Tepin jäljet ikkunassa

Miten saan ikkunasta pois teipin jäljet? Rakennusaikana aurinko poltti ikkunoihin teippien liimat ja nyt en saa niitä millään pois.
819685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mydään ihan tähän tarkoitukseen skraboja, joissa on partakoneen terävä terä. Kastele teipin jälki kuitenkin aina ensin. Skrabakin naarmuttaa lasia, joten varovasti. Enne käytettiin partakoneenteriä, en tiedä myydäänkö irtoteriä enää.

Äänestä
  • Ikkunoista ja lasitetuista kaakeleista lähtee liimat ja tarrat pois kynsilakanpoistoaineella. Anna vaikuttaa muutama minuutti, pese pois. Usein lakanpoistoaineessa hieman öljyä, puhdista tiskiaineella.

    Äänestä

Joihinkin liima ja tarratahroihin tehoaa Ksyleeni hyvin.Sitä saa rautakaupoista pikkupulloissa.

Äänestä
  • Itse käytän aina karkeeta sientä ja pullosta suoraan tilkka astianpesuainetta ja hyvin lähtee.

    Äänestä

  • ritajan kirjoitti:

    Itse käytän aina karkeeta sientä ja pullosta suoraan tilkka astianpesuainetta ja hyvin lähtee.

    Hyviä naarmuja ikkunaan :D

    Äänestä

...

Äänestä

Käsidesillä sain pois maalarinteippijäljet. Ne syntyi, kun teipattiin ikkunaan linnunpelätinnaamat (pöllöt).

Äänestä
  • Maalaritepin jäljet voi olla hankalia, auttaako siihen alkoholi en tiedä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iitu kirjoitti:

Miten saan ikkunasta pois teipin jäljet? Rakennusaikana aurinko poltti ikkunoihin teippien liimat ja nyt en saa niitä millään pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu