Finnair osakkeet

Anonyymi-ap

Miksi ihmiset ei nyt osta Finnairin osakkeita?. Niin halpa ja ihme on jos ei tule osakkeet nousemaan, kun maailman tilanne normalisoituu

18

2505

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu

    • Anonyymi

      Helmikuun alussa kun lakko tulee niin nytkähtää vähän, mutta sitten tasaisen varmaa nousua, sopii pitkään salkkuun.

    • Anonyymi

      Velkaa on vielä 2.4 mrd - n. 3 kertaa firman koko arvo, joten jätän toistaiseksi väliin.
      Ehkä jossain tuolla vuoden 2040 jälkeen tilanne voi olla toinen muutamien lisämerkintäantien jälkeen...kenties.

      • Anonyymi

        mutta osake on halpa

        jos se tuosta kymmenkertaistuu niin ei se kallis ole vielä sittenkään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        mutta osake on halpa

        jos se tuosta kymmenkertaistuu niin ei se kallis ole vielä sittenkään

        Halpahan se on jos yhden osakkeen ostat.

        Samat lainalaisuudet senttiosakkeilla on kuin muillakin.
        Kauppaa vain käydään sentin kymmenyksillä.

        Voisihan noita muutaman ostaa ihan vain seuratakseen.


      • Anonyymi

        Finnairille saattaa käydä kuten talvivaaralle.
        Sijoittajat häviää, verotuksessa kuitataan tappiot.


    • Anonyymi

      Jotain täysin kestämätöntähän tuolla on tapahtunut, kun velkaa on noin..
      Kontrolli kadonnut jossain vaiheessa kokonaan tms.
      Olisi luullut, että edes ensimmäisen miljardin velkataakan jälkeen muutokset olisivat olleet jotain muuta - kellon pirinää - haloota - edes toimarin hätäpuhelua jonnekin...

      • Anonyymi

        Taisi tapahtua korona... Ei muuten ole läheskään huonoimmassa jamassa oleva lentöyhtiö maailmassa.


    • Anonyymi

      Nyt jos hyppää mukaan kelkkaan ei ainakaan tipu korkealta. Viimeksi omistin finskiä kun hinta oli 4.2€/kpl.

      Nyt tuli ostettua 50 000 osaketta 3.56snt/kpl.
      Katotaan 5-10 vuoden päästää missä mennään. Jos todella hyvin käy, nousee vielä joskus euroon/osake. Kyllä ois tarkoitus pumpata 3-3.5snt/kpl se yli 100 000 osaketta täyteen

    • Anonyymi

      Finnairin olisi järkevintä teettää käänteinen osakesplitti - eli vaikkapa sadasta osakkeesta tulisi 1 osake tms.
      20,5 miljardia osaketta on liikaa ja vaikeuttaa vain turhaan hallinnointia.

      • Anonyymi

        Finnair käänteinen splitti 1000/1 eli tuhannella 3 cent osakkeella lopputulema 1 kpl osakkeita, jonka arvo alkaa tippumaan 30 EUR sta alaspäin. Avvon tippuessa 25 EUR= 2,5 cent vanhalla arvolla! Kyllähän tässä sijoittajan rahat viedään, vaikka taskun pohjat jo tyhjänä.
        Viimeinen "osakeanti" meni kokonaisuudessaan vanhojen velkojen/-korkojen maksuun.
        Finnairilla on velkaa aivan liikaa tulokseen nähden, eikä tulevaisuus paremmalta näytä?
        Onneksi tuli myytyä "ajoissa", vaikka tappiota tulikin liikaa, nyt sitäkin enemmän??


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Finnair käänteinen splitti 1000/1 eli tuhannella 3 cent osakkeella lopputulema 1 kpl osakkeita, jonka arvo alkaa tippumaan 30 EUR sta alaspäin. Avvon tippuessa 25 EUR= 2,5 cent vanhalla arvolla! Kyllähän tässä sijoittajan rahat viedään, vaikka taskun pohjat jo tyhjänä.
        Viimeinen "osakeanti" meni kokonaisuudessaan vanhojen velkojen/-korkojen maksuun.
        Finnairilla on velkaa aivan liikaa tulokseen nähden, eikä tulevaisuus paremmalta näytä?
        Onneksi tuli myytyä "ajoissa", vaikka tappiota tulikin liikaa, nyt sitäkin enemmän??

        Finnair osakkeen arvo käänteisen splittauksen jälkeen vain 3 EUR:)


    • Anonyymi

      Olen ostanut Finskiä lähes viikottain 500kpl erissä lisää. Kohta se nousee kohisten ja meemiostajatkin herää koomastaa todellisuuteen.

      • Anonyymi

        Minä olen laittanut kolme riviä lottoa viikottain.

        Kohta tulee päävoitto, olen ihan varma siitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä olen laittanut kolme riviä lottoa viikottain.

        Kohta tulee päävoitto, olen ihan varma siitä.

        Tuulipuku päälle ja lottomaan, tulee kuulemma jo kolmella rivillä käsityöläisellekkin puhtaana käteen.


    • Anonyymi

      Finnairin koneet nousee, mutta osake ei. Se ei paljoa osakkeen omistajaa lohduta.

    • Anonyymi

      Ville tappoi Eeron sen takia, että hän saisi siitä Finnairin itselleen. Joku oli mennyt lupaamaan. Häntä oli huijattu. Ja minä sanoin, että Finnair menee konkurssiin sen takia.

      Petteri Orpo kritisoi Suomen yrityskulttuuria alikehittyneeksi, kun ei ylläpidetä johtoryhmiä ekonomeille. Se on ekonomien omaa talouspolitiikkaa, jossa ekonomit saavat isoa palkkaa ja yrittäjä köyhtyy ja yritys menee konkurssiin. Sitä opetetaan kauppakorkeakoulussa, miten yrityksen rahat siirretään ekonomeille. Koko ajan käydään johtajilta pyytämässä lisää ekonomeja töihin. Ekonomien palkat ovat aika suuriakin summia, jos johtoryhmän koko kasvaa. Ville olisi alkanut kannattamaan ekonomien talouspolitiikkaa jossain vaiheessa. Joko hän sekosi täysin tai sitten hänet tapettiin joskus 2000-luvulla ja tilalle tuli klooni. Fitneksen takia silloin sodittiin.

    • Anonyymi

      Vanha osake ennen splittiä olisi nyt pyöreästi 0,028 € ja annissa hinta pyöri 0,035 euron nurkilla.
      Olisikohan jo oston paikka?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      17073
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4814
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      300
      2728
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      144
      2016
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1597
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      398
      1534
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      17
      1507
    8. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      23
      1348
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1303
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      11
      1223
    Aihe