Mitä mieltä olette, voiko sairaalaosastolla geriatrisella

eli ikäihmisten osastolla olla samassa huoneessa miehiä ja naisia? Jotenkin olen tottunut siihen ajan saatossa, että miehet ovat miesten huoneessa ja naiset naistenhuoneessa. Turussa ainakin on miehet ja naiset sekaisin geriatrisella osastolla, joka on erittäin häpäisevää vanhusta ajatellen, joka ei ole nykynuori.
50602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Ei ja hyi! Tämä on ihan oma mielipiteeni. En ainakaan itse haluaisi olla sekahuoneessa. Jonkinlaista intimiteettisuojaa pitäisi vanhuksillakin olla, ihmisiä kaikki vaikka vanhoja.
Tuollainen jos yleistyy, se pitäisi olla vapaaehtoista.
Muutenkin ärsyttää kun vanhuksille hoitajat puhuvat kuin vähäisille pikkulapsille, jotka eivät asioita ymmärrä. Useilla kuitenkin koulutusta ja tietotaitoa paljon enempi, ja pitkät työurat vaativissa tehtävissä takana.

Äänestä

En viellä ole kyseisellä osastolla ollut Plus 70v..Siskoni kyllä yli 80v. Paljon sairaalat ja plk-käynit kyseinen lääkäri.Väittää sairaalat on miehet ja naiset samassa huonessa Helsnki alueet ?

Äänestä

Itse jouduin Jorvin sairaalassa vatsakirurgian osastolla yhdeksi yöksi viereiseen sänkyyn miehen kanssa.

Setalaiset viherpunikit eivät pidä ihmisiä ihmisinä, vaan jonkinlaisina eliöinä, joilla ei ole sielua, eikä tunne-elämää.

Huonosti käyden voi naispotilas joutua vaikkapa maahanmuuttajan raiskaamaksi. Entä, jos huoneessa on viisi miestä ja yksi nainen?

Mutta tästähän Li joukkoineen vähät piittaa.

Äänestä
  • Oletko varma, että olit vatsakirurgian osastolla ... ? Ettet psykiatrisella.

    Äänestä

  • No eiköhän ne sairaat yleensä jotka makaavat sairaaloissa ole niin sairaita ettei mieleenkään tule mitkään raiskaukset .joten se pelkokin on se kaikista pienin pelko. Itseäni ei haittaa mitenkään onko nainen tai mies samassa huoneessa, sillä yleensä siellä on verhot vedettyine sänkyjen välissä ettei se toinen näe edes kuka viereisessä sängyssä makaa.
    Mutta ymmärrän hyvin ihmisiä jotka eivät halua mitään seka huoneita, voi olla että laittavat samaa sairastavia samaan huoneeseen. Ja onhan vieressä hälytys kello jos kokee jotain toisen taholta mikä ei ole oikein.
    Kun itse makasin leikkauksen jälkeen sairaalassa niin samassa huoneessa oli nainen, ja ei ollut mikään mukava kokemus sekään, ainaista vinkumista milloin mistäkin äänessä koko ajan ettei siinä juuri leikattu potilas saanut mitään rauhaa. Sain onneksi vaihdettua huonetta kun sanoin etten voi edes nukkua kun nainen piti kovaa ääntä joka asiasta. Ja kyseli kaikenmaailman asioita jotka kuuluvat ihmisen Yksityis elämään. Niin että ei sekään aina ole onnellinen tratkaisu että kaksi naista on samassa huoneessa .

    Äänestä

  • No ihminenhän se on mieskin, kai niillä on verho välissä jos jotain tutkimuksia huoneessa tehdään

    Äänestä

  • Anonyymi00033 kirjoitti:

    No ihminenhän se on mieskin, kai niillä on verho välissä jos jotain tutkimuksia huoneessa tehdään

    Olisi mieluummin välissä seinä, eikä verho.
    Pienet kopit.
    Ei ihminen ole mikään eläin.

    Äänestä

Tällainen asia voitaisiin kysyä ja liittää potilastietoihin etukäteen.
Jos potilaalle on yks hailee, sitten kimppahuone, jos ei, niin ei.
Hoitohenkilökunnalle kait shit yks hailee.
Ihan kuin ihmiset sairaalassakin olisivat tuotantovälineitä tai liukuhihnalla.
Beng

Äänestä
  • Bengin suu pitäisi pestä saippualla.
    Puhe kuin katujätkällä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Bengin suu pitäisi pestä saippualla.
    Puhe kuin katujätkällä.

    11:02
    Selitäpä tarkemmin.
    Beng

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    11:02
    Selitäpä tarkemmin.
    Beng

    Shit, shit, shit....

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Shit, shit, shit....

    11:08
    Toimiiko vatsasi huonosti

    Äänestä

  • Kun säästävät hoito asioissa niin siksikin tukitaan ihmisiä samaan huoneeseen . Kun poistetaan sairaaloista sänkypaikkoja . Siis huoneita sattaa olla tyhjinä, mutta niitä ei saa käyttää koska säästäminen on päättänyt kuinka monta sänkypaikkaa saa olla kussakin sairaalassa .
    Sellaisia asioita ei ehkä edes ajatella siinä vaiheessa kun mennään äänestämään.
    Mutta huudetaan sitten tuloksista .

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    11:08
    Toimiiko vatsasi huonosti

    Etkö ymmärtänyt?

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Etkö ymmärtänyt?

    Kaikki ymmärtävät, muttet sinä.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Bengin suu pitäisi pestä saippualla.
    Puhe kuin katujätkällä.

    Eiköhän täällä ole muita kirjoittelemassa kuin Beng, joiden suu pitäisi pestä.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Kun säästävät hoito asioissa niin siksikin tukitaan ihmisiä samaan huoneeseen . Kun poistetaan sairaaloista sänkypaikkoja . Siis huoneita sattaa olla tyhjinä, mutta niitä ei saa käyttää koska säästäminen on päättänyt kuinka monta sänkypaikkaa saa olla kussakin sairaalassa .
    Sellaisia asioita ei ehkä edes ajatella siinä vaiheessa kun mennään äänestämään.
    Mutta huudetaan sitten tuloksista .

    Eikö saa yhden hengen huonetta, edes lisämaksusta? Kuten hotellissa.
    Kaikki naiset ei halua miesten kanssa samaan huoneeseen.

    Äänestä

Jos kärsitään tilan puutteesta, niin varmaan noin voi olla. Onhan nykyään kuulemma jo armeijassakin yhteisutvat varusmiehille, eli sama tupa miehille ja naisille.

Äänestä
  • Tilanpuutehan se selitys lienee.
    En olisi tykkännyt runsaine mensuineni olla samassa huoneessa vieraiden nuorten miesten kanssa. Luulisi, että yksilön tahtoa kunnioitettaisiin. Harjoitteluahan armeija on eikä pitäisi mennä äärimmäisyyksiin. Kas kun ei siskonpeti.
    Beng

    Äänestä

  • suku puolia on enemmän kun kaksi kertoi savon ukko täällä mikelistä asian tuntia
    eli mies ja nais ja muu puoli yhdessä

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    suku puolia on enemmän kun kaksi kertoi savon ukko täällä mikelistä asian tuntia
    eli mies ja nais ja muu puoli yhdessä

    Sukupuolen näkee haarojen välistä. Jonkinlaisia kehityksellisiä sairauksia toki on, jotka vaikuttavat. Nekö sitten ovat niit muunpuolisia?

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    suku puolia on enemmän kun kaksi kertoi savon ukko täällä mikelistä asian tuntia
    eli mies ja nais ja muu puoli yhdessä

    Nyt ei ole sellaisista asioista kyse, se sama onko nainen tai mies, kumpikin ihmisiä .
    Itse olen aina tullut paremmin toimeen miesten kanssa ja paras ystävänikin on mies , jotenkin heidän kanssaan on helppo keskustella , ja se kateus ei ole mukana kuvassa koskaan . On toki muutamia naisiakin ystävänä .
    Joten jos naisena olisin käynyt armeijan niin se sama missä huoneessa nukkuisi; sillä jos niin olis että sota tulis niin silloin nukutaan missä vaan ja aina jonkun ihmisen vieressä , joten kaikilla meillä on oma mielipide asiasta

    Äänestä

En ole käynyt Jyväskylässä uudessa sairaala Novassa, mutta kuulin että siellä saa yksin mököttää huoneessa. Ei ole edes juttuseuraa.

Äänestä
  • Eikö vuoteissa ole pyörät?
    Ottaa vuoteensa ja käy

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Eikö vuoteissa ole pyörät?
    Ottaa vuoteensa ja käy

    Potilaalla ei liene lupaa siirtää vuodettaan toiseen huoneeseen ja antaneeko toisessa huoneessa olijakaan siihen lupaa

    Äänestä

Taisi poistua sukupuolettomat vessatkin vähin äänin.

Äänestä
  • 11:51
    Ateneumissa on. Täytyy pidellä ilmoja, jos joku nuorukainen tulee viereiseen pömpeliin.

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    11:51
    Ateneumissa on. Täytyy pidellä ilmoja, jos joku nuorukainen tulee viereiseen pömpeliin.

    Miksi täytyisi , aiis kenen vuoksi eikö sellaisissa tilanteissa ajatella ihan muita asioita kun jos pitelee ilmaisi tai et, se sama . Koska se viereisessä sängyssäkin oleva ihminen päästele iltaansa koska haluaa niin miksi et sinäkin voisi . Vai haluatko olla vieraan edessä kuten ennen sanottiin hienoa jotenkin sekin kertoo hieman asiasta ,

    Äänestä

Armeijan tuvissa suihke käy illalla valojen sammuttua.

Äänestä
  • 11:53
    Raid, hair spray vai dödö?

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    11:53
    Raid, hair spray vai dödö?

    Kaikki kolme.

    Äänestä

Kun hallitus sulkee sairaaloita ja supistaa hoitoja, jopa syöpäosastoja,
on aivan sama kenen kanssa huoneessa on kunhan saa apua.

Äänestä
  • Sairaanhoidon taso on laskenut huimasti esim. viim. 40 vuodessa. 1980-luvun alulla vasemmisto aloitti temppuilun, jolla kaikki hinnoiteltiin erikseen, jopa vesilasin tuonti potilaan vuoteen vierelle(?).

    Olen ollut hoitajana ja olen ollut potilaana. Lähes joka reissulla potilaana olen ollut vähällä kuolla, en hoidon puutteesta, vaan sen johdosta. Voisin kertoa tapauksia.

    Katselin kuinka epähygieenisesti kirurgisella osastolla toimittiin. Aloin tulla vakuuttuneeksi, että minut yritetään murhata, muu ei sitä touhua selittänyt. Suljin silmäni ja rukoilin Jumalaa...

    Mietin, mitä ent. osastonhoitajani olisi tuumannut, jos olisi sitä "sairaanhoitoa" katsellut. Hän oli jämäkkä täti. Kaikki sillä osastolla, kauan sitten, meni just niinkuin piti.

    No, annetaan pari esimerkkiä:
    1. Kirurgisen osaston osastonhoitaja huoneeseen tullessaan laski lääketarjottimen aina huoneen ovensuussa olevan roskatelineen kannen päälle, vaikka vieressä oli puhdas työtaso sitä varten. Noin hän kuljetti bakteereja huoneesta toiseen.
    2. Kun isoa haavaani hoidettiin, jossa 33 metalliniittiä ja dreeni josta valui kudosnesteitä pussiin ja olisi vaatinut ehdotonta hygieniaa kaikin koulutetuin keinoin, sairaanhoitaja aina entisen tupun otettuaan, ei laittanut sitä esim. vierelleen valmiiksi varaamaansa kaarimaljaan, vaan kulki huoneen ovelle, avasi sen käsin, vei rätin käytävän isoon roskasäkkiin (avasi ja sulki sen kannen), tuli ovesta, koski sen kahvaan, tuli vuoteeni luo ja otti / laittoi uuden, "puhtaan" sidoksen ja vei taas vanhan pois. Kaiken hän teki samoin sormin, käyttämättä atuloita, eli isoja, puhtaita pinsettejä.

    - Tapahtui monenlaisia asioita ja kerran minut jouduttiin elvyttämään hoitajien toheloinnin vuoksi leikkaussalissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Sairaanhoidon taso on laskenut huimasti esim. viim. 40 vuodessa. 1980-luvun alulla vasemmisto aloitti temppuilun, jolla kaikki hinnoiteltiin erikseen, jopa vesilasin tuonti potilaan vuoteen vierelle(?).

    Olen ollut hoitajana ja olen ollut potilaana. Lähes joka reissulla potilaana olen ollut vähällä kuolla, en hoidon puutteesta, vaan sen johdosta. Voisin kertoa tapauksia.

    Katselin kuinka epähygieenisesti kirurgisella osastolla toimittiin. Aloin tulla vakuuttuneeksi, että minut yritetään murhata, muu ei sitä touhua selittänyt. Suljin silmäni ja rukoilin Jumalaa...

    Mietin, mitä ent. osastonhoitajani olisi tuumannut, jos olisi sitä "sairaanhoitoa" katsellut. Hän oli jämäkkä täti. Kaikki sillä osastolla, kauan sitten, meni just niinkuin piti.

    No, annetaan pari esimerkkiä:
    1. Kirurgisen osaston osastonhoitaja huoneeseen tullessaan laski lääketarjottimen aina huoneen ovensuussa olevan roskatelineen kannen päälle, vaikka vieressä oli puhdas työtaso sitä varten. Noin hän kuljetti bakteereja huoneesta toiseen.
    2. Kun isoa haavaani hoidettiin, jossa 33 metalliniittiä ja dreeni josta valui kudosnesteitä pussiin ja olisi vaatinut ehdotonta hygieniaa kaikin koulutetuin keinoin, sairaanhoitaja aina entisen tupun otettuaan, ei laittanut sitä esim. vierelleen valmiiksi varaamaansa kaarimaljaan, vaan kulki huoneen ovelle, avasi sen käsin, vei rätin käytävän isoon roskasäkkiin (avasi ja sulki sen kannen), tuli ovesta, koski sen kahvaan, tuli vuoteeni luo ja otti / laittoi uuden, "puhtaan" sidoksen ja vei taas vanhan pois. Kaiken hän teki samoin sormin, käyttämättä atuloita, eli isoja, puhtaita pinsettejä.

    - Tapahtui monenlaisia asioita ja kerran minut jouduttiin elvyttämään hoitajien toheloinnin vuoksi leikkaussalissa.

    Etköhän nyt liioittele tuon laskutuksen suhteen.
    Muuten yrityksissäkin on työaikaseurantaa, jolloin katsotaan mikä aika mihin työhön menee.
    Joten kyseessä lienee työajan seuranta. Pitkittyneet kahvitauot saadaan mitattua ulos?
    Tai ruoatt eikun palaverit ja niiden anti.
    Ihan normaalia tuo seuranta.
    Eikä sitä vasemmisto ole keksinyt. Levität heti ekassa kappaleessa valheellista tietoa.
    On erittäin kalliita yrityksiä ja ohjelmia, joita muut yritykset ostavat toiminnan tehostamiseen. Ns. sopeutukset voivat perustua osaksi mittaustuloksiin.
    Beng
    Nähty on.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Sairaanhoidon taso on laskenut huimasti esim. viim. 40 vuodessa. 1980-luvun alulla vasemmisto aloitti temppuilun, jolla kaikki hinnoiteltiin erikseen, jopa vesilasin tuonti potilaan vuoteen vierelle(?).

    Olen ollut hoitajana ja olen ollut potilaana. Lähes joka reissulla potilaana olen ollut vähällä kuolla, en hoidon puutteesta, vaan sen johdosta. Voisin kertoa tapauksia.

    Katselin kuinka epähygieenisesti kirurgisella osastolla toimittiin. Aloin tulla vakuuttuneeksi, että minut yritetään murhata, muu ei sitä touhua selittänyt. Suljin silmäni ja rukoilin Jumalaa...

    Mietin, mitä ent. osastonhoitajani olisi tuumannut, jos olisi sitä "sairaanhoitoa" katsellut. Hän oli jämäkkä täti. Kaikki sillä osastolla, kauan sitten, meni just niinkuin piti.

    No, annetaan pari esimerkkiä:
    1. Kirurgisen osaston osastonhoitaja huoneeseen tullessaan laski lääketarjottimen aina huoneen ovensuussa olevan roskatelineen kannen päälle, vaikka vieressä oli puhdas työtaso sitä varten. Noin hän kuljetti bakteereja huoneesta toiseen.
    2. Kun isoa haavaani hoidettiin, jossa 33 metalliniittiä ja dreeni josta valui kudosnesteitä pussiin ja olisi vaatinut ehdotonta hygieniaa kaikin koulutetuin keinoin, sairaanhoitaja aina entisen tupun otettuaan, ei laittanut sitä esim. vierelleen valmiiksi varaamaansa kaarimaljaan, vaan kulki huoneen ovelle, avasi sen käsin, vei rätin käytävän isoon roskasäkkiin (avasi ja sulki sen kannen), tuli ovesta, koski sen kahvaan, tuli vuoteeni luo ja otti / laittoi uuden, "puhtaan" sidoksen ja vei taas vanhan pois. Kaiken hän teki samoin sormin, käyttämättä atuloita, eli isoja, puhtaita pinsettejä.

    - Tapahtui monenlaisia asioita ja kerran minut jouduttiin elvyttämään hoitajien toheloinnin vuoksi leikkaussalissa.

    On totta että nykyaikana taso on laskenut mitä tulee hygieniaan ei siitä näytetä tietävän mitään Kun meidänkin pomo aikoinaan halusi että käyttäisimme hoidossa kertakäyttö hanskoja enemmän kun yhden kerran että säästäisimme siinäkin muka rahaa, no se tyrmättiin välittömästi ja joku lupasi mennä lehteenkin kertomaan tyhmästä pomosta joka ei edes tajunnut ettei kertakäyttö hanskoja käytetä kun kerran, joskus on hoidon aikanakin otettava käyttöön enemmän kun yksi pari . Nykyään otetaan pomoiksi ihmisiä joilla ei tarvitse olla edes sairaanhoitajan koulutusta ,
    Likaisuus sen kun vaan lisääntyy. Sairaalan siivojallakaan ei aina ole koulutusta työhönsä, yksikin pesi vessassa ensin vessanpöntön ja sen jälkeen käsienpesualtaan samalla rätillä niin että törppöjä riittää , hygieniasta ai eräillä ole mitä.n tietoa

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    On totta että nykyaikana taso on laskenut mitä tulee hygieniaan ei siitä näytetä tietävän mitään Kun meidänkin pomo aikoinaan halusi että käyttäisimme hoidossa kertakäyttö hanskoja enemmän kun yhden kerran että säästäisimme siinäkin muka rahaa, no se tyrmättiin välittömästi ja joku lupasi mennä lehteenkin kertomaan tyhmästä pomosta joka ei edes tajunnut ettei kertakäyttö hanskoja käytetä kun kerran, joskus on hoidon aikanakin otettava käyttöön enemmän kun yksi pari . Nykyään otetaan pomoiksi ihmisiä joilla ei tarvitse olla edes sairaanhoitajan koulutusta ,
    Likaisuus sen kun vaan lisääntyy. Sairaalan siivojallakaan ei aina ole koulutusta työhönsä, yksikin pesi vessassa ensin vessanpöntön ja sen jälkeen käsienpesualtaan samalla rätillä niin että törppöjä riittää , hygieniasta ai eräillä ole mitä.n tietoa

    Pitäisihän siinä ohessa hoitajan omankin terveyden takia huolehtia siisteydestä.
    Jos siistijä jättää jotain tekemättä, kyllä hoitaja siitä huomauttaa,
    Kuinkas toisinpäin.
    Kumpi saa helpommin huomautuksen? Kumpaa uskotaan enemmän?
    Kyllä itsekin olen ihmetellyt kertakäyttöisten puuttumista saati ettei pyyhkäistä käsidesillä ennen kontaktia.
    Onko jokin hoitajalle allergiaa aiheuttava juttu? Vai säästötoimi?
    Beng

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Pitäisihän siinä ohessa hoitajan omankin terveyden takia huolehtia siisteydestä.
    Jos siistijä jättää jotain tekemättä, kyllä hoitaja siitä huomauttaa,
    Kuinkas toisinpäin.
    Kumpi saa helpommin huomautuksen? Kumpaa uskotaan enemmän?
    Kyllä itsekin olen ihmetellyt kertakäyttöisten puuttumista saati ettei pyyhkäistä käsidesillä ennen kontaktia.
    Onko jokin hoitajalle allergiaa aiheuttava juttu? Vai säästötoimi?
    Beng

    Piittaamattomuutta. Osastonhoitaja vastaa osastonsa kaikesta toiminnasta. Hänen tulee valvoa, että työntekijät = kaikki alaiset toimivat sairaalan ja sairaanhoidon vaatimusten mukaisesti.

    Jokainen osasto on hengeltään ja toimiltaan omanlaisensa, sellainen, kuin mikä sen osastonhoitaja taidoiltaan ja toimiltaan on. Olen näitä elämässäni nähnyt monenlaisia.

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Sairaanhoidon taso on laskenut huimasti esim. viim. 40 vuodessa. 1980-luvun alulla vasemmisto aloitti temppuilun, jolla kaikki hinnoiteltiin erikseen, jopa vesilasin tuonti potilaan vuoteen vierelle(?).

    Olen ollut hoitajana ja olen ollut potilaana. Lähes joka reissulla potilaana olen ollut vähällä kuolla, en hoidon puutteesta, vaan sen johdosta. Voisin kertoa tapauksia.

    Katselin kuinka epähygieenisesti kirurgisella osastolla toimittiin. Aloin tulla vakuuttuneeksi, että minut yritetään murhata, muu ei sitä touhua selittänyt. Suljin silmäni ja rukoilin Jumalaa...

    Mietin, mitä ent. osastonhoitajani olisi tuumannut, jos olisi sitä "sairaanhoitoa" katsellut. Hän oli jämäkkä täti. Kaikki sillä osastolla, kauan sitten, meni just niinkuin piti.

    No, annetaan pari esimerkkiä:
    1. Kirurgisen osaston osastonhoitaja huoneeseen tullessaan laski lääketarjottimen aina huoneen ovensuussa olevan roskatelineen kannen päälle, vaikka vieressä oli puhdas työtaso sitä varten. Noin hän kuljetti bakteereja huoneesta toiseen.
    2. Kun isoa haavaani hoidettiin, jossa 33 metalliniittiä ja dreeni josta valui kudosnesteitä pussiin ja olisi vaatinut ehdotonta hygieniaa kaikin koulutetuin keinoin, sairaanhoitaja aina entisen tupun otettuaan, ei laittanut sitä esim. vierelleen valmiiksi varaamaansa kaarimaljaan, vaan kulki huoneen ovelle, avasi sen käsin, vei rätin käytävän isoon roskasäkkiin (avasi ja sulki sen kannen), tuli ovesta, koski sen kahvaan, tuli vuoteeni luo ja otti / laittoi uuden, "puhtaan" sidoksen ja vei taas vanhan pois. Kaiken hän teki samoin sormin, käyttämättä atuloita, eli isoja, puhtaita pinsettejä.

    - Tapahtui monenlaisia asioita ja kerran minut jouduttiin elvyttämään hoitajien toheloinnin vuoksi leikkaussalissa.

    YKSITYISSAIRAALOISSA hinnoitellaan kaikki erikseen, jopa vesilasin tuonti potilaan vuoteen vierelle..

    Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Sairaanhoidon taso on laskenut huimasti esim. viim. 40 vuodessa. 1980-luvun alulla vasemmisto aloitti temppuilun, jolla kaikki hinnoiteltiin erikseen, jopa vesilasin tuonti potilaan vuoteen vierelle(?).

    Olen ollut hoitajana ja olen ollut potilaana. Lähes joka reissulla potilaana olen ollut vähällä kuolla, en hoidon puutteesta, vaan sen johdosta. Voisin kertoa tapauksia.

    Katselin kuinka epähygieenisesti kirurgisella osastolla toimittiin. Aloin tulla vakuuttuneeksi, että minut yritetään murhata, muu ei sitä touhua selittänyt. Suljin silmäni ja rukoilin Jumalaa...

    Mietin, mitä ent. osastonhoitajani olisi tuumannut, jos olisi sitä "sairaanhoitoa" katsellut. Hän oli jämäkkä täti. Kaikki sillä osastolla, kauan sitten, meni just niinkuin piti.

    No, annetaan pari esimerkkiä:
    1. Kirurgisen osaston osastonhoitaja huoneeseen tullessaan laski lääketarjottimen aina huoneen ovensuussa olevan roskatelineen kannen päälle, vaikka vieressä oli puhdas työtaso sitä varten. Noin hän kuljetti bakteereja huoneesta toiseen.
    2. Kun isoa haavaani hoidettiin, jossa 33 metalliniittiä ja dreeni josta valui kudosnesteitä pussiin ja olisi vaatinut ehdotonta hygieniaa kaikin koulutetuin keinoin, sairaanhoitaja aina entisen tupun otettuaan, ei laittanut sitä esim. vierelleen valmiiksi varaamaansa kaarimaljaan, vaan kulki huoneen ovelle, avasi sen käsin, vei rätin käytävän isoon roskasäkkiin (avasi ja sulki sen kannen), tuli ovesta, koski sen kahvaan, tuli vuoteeni luo ja otti / laittoi uuden, "puhtaan" sidoksen ja vei taas vanhan pois. Kaiken hän teki samoin sormin, käyttämättä atuloita, eli isoja, puhtaita pinsettejä.

    - Tapahtui monenlaisia asioita ja kerran minut jouduttiin elvyttämään hoitajien toheloinnin vuoksi leikkaussalissa.

    HAHHAH mitä harhaista panettelua 13:35.

    Äänestä

Mikä on geriatrinen osasto ? Sairaita hoidetaan taudin mukaan
eri tautien osastoilla ikään katsomatta.
Geriatrisia sairauksia ovat esim. muistisairaudet.

Äänestä

Oliiviöljy pidentää ikää, ryp siöl jyt lyhentävät elä mää. Ryp si oilit kehi te tty päästän eroon van huks susista.

Äänestä

Hoitokodeissa joissa kävin, ei ollut sairaalaosastoa. Asujaimisto koostui terveemmistä. Jos jonkun tila huonontui, kuoletettiin omassa huoneessaan. (Toinen kuoletettiin.) Tai jos haluttiin hoidettavan, siirrettiin sairaalaosastolle. (Toinen siirrettiin sairaalaan hoidettavaksi yhden hengen huoneeseen.)
En haluaisi olla unisexhuoneessa missään sairaalaosastolla. Tosin jos olen dementoinut niin etten enää mistään mitään ymmärrä, sillä tuskin on väliä. Mutta koska vanhuksissa on useita aivot kirkkaina olevia, ehdottomasti eri huoneet miehille ja naisille.

Äänestä
  • Muistavatko dementikot, mikä on oma sänky?
    Beng

    Äänestä

  • Anonyymi00052 kirjoitti:

    Muistavatko dementikot, mikä on oma sänky?
    Beng

    Ei sitä sänkyä tarvitse erikseen muistaa, sen tuntee kun on oma sänky.

    Äänestä

hoiokodeissa
jos katsotte usa-laisia jne dokumentteja taivaskanavilta

on matuja töissä Meksikosta jne

ja ne hakkaavatyö valvojina vanhuksia paikkoihin joissa mustelmat
eivät näy ja kuusevat niiden juomapulloihin jne
mikä näkyy valvontakamerassa

ja pakenevat meksikoon jne jos jäävät kiinni ei niitä sieltä löydetä
ja tulevat takas väärnnetyillä papereilla hakkaamaan ja kuusemaan

Äänestä
  • Jösses, onneksi ei olla Usassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00053 kirjoitti:

    Jösses, onneksi ei olla Usassa.

    Suomessa on sama mutta sosdem-lait
    ns lex hymy

    estää kertomisen rikoksista
    usa australia enganti --- eivät ole sen rikollisempia mutta siellä näytetään kaikki

    suomi venäjä ruotsi .. ovat sensuurivaltioita joissa ei ole rikoksia koska niitä ei kerrota
    pKoreassa ei koskaan ole ollut rikosta

    ei ole onni elää sensuurivaltiossa kuten te vanhukset jotka olette koko ikänne kuulleet kekkosen ulkopolitiikka ei-nato-haloslaisuutta ja rikosten piilottelua

    usa jne paljastaa rikokset kuulustelutkin näytetään pedofiilienosoitteet saa verkosta ettei perhe muuta lähelle ja Suomessa ei saa edes tuomioita sosdemien demlojen tuhoaminen
    lakien takia

    Äänestä

  • Anonyymi00054 kirjoitti:

    Suomessa on sama mutta sosdem-lait
    ns lex hymy

    estää kertomisen rikoksista
    usa australia enganti --- eivät ole sen rikollisempia mutta siellä näytetään kaikki

    suomi venäjä ruotsi .. ovat sensuurivaltioita joissa ei ole rikoksia koska niitä ei kerrota
    pKoreassa ei koskaan ole ollut rikosta

    ei ole onni elää sensuurivaltiossa kuten te vanhukset jotka olette koko ikänne kuulleet kekkosen ulkopolitiikka ei-nato-haloslaisuutta ja rikosten piilottelua

    usa jne paljastaa rikokset kuulustelutkin näytetään pedofiilienosoitteet saa verkosta ettei perhe muuta lähelle ja Suomessa ei saa edes tuomioita sosdemien demlojen tuhoaminen
    lakien takia

    Eduskunta päättää laeista. Eri keskusvirastot valmistelevat. Meillä on oikeusministeri.
    Sinä kirjoitat taas ihan pöhköjä.
    Rahallakin voi olla merkitystä, kuka pystyy palkkaamaan ns. hyvän asianajajan.
    Beng
    Jollain pienellä paikkakunnalla voi tapahtua kummia. Nyt Kannus.

    Äänestä

vanhus luulee että rikoksia ei tehdä kun niistä ei kerrota

eikä tiedä että matut sotkevat kaiken kun eivät osaa mitään kul tamunina osaajina

Maahanmuuttajaperhe teki kärpässienistä muhennosta – Eivät osanneet kertoa mitä söivät

Äänestä

Siis kaksi osastoa , voi hyvää päivää. Mistä rahat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

eli ikäihmisten osastolla olla samassa huoneessa miehiä ja naisia? Jotenkin olen tottunut siihen ajan saatossa, että miehet ovat miesten huoneessa ja naiset naistenhuoneessa. Turussa ainakin on miehet ja naiset sekaisin geriatrisella osastolla, joka on erittäin häpäisevää vanhusta ajatellen, joka ei ole nykynuori.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu