Tunnetteko yhtä vahvoja tunteita nykyistä kumppania kohtaan kuin ensirakkautta?

Anonyymi-ap

Muistan kuinka ensimmäisen naiseni kohdalla en saannut edes nukutuksi kahteen viikkon, kun olin niin innoissani hänestä. Viesteissä laitoin paljon sydämiä ja hän oli monella tapaa cool mielestäni.

Sen jälkeisissä suhteissa ei ole tullut niin vahvoja reaktioita, vaikka olenkin heistäkin pitänyt. Olen miettinyt jouhtuiko ensimmäisen kohdalla "sekoamiseni" siitä, että hän oli ensimmäinen ja kaikki oli vain uutta ja jännää ja olin nuorempi.

Kovasti koitan saada samanlaista reaktiota nykyisin tapailemistani naisista, mutta sellaista ei ole tullut.

Kaikki aina sanoo, että kun löytää sen oikean, niin kyllä sen tietää/tuntee, mutta miltä sen sitten pitäisi tuntua?
Riittääkö, että on ihan hyvä ihminen siinä vierellä vai pitäisikö olla super innoissaan hänestä koko ajan jne., kuten ensimmäisen kohdalla oli.

5

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmasti yksilöllistä. Itse olen kokenut kolme hyvin voimakasta rakastumista ja näistä viimeinen syntyi lähes viisikymppisenä. Ikä ei ole haalistanut tunne-elämääni muutenkaan.

      • Anonyymi

        Samat tunnelmat.
        Tunne-elämä ei ole haalistunut iän myötä, huomaan sen nyt kun 55 vee olen umpirakastunut.
        Edellisestä voimakkaasta tunteesta onkin jo 20 vuotta.
        Eu kannata tyytyä puolittaiseen.


    • Anonyymi

      Edellinen kommentoija sanoi hyvin. Riippuu varmaan ihan ihmisestä. Itse en sitoutuisi ihmiseen, josta ajattelisin että ihan jees ja että kyllä ajan kanssa leimahtaa, "odotellaan" tms. En odota myöskään että alkuhurmos jatkuisi tai seuraavat ihastumiset olisivat samanlaisia kuin ensimmäinen/aikaisemmat.

      Sinkkuna on parempaa kuitenkin kuin latistavan, negatiivisen, satuttavan, huonosti kommunikoivan tai tylsän ihmisen kanssa. Jostain syystä mua on lähestynyt tyypit jotka on tylsähköjä (mulle) eikä ulkoisesti yhtään naisellisia. Ikävä kyllä parisuhteet ei ole mitään hyväntekeväisyyttä vaan haluan jotain mikä kolahtaa myös fyysisesti, molemminpuolisesti. Ei tätejä, ei mummoikäisiä, lihavuutta tai lähes teinejä/parikymppisiä. Oman ikäistä viehättävää seuraa.

    • Ei kai tuo koittamalla tule. Itsellä oli kohtalaisen laimeaa, siihen asti kunnes lävähti päälle tunteet naiseen.

    • Anonyymi

      Kokemuksen perusteella elämäntilanne vaikuttaa tunteisiin. Jos menee suhtkoht hyvin, jaksaa innostua, olla toiveikas, rakastua, olla romanttinen. Vaikeammassa tilanteessa voimat on keskitettävä perusasioihin. Siinä ei ole tilaa rakkaudelle. Toi vaikuttaa ikää enemmän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2015
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      159
      1727
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1686
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1473
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      156
      1248
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      51
      1132
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      1010
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      909
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      897
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      889
    Aihe