Finnairin halvimpaan lippuun sisältyy käsipakaasi 40 x 30 x 15 cm max paino 8 kg. Voiko vaihtoehtoisesti ottaa repun jonka mitat eivät ole noin suoraviivaisia mutta painaa 4 - 5 kg ja mahtuu erinomaisesti istuimen alle. Jopa paremmin kuin kantikas laukku. Missään siitä ei ole ohjetta eikä asiaan voi kysyä Finnairin kanavilta. Onko täällä kellään kokemusta?
Halvan lipun käsipakaasi
Anonyymi-ap
11388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kaikenlaisia kysymyksiä olen nähnyt mutta kyllä tämä menee omaan luokkaansa.
Kaupassa tarjouksessa kolme limppua vitosella. Onko pakko ostaa kaikki kolme?
Kaikenlaisia typeryyksiä sitä vastauksissa näkee! Minulla oli reppu jota syynättiin todella perusteellisesti. Ei ollut huumeita mutta juuri nuo maksimimitat oli vaikea määritellä. Painoa repulla n. 3 kg.
Olit varmaan omasta mielestäsi viisas, nokkela ja kaikin puolin noheva kommentissasi. Se sinulle sallittakoon. Mutta miten oli sen vastauksen antamisen laita? Muista ettei ole olemassakaan tyhmiä kysymyksiä. Vastausten suhteen pitää olla varautuneempi. Tuollaisia typeryyksiä voi laukoa vaikka jokaiseen aiheeseen. Möllykkä!
Oliko tämä kommentti sitten parempi?
Voi tsiisus! Meinaat että reppuasi venyteltiin jotta saadaan maksimimitat? Seuraava vitsi?
Kaikenlaisia typeriä kirjoittajia täälläkin on ! Kun kysyttiin että käykö niin et vastannut mitään. Taidat olla vasta hijattain tullut Suomeen.
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
💋 Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Reppu kelpaa, käytän aina reppua, en lentolaukkua.
Lähtöporteilla on kyseisten matkatavaroiden maksimikoolla tehdyt metallikehikot joita porttihenkilökunta voi käyttää apunaan mikäli epäilee että koneeseen viedään isompaa kantamusta kuin sinne pitäisi viedä (mitä lipputyyppi mahdollistaa)
Eli jos oikein tiukaksi menee valvonta, niin tuo mukaasi oleva reppu pitäisi saada mahtumaan kehikon sisään minkä sisämitat ovat tuo 40cm.*30cm*15cm ja mikäli et sitä sinne saisi mahtumaan, niin pitäisi maksaa lisää...
Se että tarkistetaanko asiaa todellisuudessa jos kantamus ei ole mitenkään silmiinpistävän iso, onkin ihan toinen asia.
Kyllä tuolla moottoripyöräfoorumilla joku köyhä itki, kun oli halvimmalla lipulla liikkeellä repun ja kypärän kanssa, niin rahaa pyydettiin, että saavat kypärän mahtumaan ruumaan. Yritti potta päässä päästä lentämään, mutta ei emoille kelvannut ;-) Pelle.
Kyllä niitä tarkistetaan. Light-lipun ajatuksena oli vähentää matkustamoon vietävän tavaran määrää. Pieni reppu vie vähemmän tilaa kuin nuo edellä kerrotut mitat. Muodoltaan se voi olla hieman paksumpi kuin 15 cm mutta muilta mitoiltaan paljon pienempi. Kuitenkaan se ei mahdu kehikkoon. Joskus oli käytössä sallittavien laukkujen ympärysmitat. Reppuun sellainen soveltuisi erittäin hyvin.