Unohtakaa pörssisähkö

Anonyymi-ap

Meillä on liian vähän voimaloita...yks kun on pelistä pois tai ei tuule niin hinnat kipuaa ylöspäin.....suomalaiset kyyhöttää kylmissään....ei sota ole syyllinen vaan ahneus,aikansa kun ahmitaan niin oman puun okasa katkeaa alta..

14

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ukrainan sodalla ei ole mitään merkitystä sähkön hintaan vaan poliittisilla päättäjillä se on he haluuvat köyhyyttää kansaa tyhmillä päätöksillä

      • Anonyymi

        Järkevästi ajateltuna sähkön ja energian ylisuuri hinta jarruttaa talouden kasvua....


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Poliitisella päätöksellä ajettiin turve alas ja Tuhottiin 20 sähköntuotanto laitosta lisäksi 6 annettin käyttökielto. Suomea johtaa Yang gobal leaders yhteisö joka on salksalaisen Klaus Swabin organisoima ryhmä. EU perustaa suomeen maihinousu tekniikkaa suuniteltua sotaamme varten 2025 Tästä saamme kiittää saulia joka salli maahantunkeutunisen. https://www.kansalainen.fi/suomeen-3945-miljoonaa-euroa-eu-rahaa-seitsemalle-sotilaallisen-liikkuvuuden-hankkeelle/

        Pietarin sanomat tiedottaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Järkevästi ajateltuna sähkön ja energian ylisuuri hinta jarruttaa talouden kasvua....

        Mutta kun se on niin halpaa välillä ja aina yölläkin tosi edulisya kun lämmitänmvaraajaa yö taridffilla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Poliitisella päätöksellä ajettiin turve alas ja Tuhottiin 20 sähköntuotanto laitosta lisäksi 6 annettin käyttökielto. Suomea johtaa Yang gobal leaders yhteisö joka on salksalaisen Klaus Swabin organisoima ryhmä. EU perustaa suomeen maihinousu tekniikkaa suuniteltua sotaamme varten 2025 Tästä saamme kiittää saulia joka salli maahantunkeutunisen. https://www.kansalainen.fi/suomeen-3945-miljoonaa-euroa-eu-rahaa-seitsemalle-sotilaallisen-liikkuvuuden-hankkeelle/

        Poliittisilla päätöksillä ripustauduttiin tuontisähkön varaan. Sisältäen sähköntuonnin Venäjältä. Sähkönkulutus kasvoi vuosikymmenet, voimalaitoskapasiteetti ei, ainakaan samaa tahtia. Jokunen vuosi sitten oma tuontanto kykeni kattamaan vain 70 % huippukulutuksesta.

        Sitten loppui tuonti Venäjältä... HUPS. Ukrainan sodan vaiktusta, kyllä, mutta tässä vain laukesi riski, joka on ollut olemassa viimeiset 30 vuotta. Jolta oli silmät ummistettu.

        Nyt lankeni laskettavaksi lasku menneiden vuosikymmenien virheistä. Vajaus omassa tuotannossa päästettiin niin valtavaksi (yli 4000 MW), ettei OL3 riittänyt sitä paikkaamaan.

        Tuulivoima riittää.... silloin kun tuulee. Mutta tuotantovaje on tosiaa ollut jo 90-luvulla, joten viimeisten 10 vuoden aikana rakennettuja tuulivoimaloita on siitä ihan turha syyttää.

        Tiltut ja haloset tietysti haluaisivat ratkaista ongelman palaamalla ryssien vasallivaltioksi. Saataisiin siinä sivussa tekemistä nuorille miehille, kun heidät lähetettäisiin tykinruoaksi.


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        ❤️ ­­N­y­­­m­­f­o­m­­a­­­a­­n­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Meillä on ollut edellisinä vuosina suunnilleen sama sähkönhinta kuin keskiruotsissa (esim. 21). Tänä päivänä meillä on 40% korkeampi hinta. Kulutus ei ole noussut ja OL 3 on tuonut lisää tuotantoa mutta meillä sähkönhinta vaan on nousee.
      Herää kysymys nostetaanko sitä keinotekoisesti.

      • Anonyymi

        Vilkaisepa vaikka tänään 29.1. NordPoolin sivua. Suomessa noin 19 € /, MWh. Etelä-Ruotsissa ja Norjassa 70 €/MWh, Virossa löhes 100 €/MWh. Selitäpä tämä.


    • Anonyymi

      norja kikailee sen vesivoiman kanssa hinta nousee

    • Anonyymi

      Tunarit sähköjohtajat vältelleet viimeiseen asti kunnon siirtoyhteyksien luomista Ruotsiin ja erityisesti Nato-maa Norjaan

    • Anonyymi

      -- ns. sähkö pörssi on vain kiskonta "pörssi".
      - Ongelma on kun ollaan läntisen energia kiskonnan alla pelkästään,, uhreina, netto-maksajina!!
      Elintalo laskee. Kun Politiikka ei ole osaavaa ollut moneen kymmeneen vuoteen !!
      Ja Globalistit ja Eu vasallit ovat uhka Suomelle. Globalistit imee, siirtää elintason ja työn pois Suomesta... Super ahne globalismi on selvä haitta !!
      Mutta tämä ikävä ongelma peitellään, hys hys, kun nykyään ollaan täysin nato-median, cia us median alla, ja länteen suomettuminen saa jo huvittavia piirteitä.
      Vaikka Suomen taloudella menee tosi huonosti, kun ollaan nyt pussin perällä pohjolassa, länsi kiskonnan ja keinottelun armoilla,, ilman kilpailukykyä...

    • Anonyymi

      Konkurssiin menee Suomi ylisuurien energiahintojen takia.....

      • Anonyymi

        Hyvää vauhtia tipahtelee yrityksiä....konkurssiin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      32
      3036
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      123
      2705
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      39
      2334
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2137
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      424
      1687
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1143
    7. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      55
      1073
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1049
    9. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      151
      966
    10. 45
      958
    Aihe