Nykyinen kamerani on Pentax K500, jonka kuvaustilan valitsimen asennot P, Av, Tv ja Sv tuottavat täysin puhkipalaneita valkoisia kuvia. Valotusaika näissä on useita sekunteja eikä voi muuttaa. User1 ja User2 asentoihin voi tallentaa täysin toimivat asetukset.
Nyt olen miettinyt mitä teen jos menetän nuo jäljellä olevatkin toiminnot. Nykyinen Pentax on minulla 3:s tätä merkkiä ja erilaisia varusteita kertynyt hyvä valikoima, joten ei tarvitse hankkia kuin pelkkä runko.
Onko jotakin erikoisen hyvää syytä siirtyä käytettyyn Nikoniin? Tarvittava rahamäärä on suunnilleen sama, satku pari sinne tai tänne. t. ukkeli 83v.
Uusi Pentax KF vai käytetty Nikon D7200 ta D810?
12
805
Vastaukset
- Anonyymi
Jos on täydellinen järjestelmä ennestään niin ei kannata vaihtaa merkkiä, koska silloin pitää myös objektiivit vaihtaa.
Kyllä tuo mainitsemasi Pentax homman hoitaa. Paljon parempi kuin K500.
Rungossa on myös hyvä vakaaja 4,5 aukkoa.
Sisään rakennettu wifi langattomaan yhteyteen.
Kasvon tunnistus, että osuu naamatauluun, eikä metsään.
Tarkka 3 tuuman näyttö 1,037,000 pistettä.
Full HD video jne.
K3 olisi kyllä enemmän pro, mutta maksaa tuplasti.
K5 oli markkinoille tullessaan paras pienikennoinen runko, mutta pian muut otti sen kiinni.
Nikon kyllä laajempi systeemi ja enemmän valinnan varaa. Rungoissa esimerkiksi useita kinokokoisia 24x36 kennoisia. Mutta systeemin vaihto tulee kalliksi, ellei ole sunnuntaikuvaaja, joka pärjää pelkällä kittilinssillä.- Anonyymi
Kiitos, vastauksesi vahvistaa omaa ratkaisumalliani!
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18209296
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Unohda moiset vanhentuneet romut. Nykyään kuvataan kamerapuhelimilla, joka kulkee aina mukana ilman raahaamista ja jolla saat yhtä hyvän kuvanlaadun.
- Anonyymi
"Unohda moiset vanhentuneet romut. Nykyään kuvataan kamerapuhelimilla, joka kulkee aina mukana ilman raahaamista ja jolla saat yhtä hyvän kuvanlaadun."
On minullakin kamerapuhelin, Xiaomi 11T jossa on kohtalaisen hyvä kamera. Mutta kuvaan oikealla kameralla. Enempää en vaivaudu mielipidettäsi kommentoimaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Unohda moiset vanhentuneet romut. Nykyään kuvataan kamerapuhelimilla, joka kulkee aina mukana ilman raahaamista ja jolla saat yhtä hyvän kuvanlaadun."
On minullakin kamerapuhelin, Xiaomi 11T jossa on kohtalaisen hyvä kamera. Mutta kuvaan oikealla kameralla. Enempää en vaivaudu mielipidettäsi kommentoimaan.Tuo on aika last season malli.
- Anonyymi
Miten ei voi muuttaa? Eihän tuossa ole mitään järkeä. Oletko palautanut tehdasasetukset?
- Anonyymi
Ei auta, se on ihan kameraklinikalla korjattava vika ja maksaa varmasti enemmän mitä kameran arvo on. Ostin tämän K500:sen satasella muutama vuosi sitten. Aiheesta keskustelua:
https://www.pentaxforums.com/forums/58-troubleshooting-beginner-help/390133-mode-dial-not-working.html
- Anonyymi
Nuo vie hirveesti bensaa. Osta joku ympäristöystävällisempi.
- Anonyymi
Yksi hyvä vaihtoehto ostaa hyvä käytetty Pentax. Minulla voisi olla myynnissä vähän käytetty Pentax KP. Kiinnostisiko?
- Anonyymi
Kuten avaustekstissä kerroin, kamerani on täysin käyttökelpoinen. Vain jos menetän nämä toimivat valinnat, tulee korvaavan kameran hankinta eteen.
- Anonyymi
Jos vaihtoehto on croppi, niin mikset vaihda suoraan Fujiin? Toki, jos sinulta löytyy ennestään tai saat ostettua edullisesti Nikonin linssejä, niin sitten valinta on selvä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521171
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901157Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171030- 17868
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45783Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112758Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64722- 12697
- 38609
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..70591