Varoituksia vuokra-asuntoja metsästäville

Ideana on raportoida tiedettyjä ongelmia eri taloyhtiöissä ja osoitteissa, jotta vuokra-asuntoja etsivät osaavat välttää näitä ansoja tai ovat vähintään tietoisia millaisia ongelmia tiedossa. Useimmat vuokranantajat jättävät mainistematta rakennuksia vaivaavat ongelmat etsiessään uusia vuokralaisia eikä tällaisia ongelmia ole mahdollista oikeastaan mitenkään selvittää, joten kasataan nyt yhteen paikkaan.

Olen itse muuttanut lukemattomia kertoja ja voin seuraaviin viesteihin laittaa muutamia varoituksia erityisesti Helsingistä.
3300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Malagankatu 7 A, 00220

Kadun puolella on rakennuksen yhteydessä tupakointipaikka, josta kulkeutuu kaikki savu kadun puoleisiin asuntoihin. Myös viereisen rakennuksen asukkaat käyttävät kyseistä tupakointipaikkaa.
Rakennus on täynnä sokeritoukkia, joita vipeltää ihan joka puolella varastossa ja asunnoissa. Niistä ei pääse eroon ja tulet niitä näkemään myös vaatteidesi ja ruokien seassa.

Äänestä

Itälahdenkatu 14 E

Rakennus on miltei uusi, mutta täynnä ongelmia. Tämän tietysti jo paljastaa huomattava tyhjien asuntojen määrä kyseisessä rakennuksessa. Ilmanvaihto on jatkuvasti rikki, mikä tarkoittaa, että tiiviiden asuntojen ilma on jatkuvasti erittäin huonoa. Käytännössä hebgityskelvotonta. Yön jälkeen korkein mitattu lukema hiilidioksidimittarilla oli ~4000 ppm. Ilmanvaihdosta johtuvat ongelmat tarkoittavat huomattavaa kosteutta asunnoissa, koska likaista ja kosteaa ilmaa ei poisteta. Ikkunoita joutuu pitämään auki myös kovimmilla pakkasilla. Tässä tuleva homerakennus, joka menee miltei varmasti purkuun tai täyteen kunnostukseen tulevien vuosien aikana.

Äänestä
  • Kiitos, tosi hyödyllinen keskustelunaihe! Osaatko sanoa, onko Itälahdenkatu 14 A ja C-talot asumiskelpoisia? Sama taloyhtiö, mutta A ja C rakennettu jo 1982 ja kunnostettu tuolloin 2022 kun D ja E rakennettiin. Myös äänieristyksen laatu kiinnostaisi.

    Terveisin larulainen :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ideana on raportoida tiedettyjä ongelmia eri taloyhtiöissä ja osoitteissa, jotta vuokra-asuntoja etsivät osaavat välttää näitä ansoja tai ovat vähintään tietoisia millaisia ongelmia tiedossa. Useimmat vuokranantajat jättävät mainistematta rakennuksia vaivaavat ongelmat etsiessään uusia vuokralaisia eikä tällaisia ongelmia ole mahdollista oikeastaan mitenkään selvittää, joten kasataan nyt yhteen paikkaan.

Olen itse muuttanut lukemattomia kertoja ja voin seuraaviin viesteihin laittaa muutamia varoituksia erityisesti Helsingistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu