Kokeilkaas tätä, joilla on 2 tenavaa

Meillä on toiminut hyvin tämmönen järjestely:
Molemmat tenavat P11- T-12 ovat 2 viikkoa molempien luona peräkkäin, mutta ei samassa rytmissä vaan: Poika vaihtaa paikkaa viikkoa aiemmin. Näin molemmat vanhemmat saavat antaa molemmille lapsille laatuaikaa viikon verran kuukaudessa.
Hyvät puolet: Qulity time kaikille enemmän ja saa olla lasten kanssa enemmän.
Huonot: ns. oma aika jää vähemmäksi
Tämä järjestely vaatii myös enemmän joustavuutta vanhemmilta.
2470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moi. Mulla T-11 ja P-9,
ja olen todella kyllästynyt heidän keskinäiseen riitelyyn.
Ehdottamasi järjestely vähentänee myös sitä,
vai onko yhteinen viikko sitten "räjähdysalttiimpi"
ja tuleeko vertailuja/kiistoja siitä mitä on tehty toisen ollessa poissa?
Kuulostaa näin äkkiseltään ajateltuna hieman sekavalta,
mutta asiaa tarkemmin mietittyäni ehkä jopa kokeilun arvoiselta...
Kerrotko lisää?
Kauan teillä on ollut tämä järjestely?
Hyvät ja huonot (niitä kuitenkin jotain on?) puolet?
Kuinka lomat yms. on sovittu?

Äänestä
  • No Tenavien riitelyynhän tämä on oiva järjestely/ joutuvat/saavat kumminkin olla yhdessä mutta saavat vapaata toisistaan. Mahdoton sanoa tuleeko yhteisestä viikosta räjähdysalttiimpi, kandee varmaan kokeilla.
    Vertailuja ei ole tullut vanhempien eikä lasten kesken, varmasti niitä tulee jos vanhempien välit ei ole kunnossa/ on jonkinlaista eri arvoisuutta.
    No sekavaltahan se kuulostaa mut systemi on loistava!
    Systeemi on toiminut 2,5 v hyvällä menestyksellä.
    Hyvät puolet saa olla lasten kanssa ja sitä laatu aikaa ON, molemmille annettavana.
    Huonot puolet >> ei tuu heti mieleen >> jos haluaisi enemmän "omaa" aikaa ni se on vähäisempää.
    Lomat menee saman kaavan mukaan tai miten ne sitten halutaankan sopia. Siitä vaan kokeileen...
    :)) ja hyvää kesää

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Quality timea kaikille T.HC kirjoitti:

Meillä on toiminut hyvin tämmönen järjestely:
Molemmat tenavat P11- T-12 ovat 2 viikkoa molempien luona peräkkäin, mutta ei samassa rytmissä vaan: Poika vaihtaa paikkaa viikkoa aiemmin. Näin molemmat vanhemmat saavat antaa molemmille lapsille laatuaikaa viikon verran kuukaudessa.
Hyvät puolet: Qulity time kaikille enemmän ja saa olla lasten kanssa enemmän.
Huonot: ns. oma aika jää vähemmäksi
Tämä järjestely vaatii myös enemmän joustavuutta vanhemmilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu