En ymmärrä miksi on taiteen maistereita. Teatterikorkeakoulun arvostus menee yli hilseen. Näyttelijät kyllä mukautuvat rooleihin, osaavat puhua ja esiintyä, mutta eivät nämä mielestäni liity akateemisuuteen. Vertaan teatterialan opintoja lähinnä ammattikouluun.
Mikä tekee taideopinnoista akateemisen?
3
280
Vastaukset
- Anonyymi
Teatterikoulun arvostus on ja pysyy, kuten tiedetään sinne on todella paljon hakijoita ja vain muutama pääsee. Akateemisuus tarkoittaa korkeaa tutkimusta eli akateemisen tutkinnon suorittaneella on valmiudet asioiden laaja-alaiseen analyysiin ymv. Miksei tämä voisi koskea myös taiteita?
Onneksi suppea käsityksesi akateemisuudesta ei ole vallitseva vaan nimenomaan akateemisuus on avannut monia lukkoja ja ollut kehityksen edellytys. Sitä vain ei arkielämässä edes hoksata.
JOs jotain Suomen koulujärjestelmässä pitäisi muuttaa niin nimitys ammattikorkea koska mielestäni se ei ole korkeakoulu eikä sieltä valmistu valmiuksiltaan korkeakoulutasoisia osaajia.- Anonyymi
Ammattikorkeasta olen samaa mieltä. Ammattikorkeakoulut syntyivät entisajan opistoista. Samaan aikaan yliopistokoulutus lisääntyi huomattavasti. Näin ammattikorkeisiin alkoi päätyä koko ajan heikompaa ainesta. Ja jämät ammattikouluihin, joita kai nykyään pidetään opistoina.
Kaiken koulutuksen taso on laskenut huimasti peruskoulusta yliopistoon. Ihan kaikkea kansaa ei pystytä korkeakouluttamaan entisillä vaatimuksilla.
Yliopistoissa toki on myös huipputyyppejä, jotka pystyisivät oppimaan enemmänkin. Ammattikorkeakoulut eivät vastaa entisiä opistoja, opiskelijat ovat korkeintaan keskinkertaisia ja opetus sen mukaista, paljon ihan pelleilyä. Ammattikoulut ovat jämien päivähoitopaikkoja.
Oppivelvollisuuden pidentäminen oli iso ja kallis virhe. Heikoista ei tule osaajia millään keinolla eikä pakolla, ovatpahan päivähoidossa.
- Anonyymi
Ei yliopistojen opinnot ole vaikeita. Se kyky laaja-alaiseen koulutukseen on yhtä kuin gradun tekeminen. Ja se tehdään siten, että annettuun aiheiseen haetaan muutama kirja joista referoidaan gradu. Gradussa mainitaan referenssiteokset, joku saattaa jäädä pois.
Ammattikorkeakoulujen taso on ikävä kyllä heikompi kuin entisissä opistoissa, ainskin tekniikan alalla.
Taannoin oli lehdessä eräs ( yo)amk- ins. opikelija joka valitti opintohen vaikeutta. Kertoi vaativasta tehtävästä. Oli kuulemma pitänyt laskea kondensaattorin kapasiteetti annetuilla arvoilla. Minun nuoruudessani tällaiset käytiin läpi keskikoulun fysiikassa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi345217Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2865076Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä604493Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692435Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461868Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281814Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont241782Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791723Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161662- 1051496