VOIMALASTA VOISI TEHDÄ PARKKITALON

Anonyymi-ap

Atomin parkkipaikan voisi siirtää sinne. Asemanseutu tarvitsee parkkitalon, sinne kun kaikki toiminta aiotaan ahtaa.

Rakennuksen ulkokuoret säästyisivät muistoina. Kaiken "kulttuuritoiminnan" ylläpito makaisi.

SIIS KUNINGASAJATUS, vai mitä.

13

548

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KYSEESSÄ SUOMEN ENSIMMÄINEN SÄHKÖLAITOS??

      Eikö olisi loogista jatkaa tekniikan linjalla. Nyt sinne alkaisi lisääntyvässä määrin ajella sisään sähköautoja.

      • Anonyymi

        Voisi sinne Atomiin jättää jkv.ulkoparkkipaikkojakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voisi sinne Atomiin jättää jkv.ulkoparkkipaikkojakin.

        Voisihan sinne sisälle tehdä pari seinämaalausta. Nyt en muista niiden hienompien nimiä, mutta onhan meillä jo muualla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voisihan sinne sisälle tehdä pari seinämaalausta. Nyt en muista niiden hienompien nimiä, mutta onhan meillä jo muualla.

        Ja jonnekin lasin alle joitakin valokuvia voimala-ajoilta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja jonnekin lasin alle joitakin valokuvia voimala-ajoilta.

        JA TIETENKIN SÄHKÖAUTOJEN LATAUSPAIKKOJA.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        JA TIETENKIN SÄHKÖAUTOJEN LATAUSPAIKKOJA.

        Muraali on sen seinämaalauksen nimi. Kai sen voi tehdä sisäseinäänkin. Ja yhteen huoneeseen Sähkölaitos museo.


    • Anonyymi

      NYT SINÄ INSINÖÖRI, äkkiä tarkistamaan ulkoseinien ulkopinta ja ikkunat, ettei mitään lentele jalankulkijoiden päälle. - Sitten kantavat rakenteet. Paljonko niiden remontointi maksaisi. - Montako kerrosta parkkitilaa voisi rakentaa "kantavasti".

      JA MITÄ MAKSAISI? Jos ei riitä rahat tai kantavuus, niin PURKUUN .

    • Anonyymi

      Odottakaa nyt ensin sinne maaliskuun puoliväliin ennen kuin hehkutatte kulttuuria. Että pystytäänkö kustannukset puolittamaan ja niillä rahoilla remppaamaan tilat niille kulttuurin ilmenemismuodoille. -Osaan ennustaa, että Suomessakin tulee tapahtumaan yllättäviä muutoksia.

      Ja se kesäkahvila. Kuka haluaa kesällä istua tiilimuurin sisällä. Paitsi jos sataa kauheasti tai on hirmu helle ja sisällä hyvä ilmastointi.

    • Anonyymi

      Perun ehdotukseni. Voimala pitää purkaa. Sitähän ei tiedä, mitä senkin arvioista ja "pullahtaa" esiin nk. riksun talousarvioista, 13millin laina.

      Tai ei, tehkää vaan se ihme kulttuurilinna. En varmaan enää ole hengissä silloin, kuin homma läsähtää eikä jää jäljelle muuta kuin maksettavaa.

    • Anonyymi

      Ei tuollaisilla vanhoilla tehdasrakennuksilla ole mitään virkaa nykyaikana. Niiden kunnostaminen johonkin muuhun käyttöön maksaa kymmeniä miljoonia euroa. Ja sitten on vielä se museovirasto, joka kuitenkin keksii mitä ihmeellisempiä suojelupäätöksiä, että entisöinti tulisi vaan mahdollisimman kalliiksi.

    • Anonyymi

      Pysykää te hämeenlinnalaiset omalla saitillanne.

    • Anonyymi

      Mikä voimala nykyään on? Tapahtuuko siellä jotakin.

    • Anonyymi

      Pilaantuneiden maa-ainesten poisto ja pesu maksaa maltaita, enemmän kun itse rakennus

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      167
      2763
    2. 84
      1197
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      239
      1047
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      83
      888
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      89
      732
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      103
      642
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      608
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      98
      541
    Aihe