Tänään Skytän ja Kärkkäisen kolmonen.
IS Viikonloppu 13.-14.1.2024
27
1214
Vastaukset
- Anonyymi
Tunnistan kyllä aika montakin noista pääkuvassa olevista naamoista. Silti niistä ei ole irronnut vielä yhtään sanaa.
Tuleeko RATSUista sutra vaiko rusta? Sutra ei taida olla oikea, kokonainen nimi, ja rusta nyt periaatetessa olisi kauppaketjun nimi.- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18210427
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Mutta miksi se tuli ratsusta? Mikään ei vihjaa siihen, että kirjaimet pitäisi sekoittaa.
- Anonyymi
Se vihjeruutu on ihan fiksu juttu.
- Anonyymi
Anagrammi tulee sanasta SALARATSU, josta ratkaisusana sekä vaaka- että pystysuoraan.
- Anonyymi
Alansa aktiivi? Tulee ihan omituinen sana, yrittää mitä tahansa. Kun aatemaailman kuvittelisi olevan oikein, mutta voihan se olla väärinkin. Sitten en kyllä enää tajuu mitään...
- Anonyymi
Aatemaailma oikein. Alansa aktiivilla on oma artikkelinsa Wikipediassa.
- Anonyymi
sisustamiset=sisustaminen ja ristikon takana antti
- Anonyymi
Ristikko muuten ratkaistu, mutta vielä 4 kirjainta hakusessa. Nyt lyö ihan tyhjää.. Mitä tulee vaakaan "oi-" ja pystyyn "ratsusta"? Sekä vasemmalla pystyssä "työstettävää" puuttuu 1 piilokirjain, mutta en saa sopimaan siihen mitään, vissiin siinä jokin vaaka sitten väärin?
- Anonyymi
Lienee kyse numeroista 01, ja sillä viitattaisin tähän jenkkiläiseen erikoisosaajille myönnettävään viisumiin.
https://www.wegreened.com/o1-visa
Jos joku keksii paremman selityksen, niin mielellään kuullaan. Tuon parempaa ja suomalaisempaa selitystä ei itseltä nyt hoksottimista löytynyt. - Anonyymi
Raakaa lasia tarkoitettaneen, kait.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lienee kyse numeroista 01, ja sillä viitattaisin tähän jenkkiläiseen erikoisosaajille myönnettävään viisumiin.
https://www.wegreened.com/o1-visa
Jos joku keksii paremman selityksen, niin mielellään kuullaan. Tuon parempaa ja suomalaisempaa selitystä ei itseltä nyt hoksottimista löytynyt.o(r)i- = va(r)sa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lienee kyse numeroista 01, ja sillä viitattaisin tähän jenkkiläiseen erikoisosaajille myönnettävään viisumiin.
https://www.wegreened.com/o1-visa
Jos joku keksii paremman selityksen, niin mielellään kuullaan. Tuon parempaa ja suomalaisempaa selitystä ei itseltä nyt hoksottimista löytynyt.Samoin taisi päätellä Lempi Sanarisin foorumissa, mutta kuten täällä on tullut esille, siitä ei ole kyse. Ihan totaalisen vääränäkun tulkintaa on paha pitää.
- Anonyymi
oisko työstettävää .....raakalasi?
- Anonyymi
ASEMAN ESSIIVIT työntää väkisin ratkaisuksi ANANAS -sanaa.
Kuulostaa oudolta. Jos se olisi edes ANANAT, niin olisi silloin monikossa, kuten vihjeessä sanotaan.- Anonyymi
ananas on oikein
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ananas on oikein
Osaatkos yhtään selittää logiikkaa, miten se monikko muodostuu tai selittyy?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osaatkos yhtään selittää logiikkaa, miten se monikko muodostuu tai selittyy?
asema = as.
essiivit = -na -na
- Anonyymi
saisko oikeaa alanurkaa pikkasen apua?
- Anonyymi
sama täällä...oppien?siirto?pystyssä?
- Anonyymi
utamit, askel, muuri
- Anonyymi
Koviksista puheenollen, ratkaistakseen vaikean tehtävän pitää olla kaikkien alojen ja jekutusjippojen asiantuntija, ja siitä huolimatta kehtasivat pienentää arvonnassa olevan rahapalkinnon €-määrää kuluvan vuoden alusta. Sitä olisi pitänyt päinvastoin nostaa, koska inflaatio ja muut ongelmat.
- Anonyymi
Jekutusjippojen hallitsemisen edellyttäminen, sen voi hyväksyä, koska kaikki voivat itse tykönään opetella käytetyt noin 30 erilaista jippoa.
Tässä ristikossa vierastin enemmän noita Googlella-haettavia vastauksia vihjeisiin. Eli SERTIFIKAATTEJA ja OI-vihje (vai onko se 01-vihje).
Tämmöiset ei oikein ole näihin Skytän-tyyppisiin kovis-ristikoihin kuuluneet ennenkään.- Anonyymi
sertifikaatteja on googlausvihje, mutta OI- on jekkuvihje (ks. 2024-01-14 21:21:20).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sertifikaatteja on googlausvihje, mutta OI- on jekkuvihje (ks. 2024-01-14 21:21:20).
sertifikaatteja on aulislehtomainen täydellinen rimanalitus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sertifikaatteja on aulislehtomainen täydellinen rimanalitus.
"sertifikaatteja on aulislehtomainen täydellinen rimanalitus."
Näinhän se ikävä kyllä vähän on.
- Anonyymi
>>sertifikaatteja on aulislehtomainen täydellinen rimanalitus.
Aulis Lehto on sanonut taannoisessa HS-haastattelussa, että hän ei käytä ristikoidensa laatimisessa lainkaan netin hakukoneita.
Kun mies noin sanoo, niin kai meidän on miehen sanaan uskominen.
Siis että Tiedon Portaista, karttakirjoista ja muista perinteisistä tietosanakirjoista Lehto nuo oudoimmatkin Intiaan pikkukylät ja muut nimet ja saksalaisten margariinipakettien tuotenimet ym. löytää.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476