Noitapiiriin

Sitruuna

Missä iässä katsoisitte, että olisi hyvä nuoren hakeutua coventyöskentelyyn. Onko mielestänne 15 vuotias liian nuori, esim. liittymään piiriin?

Ystäväni, 15 vee, jonka vanhemmat ovat pakanoita, saa osallistua, mutta minä en ja minusta se on väärin. Haluaisin mukaan, mutta he vastaus on ollut, että minun tulee olla täysi-ikäinen. Kolmen vuoden odottaminen vain sen takia, että vanhempani kuuluvat kirkkoon.

Eiväthän helluntaislaisetkaan välitä ikärajoituksista ja koulussa pakanaystävältäni ei koskaan kysytä, haluaako hän osallistua koulun yhteisiin kirkkotilaisuuksiin.

6

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harmaavaris

      Covenien ikäraja on 18, ihan syystä.

      Ei 15- ja 18-vuotiaiden välinen ikäero nyt niin kamala ole, mutta jälkeenpäin katsottuna monet asiat ymmärtää paremmin 18- kuin 15-vuotiaana.

      Olisiko tuossa juju sitten se, että tämän ystäväsi vanhemmat ovat hommassa mukana? Itsekseen tuskin päästäisivät, luulemma.

      • Ukko

        Tuo 18 vuotta on ollut yleinen käytäntö varmuuden vuoksi. Uuden uskonnonvapauslain mukaan itsemääräämisoikeus alkaa 12 vuotiaana. 12-17 vuotiailta eivät vanhemmat voi muuttaa uskonnollista asemaa kysymättä lupaa. Toisaalta alle 18 vuotias tarvitsee uskonnollisen aseman muutokseen huoltajan suostumuksen. Koska rituaaleissa voidaan harjoittaa symbolista seksiä, olisi minusta ehdoton alaraja 16 vuotta. 18-vuotias ei välttämättä ymmärrä sen paremmin kuin 15 vuotias. Itse kannattaisin vanhaa täysi-ikäisyyden rajaa, joka oli 21 vuotta.


      • Aurelianus
        Ukko kirjoitti:

        Tuo 18 vuotta on ollut yleinen käytäntö varmuuden vuoksi. Uuden uskonnonvapauslain mukaan itsemääräämisoikeus alkaa 12 vuotiaana. 12-17 vuotiailta eivät vanhemmat voi muuttaa uskonnollista asemaa kysymättä lupaa. Toisaalta alle 18 vuotias tarvitsee uskonnollisen aseman muutokseen huoltajan suostumuksen. Koska rituaaleissa voidaan harjoittaa symbolista seksiä, olisi minusta ehdoton alaraja 16 vuotta. 18-vuotias ei välttämättä ymmärrä sen paremmin kuin 15 vuotias. Itse kannattaisin vanhaa täysi-ikäisyyden rajaa, joka oli 21 vuotta.

        ... suosittelisin 18- vuoden ikää. Näin siksi, että jos valtiokin katsoo ihmisen olevan tuossa iässä tarpeeksi kypsä tappamaan kaltaisiaan, niin miksi sama ikä ei kävisi sitten uskonharjoituksenkin ikärajaksi.


    • ite wicca

      ei sun viel ainakaan kannata liittyä coveniin,oot liian nuori.eikä sua välttämättä ees mieluusti otettais mukaan koska oot tosiaankin aika nuori.oota siihen 18 vuoteen saakka ni sit voit liittyä.

    • luminara

      Covenien ikäraja on 18 (turvallisuussyistä) mutta jos vanhemmat ovat wiccoja niin tuntuisi ainakin että myös jälkikasvu osallistuu mahdollisen covenin työskentelyyn ainakin jossain vaiheessa ja jollain määrin...

    • taivaansielu

      Kyllä se täysi-ikäisyyden raja pätee uskonnollisisssa jutuissa niin kuin muissakin asioissa. Silloin valtio katsoo ihmisen olemaan senverta kypsä, että pystyy kantamaan vastuuta omista teoistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe