Kehitysvammaisten muistisairaudet

Anonyymi-ap

Voiko alle 50 vuotiaalla kehitysvammaisella olla muistisairaus? Alkanut vahvasti epäilemään tätä erään tuntemani kehitysvammaisen kohdalla.. Monta kertaa hokee samoja asioita ja kun itse jotain puhun niin hetken päästä sanoo ettei muista mistä puhuttiin.. Tai voihan se olla että tämä tapaus esittää vaan niin helvetin tyhmää jos ei sitä jo valmiiksi ole

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi olla, ja vaikka ei olisi kehitysvamma niin voi olla. Silloin pitäisi päästä tutkimuksiin, jossa selvitetään syy.

    • Anonyymi

      Voi olla.

      Kaveri joka sai 45 vuoden iässä Lievän älyllisen kehitysvamman kun kerroin kehitysvammaisten tukiliitto työntekijälle ne sanoi on saanut väärin Lievän älyllisen kehitysvamman jos saa 45 vuoden iässä.

      Muisti voi heikentyy ihmisillä 40-49 vuoden iässä.

      Kaverin kohdalla olisi pitänyt tehdä 2022 muisti testi.

      Netistä luin alzamer oireet voi olla 40-70 iässä.

      Kaverin naapuri joka on kehitysvamma puolella työntekijä sille kun kerroin, että yksi Kaveri on saanut Lievän älyllisen kehitysvamman 45 vuoden iässä sanoi myös, että 45 vuoden iässä ei voi tulla enää Lievä älyllinen kehitysvamma.

      Sitten kaverin naapuri sano yli puolet on saanut sen mielestä väärin Lievän älyllisen kehitysvamman joita ei suostu kukaan kehitysvamma psykiatri työntekijä korjaamaan.

    • Anonyymi

      Mene huvikseen muistisairaus liiton sivuille alzmer tauti. Ei tarvitse kirjautua sivulle.Esintyy jopa terveilä 40 vuotiailla.Muisti- liitolla on siis päiväkerhot ymm.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2178
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      87
      1283
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1110
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      59
      1071
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe