Startin vaihto

Anonyymi-ap

Onko mimmoinen homma? Onnistuuko ilman että auto pitäs nostaa ylös

6

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vie auton korjaamolle, se on helpoin ja vaivattomin konsti.

    • Anonyymi

      1974 passattiin 1.6 bensakoneella, startin vaihto onnistui ainakin helposti, ei tarvinut nostaa.

    • Anonyymi

      Volvo 66 GL, startin vaihto yläkautta.

      • Anonyymi

        Peugeot 304S 1973, piti ottaa oikea eturengas pois ja sieltä kautta startti tuli pois.


    • Anonyymi

      Vw golfissa onnistuu startin vaihto -20c kelissä erittäin helposti pihalla, annoin pyöriä auton pihassa tyhjäkäyntiä kahvin ajan ja sitten työvalon kanssa. En saanut menemään tuntia.

      Kuumailmapuhaltimella lämmitin liitintä ennen irroitusta.

      Ajalla ei mitään merkistystä kun itse tekee, se on yhtä halpaa.

      • Anonyymi

        Niin tämä oli 2000 luvun auto, harmittaa vain vielä kun en korjannut ja katsonut tarkemmin bosch alkuperäistä kuntoon, laakerit välyksettömät startin rungossa ja rattaat ja akseli moitteeton, kollektori hyvä. Taisi olla solenoidissa jotain. Senkin olisi saanut uuden.

        Meni kallista koneistettua osaa ja painevalu runko laakereinen metallikeräys tynnyriin. Vaatii aika paljon koneita ja kallista tuotantoa tehdä tuollainen Bosch made in germany startti samaan laatuun.

        Ostin uuden puolassa "kunnostetun/tarkastetun" keltaisessa magneti marelli paketissa tulleen samanlaisen boschin, isosta varaosaliikkeestä netistä + 50eur takuulla, Aeromotorsilta. On se yli 2 vuotta ollut ja starttailtu paljon.

        Jos menee startti seuraavan kerran niin kyllä korjaan vian pois.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      194
      3791
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2066
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      77
      1996
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      48
      1916
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      80
      1865
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      62
      1603
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1056
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      276
      956
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      67
      884
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      826
    Aihe