Ilmailun inhokkeja -keskustelu

On ihme, että jotkut sankarit saavat vuodesta jatkaa kommentointiaan. Ilmailu on rajallisen porukan huvia, jossa vuosia pärjätäkseen pitää edes jollain tasolla onnistua. Olemme pitkään seuranneet The Greatest- inhokkia ja harvassa on sellainen lentäjä, joka ei olisi jotain lukenut. Vakavasti ottaen: Seuraavaksi suurin inhokki voisi olla kaikkiin ryhmiin kirjoitteleva ja kaikesta ilmailusta kaiken tietävä massa-kommentoija! Hänelläkin on kohteliaat ja normaalimmat päivänsä, mutta mielestäni inhokki nro 2.
81130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Edesmennyt presidenttimme Mauno Koivisto lausui viisaasti että ”ei pidä provosoitua, vaikka provosoidaan”.


Minä vasta aloittelen ilmailu harrastustani. Ehkä jo tulevaksi kesäksi saanen LAPL(A)-lupakirjan.

Näyttää tämä ilmailun some olla aika sisään päin lämpiävä. Tämän ketjun avaus ei minulle avautunut.

Äänestä

Avauksen kaltaiset henkistä viirausta edustavat tuotannot ovat juurikin siinä elämän inhokkikategoriassa olevaa pelkkää mädättävää skeidaenergiaa, pois itse elämästä ja tämä täysin aihealueesta riippumatta.

Ilmailu on hieno harrastus, mutta valitettavasti kovin kallista ja monille aivan liian kallista, joskin ultrillakin saa paljon lentämisen iloa maltillisempaan hintaan. Luonnollisestikin aina turvallisuus edellä.

Äänestä

Ja taas on avattu uudella nimellä samaa tunkkaista retoriikkaa tursuava keskustelusäie.

Kun yksi vastaus oli ketjuun tullut niin jopa oli ylläpito jo poistanut yhden ”sääntöjen vastaisen” kirjoituksen.

On tämä paikka kuin joku lentelyä kentän reunalta seuraavien Hommafoorum.

Äänestä

Ei mikään näistä, mutta pikaisen gallupin seuraava inhokki olisikin itäisessä-suomessa lentokoneita (vielä) korjaavan yrityksen toimari! Toimii juttujen mukaa laajalla alueella ja jopa Norjassa asti. Tässä vasta, jonka jutut ..., ei mihinkään voi luottaa.

Äänestä
  • Ajattelinko samaa, mutta olisiko sittemmin sotkeentunut liian isoihin kuvioihin? Ennen oli kuitenkin hyvä ja erittäin luotettu.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Ajattelinko samaa, mutta olisiko sittemmin sotkeentunut liian isoihin kuvioihin? Ennen oli kuitenkin hyvä ja erittäin luotettu.

    Niin ennen oli ennen .. ja polvi vaiva paranee hospitaalissa... Mutta joskus näissä harvoissa ilmailun firmoissa ei tuo polven vaihto ole parantanut palvelua. Vaikka entisellä polvella oli lankapuhelin mihin jopa vastattiin kun soitellttiin..

    Äänestä

Jos aloittajan oireet eivät parane ammattiauttajalla, niin seuraava hoitotaso on manaaja. Kyä ne pahat henget loitsetaan pois.
Vinnairilla on haku päällä. Sinne vaan.

T: Sesna-piluutti

Äänestä

Ongelmat mukka taas aloittajassa? Tätä keinoa aina yritetään, mutta jos tässä tapauksessa kertomuksessa olisikin jotain perää? Sellaistakin ilmailupiireissä tapahtuu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

On ihme, että jotkut sankarit saavat vuodesta jatkaa kommentointiaan. Ilmailu on rajallisen porukan huvia, jossa vuosia pärjätäkseen pitää edes jollain tasolla onnistua. Olemme pitkään seuranneet The Greatest- inhokkia ja harvassa on sellainen lentäjä, joka ei olisi jotain lukenut. Vakavasti ottaen: Seuraavaksi suurin inhokki voisi olla kaikkiin ryhmiin kirjoitteleva ja kaikesta ilmailusta kaiken tietävä massa-kommentoija! Hänelläkin on kohteliaat ja normaalimmat päivänsä, mutta mielestäni inhokki nro 2.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu