Muita "tyttöileviä" transmiehiä (FTM)?

Anonyymi-ap

Oon 30v transmies, hormoneilla lähes 10v, ja viime vuosina oon hiljalleen osittain "palannut takaisin" elämään ennen transitiota. Kun olin ollut vuosia laillisesti miehenä huomasin, et tarve esim. pukeutua tosi maskuliinisesti ja olla karvainen yms. katosi ja tää on varmasti osittain ihan luonnollista ja ymmärrettävää. Yhtäkkii ei tarvinnut enää "yrittää" niin paljoa ja sai vapaammin ettiä omaa tapaa olla.

Viime vuoden alussa pohdin tosi paljon sitä kadunko jossain määrin transitiotani, mutta tulin siihen lopputulokseen, että en ainakaan niin paljoa, et haluaisin alottaa detransprosessin. Kuitenkin tuntui edelleen siltä, et joku mun itseilmaisusta puuttui jätkänä ja niinpä päätin ihan huvikseen kokeilla käydä kävelyllä "naisena" yhtenä päivänä. Mulla oli siis edelleen varastossa vanhat klipsipidennykset ja kulmakynää käytän muutenkin niin sain sillä tehtyä vähän silmämeikkiä.

Toi tuntui avanneen mulla ihan jonkun uuden ja kuitenkin tosi tutun maailman ja nyt oonkin viime vuoden lokakuusta lähtien kerännyt ikään kuin toista vaatekaappia "jätkävaatekaapin" rinnalle, ostanut pienen, mut ihan riittävän määrän meikkejä, pari hajuvettä, asusteita ja aitohiusklipsupidennykset. Täl hetkellä haussa kunnon front lace-peruukki kevättä ja kesää varten ja muutamia ihania hameita ja mekkoja ja parit korot. (Vitsi koroilla kävelemistä on ollut ikävä!)

Nykyään siis yleensä viikonloppuisin tykkään laittautua ja käydä kaupoilla, lenkillä tai kävelyllä naisena tai joskus ihan vaan hengata kotona pitkillä hiuksilla, kevyellä tyttömäisellä meikillä, rintaliiveissä ja jossain söpössä cozyssä asussa. Oon kuitenkin ns. kaapissa tän kaiken kanssa, eli kukaan mun läheinen ei tiiä tästä, koska jotenkin tää hävettää ja tuntuu kaikessa ihanuudessaan oudolta?

Syitä tähän voi kai miettii vaikka ikuisuuteen asti: tapa käsitellä traumoja, koska nyt kaikki kontrolli mun sukupuolesta on mulla itelläni; tapa voittaa takas menetettyjä vuosia ja nuorena tasapainosena naisena elämistä, mitä en koskaan kokenut; ihan vaan omat mielenkiinnonkohteet, jotka ei oikeen mee yhteen minkään drag queeneilyn kanssa; se thrill mikä tulee siitä, et tavallaan "huijaa" ihmisiä eikä ne tajua mitään ja oot anonyymi, koska sua ei sellaisena oikeasti ole olemassa...

Täl hetkellä en niin kauheen paljoa jaksa miettiä miks tää tuntuu hyvältä vaan haluun vaan nauttia siitä, et koen syvempää rauhaa itteni kanssa kuin koskaan aiemmin. Kun katon peilistä itteeni "tyttönä" nään loppujen lopuks ihan saman ihmisen ku jätkänäkin ja kumpikin tuntuu tällä hetkellä multa.

Eli onko muita, jotka on löytäneet itsestään tälläisen puolen ja hieman odottamatta? Identifioin itseni edelleen transmieheks, koska tää on lähinnä viikonloppukivaa, mutta voihan tää kai joksikin muuksi vielä muuntautua...

16

1004

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Identifioit itsesi nimenomaan transmieheksi, et mieheksi. Eli vähemmistöidentiteetti löytyy.

      Tunnen muutaman kaltaisesi, ei tuo ole mitään uutta.

      • Anonyymi

        En koskaan väittänytkään, että en yhtäkkiä enää kuuluisi vähemmistöön...? Eikä varmasti ole mitään uutta maailman laajuisesti, mutta itselleni on ja siksi kyselin olisiko muitakin, jotka elävät tälläistä "vaihetta" läpi. :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En koskaan väittänytkään, että en yhtäkkiä enää kuuluisi vähemmistöön...? Eikä varmasti ole mitään uutta maailman laajuisesti, mutta itselleni on ja siksi kyselin olisiko muitakin, jotka elävät tälläistä "vaihetta" läpi. :D

        Tuossa puhuttiin vähemmistöidentiteetistä. Osa transmiehistä sosiaalistuu miehiksi ja elää cismiehen oloisena, eivät koe mitään yhteyttä prideporukkaan. Osa taas jää ikuisesti transihmiseksi ja pitää kiinni vähemmistöroolistaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuossa puhuttiin vähemmistöidentiteetistä. Osa transmiehistä sosiaalistuu miehiksi ja elää cismiehen oloisena, eivät koe mitään yhteyttä prideporukkaan. Osa taas jää ikuisesti transihmiseksi ja pitää kiinni vähemmistöroolistaan.

        Miten tämä liittyy mun aloitukseeni..?

        Transmiehenä kuitenkin elän arkeani miehenä huolimatta siitä koenko olevani juuri transmies vai "cismiehen oloinen" mies. En myöskään näe, että nuo kaksi identiteettiä ovat mitenkään toisiaan poissulkevia. Kuten itsekin käytit ilmaisua "jonkun oloinen" eli ei ihan 100% juuri se jokin. Tässä yhteydessä trans =/= cis.


    • Anonyymi

      Sie olet nainen, et mies.

      • Anonyymi

        Tässä puhutaan nyt sukupuoli-identiteetistä.


      • Anonyymi

        "Kun katon peilistä itteeni "tyttönä" nään loppujen lopuks ihan saman ihmisen ku jätkänäkin ja kumpikin tuntuu tällä hetkellä multa."
        > Sie olet nainen, et mies.

        Never change suoli24! :D

        En tehnyt tätä aloitusta sen takia, että kyselin apua tai mielipiteitä sukupuoli-identiteettiini liittyen eli pitänee sitten jatkaa kv-foorumeilla ja Discordissa... Vaikka en tiedä miksi odotin täältä jotain muuta kuin ohi aiheen menevää jankkaamista. :D Mun moka!


      • Anonyymi

        Never change suoli24... :D

        En tehnyt tätä aloitusta sen takia, että kyselin apua tai mielipiteitä sukupuoli-identiteettiini liittyen eli pitänee sitten jatkaa kv-foorumeilla ja Discordissa... Vaikka en tiedä miksi odotin täältä jotain muuta kuin ohi aiheen menevää jankkaamista. :D Mun moka!


    • Anonyymi

      Mielenkiintoista. Itse olen tyttöilevä... (en halua sanoa oikeastaan 'mies') henkilö. Itse tunnen itseni aika feminiiniseksi, mutta sitten toisaalta en... Yritän vain hahmottaa, että millaiseksi omat tuntemukseni muodostuisivat jos olisin transitioitunut. Tuota kun ei lopultakaan tiedä ennalta.

    • Anonyymi

      Viestini poistui sekunnissa, vaikka kerroin vain olevani tyttöilevä henkilö (joka välttää 'mies'-sanaa). Never change suoli24 tosiaan, ei täällä voi keskustella...

      • Anonyymi

        Eli sinut on määritetty syntymässä tytöksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli sinut on määritetty syntymässä tytöksi?

        Olen eri kirjoittaja kuin aloittaja, minut on määritelty syntymässä mieheksi jne. Eli siis transfeminiinen henkilö miehen kehossa. Huvittaa vai sattumanvarainen viesti poistelu ja sitten kaikkea törkyä säilytetään täällä ikuisesti.


    • Anonyymi

      Ei tulisi mieleenkään tuollaiset touhut kun en ole ennen prosessiakaan "tyttöillyt". Meikit, mekot, korot ym. eivät ole koskaan ollut minua enkä todellakaan kaipaa mitään elämästäni ennen prosessia.

    • Tässäpä sitä itseään: sukupuoli tunne. Saa olla näin, mutta lainsäädäntöä ei sen järjestämiseen tarvita.

      • Anonyymi

        No voi voi. Onko sulla paha mieli?


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      128
      3753
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2444
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2088
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1031
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      10
      1011
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      891
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      866
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      31
      855
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      780
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      97
      762
    Aihe