Vallox 110mv puhaltimen laakerit

Anonyymi-ap

2016 asennettu. Nyt hajosi viimein myös tuloilmapuhallin, hajosi kerrasta aivan hirveä ulina sisäsällä. Poistoilma puhaltimeen vaihdettu jo kahdesti laakerit mutta tavalliset laadukkaatkaan teräslaakerit eivät vaikuta kestävän kuin 1-2vuotta. Tulee turhan kalliiksi vaihtaa muutaman vuoden välein 300e puhallin. Ahdistaa pakko kait se on tulopuolelle uusi puhallin. Hankala löytää sopivaa sähköeristettyäkeraamista laakeria. Maksaa ainakin 60e kipale. Moottorin indusoivat virrat siis syö noita tavallisia. En suosittele ko mallin valloxia kenellekkään ellei tähän ole päivitetty kestävämpiä puhallinmoottoreita.

5

3061

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samalta valmistajalta tulee lähes kaikkien pienten ilmanvaihtokoneiden puhaltimet, eli ei ole merkki-, eikä ainakaan mallikohtainen vika.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🔞 ­­N­­y­­m­­f­­­o­­m­a­­­a­­­n­­­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Kirottu olkoon se päivä kun Valloxin 110 koneen hankin. Se oli kesällä 2017. Entinen Kair 80 toimi yli 20 vuotta, mutta tuppasi jäätymään pakkasilla.

      Syksyllä 2024 meni poistopuolen moottorista laakerit. Vaihdoin ne itse. Nyt meni koko kone juntturaan. Välillä käy ja välillä hukkaa kaikki asetukset yms. Tulopuolen moottori vaikuttaa menneen rikki, pyörii hyvin eli ei laakerivika.

      Erittäin huono kone!

      Pakkasilla ei voi saunoa kun kennosto menee pankkojäähän. Kaikki tarratiivisteet on irronneet ilmaläpistä ja sitten se pahin kaikista:

      Lämmönvaihtokenno eli paljon mainostettu ristikennosto asettuu vinoon seinätukien varaan, nojaten pohjasta mustaan vaahtomuoviseen palkkiin. Yläpuolelle tulee viistosti kiilattu vaahtomuovinen palkki / kappale, jossa on myöskin ura poistoilman suodattimelle. Tämä kiilamainen, melko kova vaahtomuovinen kappale erottaa ns. puhtaan tuloilman ja poistoilman tilat toisistaan. Kappale on kiinni pelkällä kitkalla ja kun kennoston lämpötilat vaihtelee ja lisänä on koneen omat värinät, niin tuo palkki on pariin kertaan irronnut ja koko puhtaan puolen tuloilmaputkisto on pitänyt nuohottaa sen takia.
      Nyt olen korjannut asian pienellä ruuvikiinnitteisellä pellinkappaleella, joka estää välipalkin irtoamisen.

      En suosittele 110 Valloxia kenellekään. Jäätyy pakkasilla jo pelkästä suihkussa käymiseetä, vsikka kylppärin kuivaa kuinka hyvin lastalla.

      Kyseessä on 4 henkinen perhe ja 160 neliömetrin talo.

      • Anonyymi

        Tarkennettu versio:

        Kirottu olkoon se päivä kun Valloxin, 110 MV R Type 3702, koneen hankin. Se oli kesällä 2017. Entinen Kair 80 toimi yli 20 vuotta, mutta tuppasi jäätymään pakkasilla ja sähköinen suodatin meni rikki ym.

        Syksyllä 2024 meni poistopuolen moottorista laakerit. Vaihdoin ne itse. Nyt meni koko kone juntturaan. Välillä käy ja välillä hukkaa kaikki asetukset yms. Tulopuolen moottori vaikuttaa menneen rikki, pyörii hyvin eli ei laakerivika. Välillä moottori toimii hetken ja pysähtyy.

        Erittäin huono kone jo uutena!

        Pakkasilla ei voi saunoa kun kennosto menee pankkojäähän. Sulattaa ja siksi pysähtyy, eli ei osaa ohittaa kosteaa ilmaa. Kaikki tarratiivisteet on jo irronneet ilmaläpistä ja sitten se pahin kaikista:

        Lämmönvaihtokenno, eli juuri se paljon mainostettu ristikennosto, asettuu vinoon seinätukien varaan, nojaten pohjasta mustaan vaahtomuoviseen palkkiin. Yläpuolelle tulee viistosti kiilattu vaahtomuovinen palkki / kappale, jossa on myöskin ura poistoilman suodattimelle. Tämä kiilamainen, melko kova vaahtomuovinen kappale erottaa ns. puhtaan tuloilman ja poistoilman tilat toisistaan. Kappale on kiinni pelkällä kitkalla ja kun kennoston lämpötilat vaihtelee ja lisänä on koneen omat värinät, niin tuo palkki on ainakin pariin kertaan irronnut ja ilmakierto sekoittuu, eli siksi koko puhtaan puolen tuloilmaputkisto kaikkialle asuinhuoneisiin on pitänyt nuohouttaa.

        Valloxilla pahoiteltiin asiaa ja laitettiin veloituksetta uusi, täsmälleen samanlainen kappale.

        EI suunnitteluvika sillä korjaantunut!

        Nyt olen korjannut asian pienellä ruuvikiinnitteisellä pellinkappaleella, joka estää ko. välipalkin perääntymisen, irtoamisen, suodattimen kehikon irtoamisen, sekä poistoilman sekoittumisen ns. puhtaaseen ilmaan ja putkiston sotkeentumisen poistoilman pölyistä ym.

        En suosittele 110 Valloxia kenellekään. Mainonnasta huolimatta ristikkäinen lämmönvaihtokennosto jäätyy jo pienilläkin pakkasilla pelkästä suihkussa käymisestä, vaikka kylppärin kuivaisi kuinka hyvin kuivauslastalla. Saunassa kun heittää napollisen löylyvettä, niin sen kyllä löytää kennosta jäätyneenä! Jatkuva viikottainen rutiini -10 ja siitä kylmemmillä pakkasilla, oli kennoston sulattaminen kylppärin lattialla 2.2 kW puhaltavan, sähkötoimisen, lämpöpatterin avulla.

        Kyseessä on 4 henkinen perhe ja 160 neliömetrin tiilitalo, vesikiertoinen keskuslämmitysjärjestelmä ja varaava, yösähköllä lämmitettävä, 1.8 kuution kattila.


    • Anonyymi00007

      Itellä nyt pyörinyt Vallox 110 MV R
      3vuotta 40päivää jäätymisiä ei paremmin koneen kanssa oo ollut. Oisko eka talvena ollu 3krt ku oli eri sulatusasetukset nyt ei oo ollu. Ainoa mitä tullu on moottorin laakerien ääntäminen alkanut.

      Eli oisko säädöissä vika.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      325
      1534
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1249
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      470
      1058
    4. 62
      956
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      942
    6. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      692
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      106
      691
    8. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      691
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      466
      636
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      612
    Aihe