Isohko okt  maalämmöllä, kulutus 12000kwh/vuosi. Kiinteä halpa määräaikainen sähkösopimus loppui syksyllä, ja piti ottaa pörssisähkö.
Silmäni avautuivat, kun pääsin pörssisähköläisten lahkoon. Nyt kyttään joka päivä tulevan päivän pörssisähköä ja katson sovelluksesta, kuinka edellisen päivön kulutus osui halvimmille tunneille. Kotona saunominen loppui, jos ei ole anhittoman halpa sähkö. Ja suihkuttelut vähentyi rajusti. 
Oikeastaan tämä nuukailu ja elämäntapa on hienoa. Jos on kalliit hinnat, menee maalämpöpumppukin kiinni. Ei talo 8h aikana kylmene.
En taida vaihtaa pois pörssisähköstä, vaikka keväällä tulisi halpoja kiinteitä sopimuksia, koska elämän pyörittäminen pörssisähkön ympärillä tuo sisältöä elämään.
Pörssisähkö elämäntapana
35
982
Vastaukset
- AnonyymiJännittävää mitä kaikkea muuta aloittaja ei meinaa tehdä ? 
- AnonyymiKyse ei ole siitä mitä jättää tekemättä vain milloin tekee. Jos hinta 1snt/kwh silloin pyykkäillään ja saunotaan. - AnonyymiPesukone kuoutaa vaan niin 1kwh elikkä noin 10 c 
- AnonyymiSähkön hinnassa on perusmaksut ja siirron kulutusmaksut sekä sähkövero yli 10 senttiä/kWh. Siihen päälle energian hinta. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sähkön hinnassa on perusmaksut ja siirron kulutusmaksut sekä sähkövero yli 10 senttiä/kWh. Siihen päälle energian hinta. Lämmitys talbella eteenkin pakkasella, ja lämmin käyttö vesi maksaa mullakin noin 51kwh yössä elikkä noin keskimäärin 5euroo yö 
 Kahvinkeittoon ja pesukoneet bie noin 1kwh elikkä maksaa noin 10c pesukerta
 Joten kanntaa säästää siinä mikä on kalleinta
 
- AnonyymiPaljonko tulloo voittoa... 
- AnonyymiJoo muutamaa pörssisähkön omistaa sivusta seuranneena niin ainakin askeleet lisääntyy pirtissä kummasti..mistähän johtunee...määräaikaisena istuivat paikoillaan.. - AnonyymiLiikunta vahvistaa vartaloa ja ihminen elää pidempään. 
 
- AnonyymiEli aloittaja lakkasi käytännössä elämästä normaalisti? 
- AnonyymiSähköhän ei ole kovin kallista vaan hintaa tekee siirtomaksu ja vero. Itse olen reissussa paljon ja ainoa sähkön kuluttaja on sähkömoottorin lukulaite jota en omista vaan sen omistaa koilislapin sähkö.eli maksan koilislapin sähkön käyttämää sähköä.sit toi siirtomaksu noi pellon yli vedetyt maata viistävät sähköjohdot on vedetty joskus 1980 ni toi siirto sit noita pitkin maksaa noin 35e kuukausi. Oi voi ku pääsisi jotenki eroon koko sähköthtiöstä. Kun ei paista aurinko kun 3kk vuodessa ja pakkasella ei tuule ni mitä tässä keksis korvaajaksi.??ei tarttis ku vesipumppu ja pyykkikone ja pakastin virtaa. - AnonyymiSähkö on keinottelua, netti myös. Molemmista päästävä eroon. 
 
- AnonyymiMutta pääsemmekö näistä turhista aloituksistakin eroon ? - AnonyymiEi varmaan niin pitkään kuin sähkön hinnalla keinotellaan. Kiinteät alle viiden sentin hinnat takaisin. 
- AnonyymiKoita pysyä edes maksu aiheessa' 
 Alibana suhdabb
- AnonyymiEnsin pitäisi päästä eroon tästä turhasta joka asian kommentoijasta. 
- AnonyymiOnko mahdotonta pysyä aiheesa 
 Troli peikon metsästäjä
 Ei sak lakkoile nyt vaan uudistaa kuten urpokin
 Sak uudistaa neuottelu käytäntöä
 Kuten urpokin uudistaa työlainsäädäntöä
 
- AnonyymiKannattaa hankkia automatiikkaa. 
 Kohta saattaa saada varttituntisähköä.
- AnonyymiTaitaa olla paremminkin turhien aloitusten tekeminen elämäntapana... - AnonyymiPane esimerkki meille, millainen aloitus ei ole turha? 
 Millaisen aloituksen lukeminen on turhaa tavaamista?
- Anonyymi❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ 
 Liity mukaan keskusteluihin
 Meidän mielestämme keskustelu kuuluu kaikille. Jos haluat apua ongelmaasi, jakaa ajatuksiasi tai kysyä mielipiteitä, aloita keskustelu! Anonyymisti tottakai.🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊
 
- AnonyymiNuukailu on todellakin elämäntapa ja siitä voi nauttia. Katson joka päivä edulliset ajankohdat sähkön käytölle teksti tv:stä. Aikaisin aamulla keitän kahvia edullisten tuntien aikaan ja laitan kahvia termospulloon. Myös perunat keitän edullisten tuntien aikaan noin 10 minuutin ajan ja sen jälkeen jätän ne hautumaan kattilaan kunnes ovat kypsiä. 
 Aina kun lähden pois tietokoneelta niin laitan tietokoneen "suspend" tilaan eli tietokone lepää ja sähköä lepotilassa kuluu ehkä 1-3 wattia.
- AnonyymiEttekö vielä ole huomanneet, pörssisähkö on pelkkää vedätystä. Miksi Olkiluoto 3 olisi muuten nyt laitettu huoltoon eikä kesällä?, miettikää, 
 Meille perusteltiin omatekoista sähköllä ryöstöä Ukrainan sodalla ja saatiin aikaan itse keksitty inflaatio eikä hintoja ole vieläkään palautettu normaaliksi.
 Me tuotamme sähkön itse , ei sitä osteta Ukrainasta.
 Ensi kesäksi on luvassa valtavat aurinkopuistot, ne ei kehtaa ihan kaikkia ryöstämiään voittoja jakaa osingonomistajillekaan, muuten hyvä niin kuin tuulivoiman kanssa paitsi silloin kun sähköä tarvitaan eniten eli kovilla pakkasilla tuotto on nolla.
 Ei me tarvita 70 sähköyhtiötä ja organisaatiota, he aterioivat meidän pöydässä ja runsaasti !- AnonyymiVoimalan huollon ajankohta määräytyy sen valmistumisen mukaan. Tiedätkö paljonko sähkö maksaa Ukrainassa? 
 
- AnonyymiMyös minä katson joka päivä pörssisähkön hinnan. Tänään 14.3,2024 sähkön hinta noin 3snt/Kwh ja hinta menee nollaan yöllä. Jos herää aikaisin aamulla niin huomenna klo 5-6:00 sähkön hinta 0.00 snt/Kwh eli tuolloin on hyvä aika keittää kahvit. - AnonyymiSähkön hintaan sisältyy energian lisäksi siirron perus- ja kulutusmaksu, energian perusmaksu ja sähkövero, yhteensä yli 10 senttiä/kWh. 
- AnonyymiKahvin keitto kuluttaa sähköä niin vähän että on ihan sama mitä sähkö maksaa, 
 vaikka 100 senttiä/kWh.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kahvin keitto kuluttaa sähköä niin vähän että on ihan sama mitä sähkö maksaa, 
 vaikka 100 senttiä/kWh.Minun sähkönkulutuksessani näkyy raju piikki ylöspäin sähkönkulutuksessa aamulla. 
 Muulloin kulutus on pientä.
 Syön aamulla vesijohtoveteen sekoitettua kaurapuuroa ja keitän kahvit joten en tiedä muuta syytä sähkön kulutuksen nousuun aamulla kuin kahvin keiton aiheuttama sähkön kulutuksen nousu.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sähkön hintaan sisältyy energian lisäksi siirron perus- ja kulutusmaksu, energian perusmaksu ja sähkövero, yhteensä yli 10 senttiä/kWh. Omassa sähkölaskussani energiaverot oli 1,55 euroa kuukauden ajalta. Mitä vähemmän kuluttaa niin sitä pienempi on vero. Et ymmärrä sitä miten sähkölasku muodostuu. 
 
- AnonyymiOnko pörssisähkö samanhintaista jokaisella välittäjällä? Kuukausimaksuissa eroja, mutta se pelkkä sähkö? - AnonyymiEri välittäjille on eri marginaalit. Marginaali tulee pörssi sähkön markkinahinnan päälle, joka on siis kaikilla sama. 
 
- AnonyymiEi tarvi ottaa pörssi sähköä. Mulla on kiinteä mutta kyttäilen sllti hintoja ja ajoittain lämpöpumput ja muut laitteet sen mukaan. Sitten jos joku päivä en jaksa niin ei tarvi ressata kun se ei kuitenkaan vaikuta. 
 Sillä tavalla voin nauttia käyttämisestä ilman huolta.- AnonyymiJa olla ikäänkuin talkoissa mukana kaikkien eduksi. 10 pistettä. 
 Mulla taas on noita Anteron konsteja...
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ja olla ikäänkuin talkoissa mukana kaikkien eduksi. 10 pistettä. 
 Mulla taas on noita Anteron konsteja...Tarjoavat 3 kk ja 6 kk kiinteähintaisia. Jäisi aikaa tehdä konsteja pörssisähkölle mökillä. 
 Onko kiinteähintaiset syyskesällä jo kalliimpia?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tarjoavat 3 kk ja 6 kk kiinteähintaisia. Jäisi aikaa tehdä konsteja pörssisähkölle mökillä. 
 Onko kiinteähintaiset syyskesällä jo kalliimpia?En tiedä syyskesästä, mutta sopimusten nimet saattavat olla valheellisia. Olevinaan "kiinteähintainen, hinta ei muutu". Kuitenkin keskihinta poikkeaa "kiinteähintainen" ilmoituksesta. Valepukkien markkinat. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tarjoavat 3 kk ja 6 kk kiinteähintaisia. Jäisi aikaa tehdä konsteja pörssisähkölle mökillä. 
 Onko kiinteähintaiset syyskesällä jo kalliimpia?No haloo, kesällä kulutus pienempää -> hinta halpa.Nyt apinoita koijataan halvoilla kiinteähintaisilla. 
 Syksyllä taatusti taas kovemmat hinnat määräaikaisissa.
 
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset605130
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut283749
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti713500
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012858
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral942752
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302690
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa131921
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161716
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021508
- 1551380