Onko mimmoinen homma? Onnistuuko ilman että auto pitäs nostaa ylös
Startin vaihto
6
523
Vastaukset
- Anonyymi
Vie auton korjaamolle, se on helpoin ja vaivattomin konsti.
- Anonyymi
1974 passattiin 1.6 bensakoneella, startin vaihto onnistui ainakin helposti, ei tarvinut nostaa.
- Anonyymi
Volvo 66 GL, startin vaihto yläkautta.
- Anonyymi
Peugeot 304S 1973, piti ottaa oikea eturengas pois ja sieltä kautta startti tuli pois.
- Anonyymi
Vw golfissa onnistuu startin vaihto -20c kelissä erittäin helposti pihalla, annoin pyöriä auton pihassa tyhjäkäyntiä kahvin ajan ja sitten työvalon kanssa. En saanut menemään tuntia.
Kuumailmapuhaltimella lämmitin liitintä ennen irroitusta.
Ajalla ei mitään merkistystä kun itse tekee, se on yhtä halpaa.- Anonyymi
Niin tämä oli 2000 luvun auto, harmittaa vain vielä kun en korjannut ja katsonut tarkemmin bosch alkuperäistä kuntoon, laakerit välyksettömät startin rungossa ja rattaat ja akseli moitteeton, kollektori hyvä. Taisi olla solenoidissa jotain. Senkin olisi saanut uuden.
Meni kallista koneistettua osaa ja painevalu runko laakereinen metallikeräys tynnyriin. Vaatii aika paljon koneita ja kallista tuotantoa tehdä tuollainen Bosch made in germany startti samaan laatuun.
Ostin uuden puolassa "kunnostetun/tarkastetun" keltaisessa magneti marelli paketissa tulleen samanlaisen boschin, isosta varaosaliikkeestä netistä + 50eur takuulla, Aeromotorsilta. On se yli 2 vuotta ollut ja starttailtu paljon.
Jos menee startti seuraavan kerran niin kyllä korjaan vian pois.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt374471Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.522389Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö481442- 931288
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.281237Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381188Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä541149Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan118973Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161965- 60931