Onko jollain rottia ja KISSOJA?

Kantsiiko?

Onko kokemusta? Tulevatko toimeen, vai pitääkö rottahäkkiä vahtia aina ja pitää suljetussa huoneessa? Vai pitäiskö olla ottamatta rottia, kun on jo kisuja?

4

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotta+ kissa

      heips! itselläni on ainakin toiminut tuollainen eläinyhdistelmä!:)
      Aiemmin omistin hiiriä ja katin. Silloin häkkiä piti pitää silmällä jos kissa oli samassa tilassa. Se oli todella kiinnostunut hiiristä. Meni tilaisuuden häkin päälle ja yritti tassulla saada hiiriä..

      Tilanne oli kuitenkin toinen rotan aikaan. Olisiko ollut molemminpuolista kunnioitusta että rotta ja kissa tulivat toimeen, aivan kuin hyvätkin kaverit..:) Aluksi tutustutin ne toisiinsa häkin läpi. Kun rotta oli jo isompi ja niillä näytti menevän hyvin, näytin rottaa sylissä kissalle. Vähitellen totutin kaverukset olemaan rotan irtiollessakin samassa huoneessa, ja kaikki meni hyvin! kaipa ne saivat seuraa toisistaan, kun yhdessä viihtyivät ja minun rottani kyllä näytti kissalle jos tämä tuli liian tuttavalliseksi!( ei tietenkään vahingoittanut kissaa) Tällaisessa tilanteessa on silti muistettava, ettei luota kissan ja rotan väliseen ystävyyteen liikaa.. En koskaan jättänyt näitä eläimiä hetkeksikään kahdestaan!

      • Meillä yhdeksän rottaa, kome kissaa ja koira.
        Elävät sulassa sovussa, vai pitäisikö sanoa
        etteivät välitä toisistaan.


    • Luonnolliset viholliset eivät lemmikkeinä välttämättä ole vihollisia. Monesti on tärkeää järjestys missä eläimet kotiin tulee. Jos eläin oppii pentuna, että toinen laji kuuluu perheeseen, on se sitä läpi elämän;)

      Sekä kissat että rotat ovat älykkäitä, fiksuja että oppivia eläimiä ===> miksi yhdistelmä ei siis toimisi. Kuten ihmisissä, on niissäkin luonne-eroja ja jotkut pelot saattavat sirtyä emolta jälkeläisille;)

      Viime perjantain 3.6. BorgåBladetissa oli hellyttävä kuvä siitä, kun luonnonvarainen kettu ja kotikissa nukkuivat yhdessä kerällä olkien päällä.

      • minä uskallan

        Kiitos sinulle vastauksesta! Ehkä minä uskallan hankkia 2 rottaa, kun olen asiaa miettinyt nyt niin kauan. Alussa pitää vahtia kokoajan ja tuylevaisuudessa toivottavasti ei enää. Voin ensin pitää rotat suljetussa huoneessa, niin ettei kissat pääse pelottelemaan. Ensimmäinen rottani Peppe oli vanhempieni luona päivän matkahäkissään ja pelästyi kuollakseen kissaa. Kun tulin kotiin kissa istui häkin vieressä. Vanhempani olivat lupauksiostaan huolimatta jättäneet tilantaan vahtimatta. Peppe ei koskaan enää ollut yhtä luottavainen ja ihana. Paljon hänessä muuttui. Mutta näinhän ei saa päästää käymään!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      77
      5685
    2. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      118
      2056
    3. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      24
      1950
    4. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      30
      1908
    5. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      57
      1887
    6. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      64
      1334
    7. Oliko se peppu

      Vai älykkyys mikä enemmän viehätti?
      Ikävä
      73
      1256
    8. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      39
      1065
    9. Kunnanvaltuusto koolle heti

      Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys
      Hyrynsalmi
      29
      1039
    10. Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu

      Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa
      Maailman menoa
      60
      1038
    Aihe