kaupasta varastelu

Anonyymi-ap

No, olihan uutinen iltasanomissa; joku hyväksyy kaupasta varastamisen. Uskomatonta! Se kaikki hävikki kostautuu kaikille kuluttajille tuotteiden hinnoissa. Jos ei ole vara ostaa, ruoka-apujonoja on olemassa, sosiaalitoimistosta voi apua hakea, pyytää apua omaisilta. Kaikilla on jonkinlainen toimeentulotuki tai vastaava. Se onkin sitten eri juttu, mihin vähät euronsa käyttää. IHAN VARMASTI ilmiannan varkaan ja niin olen tehnytkin. Jo vuosia sitten edessäni kassajonossa seisoi "laitapuolen kulkijan" näköinen mies. Saattoi olla hämäystäkin ulkoinen olemus. Isossa ostoskärryssä oli kaksi muovikassia tyhjiä pulloja. Ostokset taisi olla lenkkimakkara ja leipä. Mutta kärrin alla oli täysi kaljakori. Ne tyhjät pullokassit olivat hämäystä sinne ostoskärryn alle. ensin ihmettelin, miksi oli tuonut ne pullokassit kauppaan kun palautus on käytävällä ennen kauppaan tuloa. No niinpä äkkäsin yrityksen sumuttaa kassaa. Kun kyseinen henkilö oli maksamassa ostoksia, oli pakko sanoa kuuluvalla äänellä; entäs tuo kaljakori ostoskärryn alla. Mies mulkaisi pitkään vihaisesti minua, mutta maksoi sen kaljakorin ja jotain selitti kassalle. Kassa kiitti minua, ei olisi huomannut. Vähän pelotti mennä kaupasta ulos; kostaako minulle kun "kusautin". Myös aikoinaan vaateliikkeessä, Seppälässä vähän ennen sulkemisaikaa naisten vaatteiden puolelle tuli kaksi ulkomaalaisen näköistä miestä Olin katselemassa vaatteita kun huomasin että takin sisään meni useampi naisten vaate. Se tapahtui liikkeen yläkerrassa, muita asiakkaita ei siellä ollut. Menin liukuportaita alakertaan ja kerroin mitä tapahtuu kassalla olevalle nuorelle tytölle. Luulen että varkaat saivat mitä olivat tulleet hakemaan. Mutta ilmoitin varkaudesta. Ja tulen aina ilmoittamaan.

12

427

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Narkit arvostavat suuresti sitä mielipidettä.

    • Anonyymi

      Pippurisumutteet ja karhungrillaaja tainnuttimet vähintään kauppiaille niin saavat myymälävarkaat kuriin.

      • Anonyymi

        Otermi olisi varmaan lamautin, mutta samapa tuo.


    • Anonyymi

      ja suomalaisetkin varastavat

    • Anonyymi

      Varastamista voi harrastaa kuka vaan kiltti tyttö. Mutta miten on kun ns. maineen pelastajat luulevat muitakin rikoksia tehneitä pelkäksi varkaaksi. Ovatko he niin kateelisia jos syyllinen joutuisi suorittamaan vankeusrangaistusta tekemistään muista rikoksista? Olen myös sellainen henkilö jota luulevat pelkäksi varkaaksi. Vai esittävätkö poliisit tyhmää? Vai missä vika?

    • Anonyymi

      Muslimit varastavat ihan yleisesti. Olen itse nähnyt ja kuullut silminnäkijöiltä, miten muslimit varastavat. Eräässä vaatemyymälässä somaliakat veivät lastenrattaat sovituskoppiin, jotta saattoivat piilottaa varastamansa vaatteet rattaisiin. Kun heitä estettiin, syyttivät rasistiksi.

      • Anonyymi

        Tollaset rasistiulinat pitää vaan unohtaa noissa tilanteissa ja nauhoittaa tilanne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tollaset rasistiulinat pitää vaan unohtaa noissa tilanteissa ja nauhoittaa tilanne.

        Videokuvata jos tarkkoja ollaan. :D


    • Anonyymi

      Kun hallituksen tekemät isot leikkaukset tulevat voimeen, mitäpä tekee niiden uhri? Maksaa laskunsa ja näkee nälkää vai päinvastoin? Ja jos nälkäiset lapsen vaatimassa ruokaa, mitäpä tekee hän jolle ei ole ketään auttamassa ja ruokajonokin yli kymmenen killometrin päässä? Kyllä niitä uteliaita urlkkijoita ja kurkkijoita riittää mutta omastaan ei kukaan luovu vapaaehtoisesti toisen hyödyksi, ei vaikka voisi.

      • Anonyymi

        Tekosyy päihdeporukoille varastella, kyllä ruokaan rahaa riittää kun ei apinana tuhlaa niitä turhuuksiin.


    • Anonyymi

      Vihtavuoren sertiä selkään, loppuu varastelu laakista.

    • Anonyymi

      suvakkien suvaitsevaisuus menee liiallisuuksii.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      1987
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      756
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      651
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      531
    Aihe