Uusi Pentax KF vai käytetty Nikon D7200 ta D810?

Anonyymi-ap

Nykyinen kamerani on Pentax K500, jonka kuvaustilan valitsimen asennot P, Av, Tv ja Sv tuottavat täysin puhkipalaneita valkoisia kuvia. Valotusaika näissä on useita sekunteja eikä voi muuttaa. User1 ja User2 asentoihin voi tallentaa täysin toimivat asetukset.

Nyt olen miettinyt mitä teen jos menetän nuo jäljellä olevatkin toiminnot. Nykyinen Pentax on minulla 3:s tätä merkkiä ja erilaisia varusteita kertynyt hyvä valikoima, joten ei tarvitse hankkia kuin pelkkä runko.

Onko jotakin erikoisen hyvää syytä siirtyä käytettyyn Nikoniin? Tarvittava rahamäärä on suunnilleen sama, satku pari sinne tai tänne. t. ukkeli 83v.

11

826

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos on täydellinen järjestelmä ennestään niin ei kannata vaihtaa merkkiä, koska silloin pitää myös objektiivit vaihtaa.

      Kyllä tuo mainitsemasi Pentax homman hoitaa. Paljon parempi kuin K500.
      Rungossa on myös hyvä vakaaja 4,5 aukkoa.
      Sisään rakennettu wifi langattomaan yhteyteen.
      Kasvon tunnistus, että osuu naamatauluun, eikä metsään.
      Tarkka 3 tuuman näyttö 1,037,000 pistettä.
      Full HD video jne.
      K3 olisi kyllä enemmän pro, mutta maksaa tuplasti.
      K5 oli markkinoille tullessaan paras pienikennoinen runko, mutta pian muut otti sen kiinni.

      Nikon kyllä laajempi systeemi ja enemmän valinnan varaa. Rungoissa esimerkiksi useita kinokokoisia 24x36 kennoisia. Mutta systeemin vaihto tulee kalliksi, ellei ole sunnuntaikuvaaja, joka pärjää pelkällä kittilinssillä.

      • Anonyymi

        Kiitos, vastauksesi vahvistaa omaa ratkaisumalliani!


    • Anonyymi

      Unohda moiset vanhentuneet romut. Nykyään kuvataan kamerapuhelimilla, joka kulkee aina mukana ilman raahaamista ja jolla saat yhtä hyvän kuvanlaadun.

      • Anonyymi

        "Unohda moiset vanhentuneet romut. Nykyään kuvataan kamerapuhelimilla, joka kulkee aina mukana ilman raahaamista ja jolla saat yhtä hyvän kuvanlaadun."

        On minullakin kamerapuhelin, Xiaomi 11T jossa on kohtalaisen hyvä kamera. Mutta kuvaan oikealla kameralla. Enempää en vaivaudu mielipidettäsi kommentoimaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Unohda moiset vanhentuneet romut. Nykyään kuvataan kamerapuhelimilla, joka kulkee aina mukana ilman raahaamista ja jolla saat yhtä hyvän kuvanlaadun."

        On minullakin kamerapuhelin, Xiaomi 11T jossa on kohtalaisen hyvä kamera. Mutta kuvaan oikealla kameralla. Enempää en vaivaudu mielipidettäsi kommentoimaan.

        Tuo on aika last season malli.


    • Anonyymi

      Miten ei voi muuttaa? Eihän tuossa ole mitään järkeä. Oletko palautanut tehdasasetukset?

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Nuo vie hirveesti bensaa. Osta joku ympäristöystävällisempi.

    • Anonyymi

      Yksi hyvä vaihtoehto ostaa hyvä käytetty Pentax. Minulla voisi olla myynnissä vähän käytetty Pentax KP. Kiinnostisiko?

      • Anonyymi

        Kuten avaustekstissä kerroin, kamerani on täysin käyttökelpoinen. Vain jos menetän nämä toimivat valinnat, tulee korvaavan kameran hankinta eteen.


    • Anonyymi

      Jos vaihtoehto on croppi, niin mikset vaihda suoraan Fujiin? Toki, jos sinulta löytyy ennestään tai saat ostettua edullisesti Nikonin linssejä, niin sitten valinta on selvä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      728
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      49
      640
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      80
      626
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      573
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      192
      553
    Aihe