Onko tavaranjtarkastuksen teettämisestä hyötyä riitatapausissa ja mitähän tämä maksaa. Mistä tietää saa tietoa tarkastajan ammattitaidosta ?
Tavarantarkastajat
Pettynyt
71152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kauppakamarin hyväksymän tavarantarkastajan.
Meillä maksoi 1600€. Kaveri maksoi inssin papereista enemmän ja oli lähinnä paskaa täynnä se raportti. Suosittelen.
olevan voideltu firmojen taholta ainakin meille sattui tälainen ukkko. Ei olisi kelvannut edes sitä idän tuonnin tavaroita tarkastamaan. Surkea ja säälittävä äijä.
Piti tulla putkimiesten tekosia katsomaan.Putket kulkee seinien välissä,lattian alla ja verhouksien alla.Eli niissä ei ollut paljon nähtävää.
Kävi sitten kahvilla. Katseli piirustuksia.Kyse oli siitä kun asentaja asensi keittiön ja kodinhoitohuoneen vesipisteen. Aikaa siihen meni n. 3 tuntia. Hukkasi vielä kalusteitten alle osan ja haki uuden. Laitettiin oikein vihko viereen että merkkaa siihin tunnit. Eipä ollut merkannut.
Kun lasku sitten tuli oli muistaakseni laskutettu n. 11-13 tuntia. Riitahan siitä tuli. Tavarantarkastaja oli sitten oikeudessa puhumassa ympäripyöreitä. Hävittiin juttu
Pitäisi olla ihan normit kuinka paljon vie normaalisti aikaa jonkin homman tekeminen. Esim. tavallisen vesipisteen laitto. Siinä sitä sitten oikeusoppineet koittaa kuvitella työn tekemistä.
Ei siitä tule yhtään mitään.
ei ihme että hävisitte, matkat ja tavaran noutamiset tietysti laskutetaan, kukaan niitä ilmaiseksi hae.
jos epäilet virhettä niin siitä kannattaa valittaa niin pätemätön kaveri pannaan äkkiä pois! älä kuitenkaan täällä valita..
ei tukenut teidän näkökantaanne? Ja vielä jouduitte maksamaan? Herätys!!!!!!! Kyseessä on puolueeton taho, joka kertoo/katsoo/ jne. työn/suorituksen laadut tiettyjen lakien ja säädösten mukaan. Eli kyseessä EI OLE ns, kenen leipää syöt, sen lauluja laulat, efekti.
Olin asiamiehenä eräässä homevauriojutussa ja vastapuoli käytti todistajanaan vanhahkoa tavarantarkastajaa, jonka höpinöistä suurin osa oli asiatonta allekirjoittaneen kysymysten arvostelua. Papparainen väitti valastaan huolimatta, että rautanaulat kutistuvat rustuessaan ja että vesi nousee nesteenä metrin matkan maasta ylöspäin sitä lämpimämpään rossipohjaan.
Hävisivät juttunsa. :8)
RÖH~