saksan tekemän MR-sopimuksen tuloksena.

        Suomi oli valmistautunut vain puolustamaan itseään, eikä siihenkään kovin hyvin.
        Suomenlahden sulku oli sovittu yhteistoiminnassa Viron kanssa.
        Sen tuhosi MR-sopimus ja siitä seurannut Viron miehitys.


    • Anonyymi

      Miksi vain rasistit ja sotahullut vastaa,mutta ei asiaan !?

      • Anonyymi

        Esitä joskus asiaakin, äläkä toistele moneen kertaan kumottua sekavaa pötyä, jossa ei ole päätä, eikä häntää.


    • Anonyymi

      Venläis rasismin, muistan jo 1940 luvulta,olihan se sosialismi lännessä kielettyjen listalla !? Missä nyt Suomikin olisi,sitäkin salaoppia, jonka leivissä ja etupäässäoikeisto ratsastaa, olikarkki patruunat johtotähtenä, kuin Ukrainassa armeijoineen !?

      • Anonyymi

        Katso edeltä.


    • Anonyymi

      Mediamme kannatti Naton pommituksia,Kosovonki itsenäistämiseksi, ei kuuloonkaan Venjän pommituksia, Luhansikin ja Donetskin itsenäistämiseksi !?
      Sekö sitä kansainvälistä demokratiaa on !?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      170
      6081
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      93
      3370
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      118
      2119
    4. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      122
      1595
    5. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      103
      1405
    6. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      129
      1247
    7. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1164
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      65
      1058
    9. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      11
      989
    10. Elämäni biisi vieraslista la 11.10. yllättää iloisesti - Nämä huippujulkkikset sinisille sohville!

      Elämäni Biisi vieraina lauantaina ovat mm. Ellen Jokikunnas ja Esko Eerikäinen sekä liuta muita julkkiksia. Tämä jakso v
      Tv-sarjat
      12
      943
    Aihe