Cooperin testi

Paljonko olette saaneet cooperin testistä. Meille tulee se ja pelkään saavani surkean.

Iiks!

Mikä on huono? Ja mikä keskitasoa ja mikä hyvä?
377111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Mun tulos on ~3000m
jos pelkäät olevas huonoin niin kunnet treenaa sitä varten?

Äänestä
  • Oon ihan hyvässä kunnossa, enkä varmaan oo vika. Panikointia..

    Äänestä

  • se alkuperäinen kirjoitti:

    Oon ihan hyvässä kunnossa, enkä varmaan oo vika. Panikointia..

    ite juoksin kahteentoist minuuttiin!! :DDDDDDDD melko hyvin jopa multa!

    Äänestä

Se riippuu iästä ja sukupuolesta. Itse juoksin nyt keväällä ysiluokkalaisena 2825 m. Pojilla keskitasoa an n. 2400 m ja tytöillä 2200 m (Erään tilaston mukaan) ja "hyvänä" voisi vastaavasti pitää jotain 2900 m ja 2700 m. Mutta tärkeintä on itsensä voittaminen ja se, että tekee parhaansa, ei kilpailu muiden kanssa! Hyvin se menee! =)

Äänestä
  • Ok. Aika paljon, mutta oon sua nuorempi.

    Äänestä

  • Eihän se mitenkään riipu iästa tai varsinkaan sukupuolesta. Se on kiinni vaan siitä kuinka paljon treenaat.

    Äänestä

  • Big-Brother kirjoitti:

    Eihän se mitenkään riipu iästa tai varsinkaan sukupuolesta. Se on kiinni vaan siitä kuinka paljon treenaat.

    joo ei riipu varsinkaan sukupuolest. :D paivan paras. onks jaany bilsan tunnil kuuntelematta vai mista tallane olettamus?
    :D:D:D
    vaikka tytöt treenais miten kovaa, niin ne ei voi ikina saavuttaa sita fyysista kuntoa mitka pojat voi paraillaan saavuttaa.
    nii.

    Äänestä

  • Big-Brother kirjoitti:

    Eihän se mitenkään riipu iästa tai varsinkaan sukupuolesta. Se on kiinni vaan siitä kuinka paljon treenaat.

    Tietty se riippuu iästä. Vai juokseeko joku kolmasluokkalainen yhtä kovaa kun ysiluokkalainen?

    Äänestä

Mä oon 16 wee tyttö, juoksin 1040 eli se on joku 7,5. Se saa kohtuu kuntoilulla. Vaikka oon kuntoillu enemmän ni numero oli silti yhden numeron huonompi ku viime vuonna :(

Äänestä
  • Oon vasta ala-asteella ja juoksin siinä 2700m

    Äänestä

  • kävelemälläki pääsis paremmin....

    Äänestä

Keskitasoa on noin 2400 m. Meidän koulussa juostiin se 2 kertaa vuodessa ja kaikilla muilla laski ysin kevättä kohti (tupakka). 1600 piti juosta et pääs läpi ja mä juoksin tänä keväänä 2760.

Äänestä

Itse en ole mikään hyvä kestävyysjuoksussa: juoksin viimeksi cooperissa 1500 m ja 6 tuli siitä :(
Jos juoksee ysiluokkalaisena (tyttö) 2400 m saa kympin.

Äänestä
  • meil 2700-2800 et saa 10. :)

    Äänestä

  • anna kirjoitti:

    meil 2700-2800 et saa 10. :)

    muistin sitten varmaan väärin :) jotain sinne suuntaan ainakin.

    Äänestä

En muista kuinka pitkän matkan juoksin syksyllä, mutta kasi puolen taisin saada...
Mutta miun poikaystävä juoksi sen verran paljon, että olisi saanut lukion asteikolla kympin...:D Ja siis kasilla ollaan.:D

Siulla varmaankin on ollut tuo testi jo, mutta neuvoisin vastaisuuden varalle, että rupeat juoksemaan pari kuukautta ennen testiä, niin saat kuntoo ja kestävyyttä. Metsässä juoksua kannattaa kokeilla, sammal joustaa sen verran ja joutuu nostelemaan jalkojaan... Juoksentele vaan:D

Äänestä

alottele lenkkeilee aluks sellasta rentoo hölkkää et kunto kohoo ja sit ku coopper lähestyy nii alat harjottelee vähä lihaskuntoo.

mulla ittellä cooper meni jotai 2380 m ja meijän koulussa on aina tapana ollu sellane 10.3 kilsan lenkki keväisin. sen pääsin vähä yli 58 minuutissa.

Äänestä

ite juoksin seiskan syksyllä 2400 oon siis poika ja on kaikkia meijän luokkalaisia pienempi ja juoksin meilkee parhaan :)) luokkalaisilla on paska kunto

Äänestä

juoksin 5luokalla 2750.. 7. 3100m ja lukion ekalla 4050m..

Äänestä

huonolla kunnolla ja rasitus-astmalla tulos oli 1600m:D..mut eipä tuo koulu liikunta paskaakaa kiinnosta, enkä tosiaan siihen testiin jaksa harjoitella..Enkä silti ollut meidän luokan huonoimmasta päästä..

Äänestä

Juoksin 2970m kasilla, vaik en harrasta mitään urheilulajia. Se on kunnon lisäksi aika paljon myös sisusta kiinni.

Äänestä

1650m seiskal ja kasil.

Äänestä

Hahah, mä saan aina 1600 :D ja meillä siitä saa jo seiskan

Äänestä

paljo vaikuttaa jos on aiemmin poltanu n. 4 askia tupakkaa? (yhteensä)

Äänestä

Cooperin tulos on niitä asioita, jotka unohdan saman tien. Kerran ennen kuin opettaja oli kirjannut sen muistiin.

Äänestä

ei tuo tupakointi siihen coopperiin nyt niin paljoo vaikuta... oon kasilla ja yks mu kamu joka polttaa aina sillo tällö tupakkaa ( ei kumminka nii paljoo et aski/päivä ) ja se juoksi ny syksyl coopperis jonku 2800-2900... ite juoksin kyl vaa 2300 mut oon huonokuntosempi ku se ja mää poltan sitä paljo vähemmän... mut määki rupesin harjottelee coopperii vaan 3 viikkoo enne coopperii ja paransin 400 metriä viime keväästä ( sillo en harjotellu yhtää ),,,

se on sisusta kiinni enemmänki ku siitä kunnosta tietty oha se hyvä kunto hyvä juttu mut jos vaa juoksee coopperis eikä pysähdy kävelee heti ku vähä pistää tai tekis mieli kävellä vaan juoksee vaa koko aja eikä välitä mistää muusta ku siitä juoksusta...

Äänestä
  • Kyllä se vaan vaikuttaa, ja paljon vaikuttaakin. Tupakka pilaa keuhkot ja huonontaa hapen otto kykyä, ja hapen otto kyvystä on testi riippuvainen

    Äänestä

hahhaha aaahaa

Äänestä
  • Mulla oli eilen Cooper. Oon 12-vuotias tyttö ja juoksin 2470m.
    Ihan tyytyväinen oon, kun en harrasta mitään juoksuun liittyvää.

    Äänestä

Oma paras tulos on 2980m.
Coopperistä saa aika helposti hyvä jos jaksaa hieman harjoitella. Kolmeen tonniin ei tarvita mitään ihmeellistä kuntoa.

Äänestä
  • Yo be full of shit bro.

    Äänestä

Kävelin vaan :)

Äänestä

Ite juoksin kasiluokan keväällä 2570m

Äänestä

Rupesi hävettämään kun suutuin tyttärelle (14v) 1500 tuloksesta. Itse juoksen 34 vuotiaana lortti nörtti MIEHENÄ 3000 tuloksia ja huomasin että naisilla on tosiaan normaali vaatimus puolet pienempi. En vain voi käsittää miten se raja voi olla niin matala. Kävelen itse vähintään sillä nopeudella normaalisti.

Äänestä

Tämä kommentti on vanha tuohon keskusteluun joka aloitettiin tyyliin vuonna 2005, mut joo mulle on tulossa huonenna kyseinen cooper testi ja jännittää semisti. Olen vasta ala-asteella ja on hyvä kunto ja muutenkin urheilen hulluna lähes joka päivä. Toivottavasti menee kuitenkin hyvin. Liikuntakin on ollut todistuksessa semmonen kiitettävä 9.

Äänestä

Minä sain tulostauluun n/a. Eli en jaksanut juosta koko testiä, kun jo puolivälissä läkähdyin.

Äänestä

Kaikille tiedoksi, että Cooperin testillä liikunnan numeroon ylipäätään on minimalistinen vaikutus, melko mitätön. Ei siis mitään paineita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iiks!! kirjoitti:

Paljonko olette saaneet cooperin testistä. Meille tulee se ja pelkään saavani surkean.

Iiks!

Mikä on huono? Ja mikä keskitasoa ja mikä hyvä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu