Minulla on isäni radioamatööriradio eli radio jolla voin kuunnella lyhytaaltoja (HF).
Kuinka voin tallentaa kuulemiani lähetyksiä läppärille muutoin kuten läppärin mikrofonin avulla. Haluaisin kytkeä radion läppäriin.
Kuinka tallennan lähetystä
7
537
Vastaukset
- Anonyymi
Radioita on monenlaisia..
- Anonyymi
Radiovastaanottimessa on mahdollisesti ainakin kuulokeliitäntä, mutta ehkä myös lineout-liitäntä, jolla äänen saa laitteesta ulos esimerkiksi nauhuria tai vahvistinta varten.
Tietokoneeseen eli tässä läppäriin tarvitset ulkoisen usb äänikortin, jossa on sisääntuloliitäntä, mieluiten 3.5mm jakkiliitäntä. Äänikortin ja radion väliin tarvitset kaapelin, jossa on kummassakin päässä 3.5mm uros liitin. Kaapeleita löytyy kodinkone- ja hifiliikkeistä sekä monista tavarataloista.
Äänikortti liitetään usb-liitännällä läppäriin, radio liitetään audiokaapelilla äänikorttiin. Läppärin käyttöjärjestelmään pitää asentaa tarvittavat ajurit sekä nauhoitus/toisto-ohjelma.
Kun ajuri on asennettu sekä myös nauhoitusohjelma, esimerkiksi Audacity, voit nauhoittaa radiosta tulevaa ohjelmaa.
Yleensä avaat vain Audacityn, valiset äänikortin sisääntulon nauhoituslähteeksi, virität radion haluamallesi kanavalle ja painat nauhoitisohjelmasta nauhoitus-painiketta. Kun haluat lopettaa nauhoituksen, painat nauhoitusohjelmassa stop-painiketta. Voit kuunnella nauhoitetta painamalla Play-painiketta.
Voit muokata nauhoitetta, jos tarpeen, erilaisilla työkaluilla.
Lopuksi voit viedä nauhoitteen esimerkiksi wav-tiedostoksi, nimetä sen ja tallentaa läppärin tallennustilaan. Tiedoston voit avata ja kuunnella esimerkiksi Foobar2000 sovelluksella.- Anonyymi
Ei mene noin..
meneehän toi ihan sillä kaapelilla läppäriin linja sisään ja toinen pää siihen laitteeseen millä kuuntelee. toki laatu erilainen kun kunnon laitteet.
- Anonyymi
sejuhani kirjoitti:
meneehän toi ihan sillä kaapelilla läppäriin linja sisään ja toinen pää siihen laitteeseen millä kuuntelee. toki laatu erilainen kun kunnon laitteet.
Ei ole nykyläppäreissä mitään linja sisään tai linja ulos tai aux -liittimiä. Eihän niissä ole CD/DVD -soitintakaan, vaikka hintaa on hirveästi!
- Anonyymi
Usein tietokoneen tuominen lyhytaaltoalueen radiovastaanottimen lähelle tuottaa ongelmia, ellei antennikytkentä ole riittävän hyvin toteutettu ja käytössä kunnollinen ulkoantenni. Syynä tietokoneen tuottamat rf - taajuiset häiriöt. Nykyisellään jokainen virtaläde ja myös valaisin sisältää rf - häiriöitä tuottavan hakkuripowerin. Jos siis kuuluu pelkkää surinaa niin tiedät mistä se aiheutuu.
Itse kuuntelen lyhytaaltoja Twentessä (Alankomaat) sijaitsevalla WebSDR - laitteella tietokoneen kautta. Siinä on riittävästi etäisyyttä tietokoneen ja antennin välillä.- Anonyymi
Ei haittaa läppäri lyhytaaltoradion lähellä. Ei aiheuta surinaa eikä mitään muutakaan.
Olen AP...isältäni on jäänyt ulkoinen interfacen ja kaapeleitakin löytyy.
Latasin läppärillä Audacityn.
Tähän saakka olen tallentanut äänen suoraan kaiuttimen kautta, se on vähän hankalaa.
Antennina mulla on isäni pitkä lanka sekä myös vaihtoehtona dipoli-antenni.
Radio on Kenwood ts-940
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1755635Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1035584Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1804548Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514013Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613900Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali303548Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1271274- 17948
Jotenkin tämä
tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭33940En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.16920