holtiton velanottaja ja rikkaitten antelias tukija.
Purra on EU:n velkakuningatar
Anonyymi-ap
3903133
3Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 29 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 390
Vanhimmat
Eliitti pitää eliitin puolta. Purrahan siirtyi eliitin puolelle petettyään
äänestäjänsä heti ensimmäisenä päivänä vaalien jälkeen.
Se oli törkein temppu mitä ikinä on nähty.
PETOSJYTKY !!
Ei pettänyt. On aina ollut ÄÄRIOIKESTALAINEN! Köyhien ja vähäosaisten vihaaja. Täysin kokematon, niinkuin tämä koko hallitus. Vie suomen perikatoon. Nyt jos koskaan tarvittaisiin tämän kansan yhtenäisyyttä. Tämä hallitus lietsoo vain omia ja rikkaitten etua.
Purra ja Orpo ottivat vuonna 2024 lisää velkaa 18,44 miljardia euroa (15,24 mrd€ + 3,2 mrd€).
SE ON ENNÄTYKSELLISESTI!
Ja jotain ilmastorahoja kateissa 42 miljardia. Missä ovat?????
Saman teki Soini aikoinaan, eikä siitäkään kansa viisastunut vaan meni samaan lankaan toistamiseen, sitä voi jo sanoa tyhmyydeksi.
Kuka kuuseen kurkottaa se katajaan kapsahtaa. Näin se on Purra. Kuka toiselle kuoppaa kaivaa se sinne itse lankeaa. Minkä taakseen jättää sen edestään löytää.
Aina on vaihtoehtoja toimia toisin ja oikeuden mukaisemmin.
Ottiko meidän oikeisto mallia idästä ? Vaalit meni Valkovenäjän Lukasenkan
ja Venäjän Putinin mallin mukaan. Valheilla valtaan.
Olen huomannut saman Orpo toimii kuten Putin.
Velka on Suomellakin toki velkaa mutta aloittajalta unohtuu, tai hän ei vaan tiedä, että EU- maista monilla on paljon Suomea enemmän valtionvelkaa ja esim. USA ja Japanin velat ovat ihan omassa sarjassaan.
Ei Purrasta velkakuningattareksi ole.
Kovasti persut ja kökkäreet kiljuivat vaalien alla velasta. Olivat itsekin hyväksyneet sen kriisien takia. Kiljuivatpa vielä, että enemmän pitäisi ottaa.
Valekuningattareksi on
Jos velkaa ei oteta yhtään, niin mitä olisi tapahtunut?
Ja kehtasi vielä kalastella valheella ääniä itselleen. Kehtasi leuhkia mandaatillaan ja sanomalla "kansa halusi muutosta". Ei kansa halunnut tuollaista muutosta, mitä Purra harrastaa nyt äänestäjiään kohtaan. Miksi Purra vihaa työttömiä ja köyhiä. Ei kaikki ole työttömiä omasta aloitteesta eikä köyhiä. Sairaus ja kalliit hoidot voi olla myös yksi syy köyhyyteen. Kaikilla ei ole vakuutuksia eikä ilmaista työpaikkalääkäriä, kuten Purralla.
Purra pää punaisena se vaan huusi, tämä hallitus ei velaksi elä. Luulis jo hävettävän esiintyä ministeriaitiossa ylimielisenä ja erikoisella tavalla esiintyvä ministeri. On jo aikoihin eletty. Onneksi Niinistö ja Orpo vähän jo huomauttivat. Törkeetä, ei tuolla asenteella pitkälle enää pääse politiikassa.
Kysy Purralta. Miksi hänen hallitus ei velaksi elä. Valehteli!
Kysy Purralta. Purrahan lupasi, että tämä hallitus ei elä velaksi. Kyllä naikkonen teki todella äänestäjilleen nolon tempun. Köyhä kansa luotti häneen. Anteeksi antamaton teko.
Purra saisi hävetä. Mutta "kova' luonne ei anna sitä periksi.
Puliakkahan tuo näkyy olevan.
Aina krapulassa ja pahalla päällä.
Joo muistan sen huutelemisen , eikö Purra nyt hoitele sitten mielestään paremmin, sillähän iåon niitä kauniita mekkojakin laittaa ylle niille jotka äänestää mekon vuoksi, muut taas äänestävät ihan muista syistä kas kun tietävät eron politiikan ja sievän mekon kanssa.
Velkalaiva ei ole kääntynyt, saattaa upota kun velkalsti painaa
Kriisi tilanne oli maassa Koronan aikana silloin sen ymmärtää, mutta nyt sitten ei ole kriisiä eihän vatipää edes ota rokotetta
Ollaan realistisia silti siitä työttömyydestä kaikki eivät halua töihin mukavampaa kun saa rahaa ilman työtä ja saa urheilla ja kalastaa koska haluaa, niinhän se yksikin mies kirjoitti.
Työllisyys on tärkeä asia jos ei ole töitä koti paikkakunnalla niin sitä voi muuttaa toiselle paikkakunnalle niin tässä on jokainen saanut tehdä ensin toinen muuttaa ja hakee sen toisen perään kun on asunto hommattuna .sitten on niitäkin jotka kyllä hakevat töistä vaan eivät saa , silloin tulisi olla joku joka neuvoo miten tulisi toimia. Mutta työllään on silti jokaisen itsensä elätettävä , en ole persu mitenkään mutta asiat on nähtävä kuten ne ovat , ei veronmaksajien rahat riitä pitkälle josavustuksista tehdään vakituinen palkka .
Mitäs menivät nämä työtä pelkäävät leuhkimaan netissä kuinka heillä on hyvin asiat vapaus ja harrastukset ei työtä ja rahaa tulee tilille siltikin , se ei ole oikein .ääse on tavallisen työläisenkin nähtävä
Kas viisas kyllä tiesi jo sillinettä tulee ottamaan velkaa, mutta persut ei tienneet, miten olisivatkaan tienneet koska eivät ymmärrä mitään politiikasta uutta kun rakastavat aihetta maahan muuttajat. Se on heidän mielestä politiikkaa kun haukkuvat ihmisiä mutta mitään tietoa eivät omaa
Kyllä on.
Yhdysvaltojen ja Japanin julkista velkaa ei voi verrata Suomen julkiseen velkaan, koska nuo valtiot ovat enimmäkseen velkaa kotimaahansa ja Suomi on velkaa ulkomaille !
Oli emävalhe, että vaalilupaus oli "Velanotto loppuu nyt"
ja "Me emme mene hallitukseen, joka leikkaa pienituloisilta"
ja sitten hallitus ottaa ainakin 50 miljardia lisää velkaa !!!
Se oli vastuutonta valehtelua äänestäjille, joista hyväuskoisimmat
perustivat valintansa näiden kahden valheellisen ihmisen puheille.
Taloutta olisi jouduttu luonnollisestikin tasapainottamaan,
mutta keinovalikoima on murhaava pienituloisille ja
työrauhan rikkominen täysin järjenvastaista tässä tilanteessa,
kun työttömyysluvut senkun kasvavat.
Aivan. Emme leikkaa köyhiltä ,ja emme puutu ammattiliittojen oikeuksiin. Nämä oli Purran itsensä sanomia. Perrrrrkele Mauri taas melskasi " pensan" hinnasta. Ja aikoo hakea Brysseliin " ärjähtelemään . Voi tsiisus noita tyyppejä. Ja pressaehdokkaana ukko joka kääntelee pientä puvuntakkiaan joka suuntaan. Ensin venäjän ystävä ,nyt verivihollinen. Ensin ilmastonmuutos oli hömppää enää ei. Vegaani ruokakaan ei ollut ruokaa ,nyt on tunnustautunut vegaaniksi. Kohta toivottaa pakolaiset tervetulleeksi ,uskokaa pois.
kerroin muu tama päivä sit t en miksi en lue paskahesaria
esimerkki on t ässä
arvopaperi leht i kirjoit t aa nyt
kerroin t ämän jo ajat sit t en
ja ost in neljä annost a fort umia
Tietokanta Holdingsin mukaan lyhyeksimyyjät eli shorttaajat ovat palanneet Fortumiintammikuussa ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2018.
Holdingsin tiedot perustuvat Finanssivalvonnan keräämiin ilmoituksiin, joka puolestaan julkistaa 0,5 prosentin kynnysarvoon yltävät tai sitä suuremmat shorttipositio
Kyseessä on lontoolainen rahasto joka shorttaa
junttilauma demarilehmät jauhaa täällä purraa ja jää rahoista paitsi
ja valittaa
purraa saa ministerin palkkaa ja hallasva tulee presidentti
ja
lehmälauma jauhaa edelleen ilman palkkaa ja presidenvin pätkätyötä
demarionelma on tyhmyys ja hesarinkopiointi tänne
hyvä näin
2027 ulos eduskunnasta pskanpuhujalässyäjät
Teukkako se siellä ? Tuo kirjoitustaito hyvin persumaista. Jäikö lukeminen kansakouluun ?
Mitä tuollakin kirjoitustaidolla muka tietää politiikasta. Voi, voi persu on sulla vielä oppimista. Lopeta edes nuo tyhmät julkaisusi. Eihän noita viitsi kukaan edes lukea. Onko peruskoulu edes käyty loppuun?
Olet itse tämä "pskanpuhujalässyäjät", kuten kirjoitit.
Purra ja Orpo käyttävät Trumpmaista röyhkeyttä ? Ei sanaakaan totta.
Eikä Satosella eikä muillakaan. Nyt on koko paskasakki piiloutunut kokonaan.ei kuulu ,ei näy. Ryyppäämässäkö ovat ,niinkuin persut huusivat jos ex hallituksen ministereistä ei pariin päivään kuulunut mitään.
Näin tekivät, mutta jäivät kiinni valehtelusta.
Nyt saavat persut onneksi maistaa omaa lääkettään. Haukkumaan oppositio persuja samalla mitalla takaisin ja puuttuiaa joka asiaan. Kertokaa edes mitä muka persut on saanut aikaan.
KATSOKAA VANHOJA PERSUJEN OPPOSITIO KÄYTTÄYTYMISTÄ YLE AREENASTA, ON JÄRKYTTÄVIÄ TYHMIÄ ULOSTULOJA, HYI!
Satosen laulut laulettu.
Tämä naapureidensa mukaan veroja sekä rehellistä työtä vältellyt on jäävi niin moneen hallituksen päätökseen etten enää jaksa edes laskea niitä.
Kukaan ei enää usko yhtään mitä puhuvat.
Kyselytunnilla yli puolet edustajista ei kuunnellut ollenkaan Purran Orpon tai Juuson puheita.
Hiplasivat kännyään ja juorusivat keskenään.
EU:n velkakuningattarella Purralla on suhteellisuudentaju kadonnut
täydellisesti.
Piakkoin saamme kuulla mistä Purra kaivaa eliitille taas lisää rahaa ja miten muun kansan elämää heikennetään.
Kaikki edut pois. Kansa pahvimajouhin. Mutta sen jälkeen ei yksikään ministeri kauan jatka elävien kirjoissa.
Purra ja Orpo pitävät valtion verorahoja ominaan. Oletteko huomanneet. On mennyt todellisuuden taju sekaisin.
tietenkään sosdemlehmä ei pysty hyödyntämään edes hesarisontaa
paitsi iskemällä sitä tänne ja häiriköimällä
muttei siis elämässään
kuin sonniuutta veräjää se tuijottaalehmänä
mikä ihme on shortti on se joku viinapaukku
ja
talousuutiset lehmälleovat aivan turhia
paitsi häiriöintikäyttöön täälläsosdemina
Menehän nyt nukkumaan tuo humala pois. Jos sitten tuo kirjoitustaitokin löytyisi.
Lopeta jo. Kyllä sinut selville saadaan. Luuletko, että anonyymina olet muka turvassa.
SAK maksaa veroja.
SAK:n alaiset ammattiliitot ovat ns.yleishyödyllisiä ja sitä myöten vapautettu veroista.
EK:n liitoilla on ihan samat kuviot.
Kyllä. Oikeassa olet.
Purra joutuu vuorostaa leikkaa rikkailta, peruttava veron kevennykset ja kiristettävä verotusta tai lisättävä velan tekemistä.
Tuleeko ilmiriita Orpo Purra välille mitä tehdä kun rahat loppuu.
Purra ei missään nimessä leikkaa rikkailta. Se kuultiin eilen A-studiossa.
Purra yrittänee löytää veronkorotuksia, jotka koskisivat mahdollisimman
paljon pienituloisiin ja mahdollisimman vähän vauraisiin ihmisiin.
No ei tietenkään, koska rikkaiden kohdalla ei puhuta leikkauksista, vaan saatanallisen suurista veroista, joita voidaan keventää, mutta ovat silti hirveän suuria.
Milloin hallitus suostuu rehellisiin neuvotteluihin liittojen kanssa, lakoille tulee hintaa vuoden mittaan.
ei tule hintaa
julkisissa palveluissa sinä maksat vielä enemmän jonoa hammaslääkärissä
ja joudut menemään yksityiseen
300 euroa paikkaus
yrityksiä eivät lakot haittaa
vain tuotanto siirtyy ulkomaille
lakot eivät juurikaan vaikuva pörssikursseihin
outokumpu on usa
upm on saksa ja uruguay
nokia on saksa
nesve on hollanti
tässä esimerkkejä muutaman miljardin investoinneista jotka ovat jotenin
käynnissä
Lopeta valehtelu. Kiitos! Eilen tarkistin yksityisen puolen paikkaushintoja. Oral. Hampaan paikkaus 2-pinnan täyte ,kela-korvauksen jälkeen, 149:50 euroa. Kolmen tai useamman pinnan paikkaus ,kela-korvauksen jälkeen 172:- euroa. Hammas on yleensä "menetetty" jos yli 3 pintaa menetetty. Hampaan poisto 102:50 kela-korvauksen jälkeen.
Kannattaa mennä yksityiselle puolelle hampaiden tarkastukseen kun jonot julkiselle puolelle pitkät. Nykyinen hallitus sai aikaan 30 euron alennuksen hampaiden tarkastukseen yksityiselle puolelle. Maksaa 47:90 euroa (Oral).
Mistähän tuo 300 euroa paikkaus on vetäisty?
Ei milloinkaan. Hallitus tekee lakiesityksiä, jotka eduskunta hyväksyy. Myös työntekijät ja liitot noudattavat niitä lakeja.
Muista että Alvi mukana
Purran A-studion oli "esitys" oli koko kansalle tarkoitettu.
Persujen Pravdassa hän latasi samana päivänä omille kannattajilleen
koko aivopesu-propagandansa,
kaikki mahdolliset syytteet edellisen hallituksen kaikille puolueille ja
oppositiolle ja ih-met-te-li miten h ä n t ä muka pidetään velanottajana 😇 !
Ja vaalien pahin valehtelija Orpon kanssa.
Vesa Vihriälä, ekonomisti, valtiotieteen tohtori, Olli Rehnin neuvonantaja
kehuu Purraa
"Jälleen kattava ja asiantuntevasti kirjoitettu TAN-raportti. Viestit eivät kovin yllättäviä ja esim. hyvin linjassa IMF:n eilen julkaistun raportin kanssa.
VVM Purra ansaitsee kiitoksen osallistumisesta koko 2 t. julkistamistilaisuuteen ja väistelemättömistä kommenteista"
"Purra oikeassa peräänkuuluttaessaan yksityiskohtaista analyysiä maahanmuuton vaikutuksista. Tämä kuten moni muukin politiikan kannalta tärkeä tutkimus tarvitsee kuitenkin rahoitusta, jota hallitus merkittävästi supistaa mm. VN-teasin lakkautuksella. Hyvä syy korjata kehysriihessä"
Ntsitohelo on ykkönen velanotossa.
Miksi Purra nauttii Suomen tuhoamisesta ?
Onko rokotteet vieneet luetun ymmärtämisen taidon.
Lisä säästöjä on tulossa lisää, kirkko ja maatalous loiset porskuttaapi?🧐
Kirkolta hallitus vei jo rahaa, jolla kirkko tekee diakoniatyötä eli auttaa
vähäosaisia, että vähäosaiset joutuisivat kärsimään mahdollimman paljon.
Sari Essayh'lle se oli varmaan mieluisa leikkaus, koska
palkaksi KD saikin "joululahjarahaa" omille bisnes-hihhulilahkoilleen.
Maatalouden verotuksen voisi laittaa kuntoon, että maatilallisetkin joutuisivat
maksamaan edes vähän veroa.
Ei tuista kuulu maksaa veroa ne on saavutettu etu mitä ei ottaa pois persut lupasivat eivät meiltä viljeliöiltä leikkaa.
marin on vaatekukko muut valitsevat vaatteet hän saa ne lopuksi
palkkana
hän ei osaa ääntää cuccinelli
mutta se ei haittaa vaatekukkoa
kansalaisaloite.fi/fi/aloite/13148
poliittiset kiellettävä
alkot
Suomen velka oli keväällä EU:n keskitasoa. Purra räjäytti velan heti
kättelyssä ja kasvattaa velkaa surutta, kansahan sen maksaa
ja rahaa virtaa rikkaille, joita Purra edustaa.
Velkakuningatar muutti suomesta pois. Sdp se on velaksi elänyt ja rahaa jakanut ulkomaille.
''... ja rahaa jakanut ulkomaille.''
Kerro tarkemmin, älä pidä meitä jännityksessä.
Hymyilyttää lukea vasemmiston kiukuttelua.
Te Kelan duunarit olette niin vähään tyytyväisiä.
Kelan tuillako kotirouva hymyilee?
Kelapersut tuntuvat olevan onnellisia, kun heidän tukiaan leikataan.
"Rakasta rahaa niinkuin itseäsi" on hallitus motto.
Purra rakastaa ottaa velkaa rikkaille, jonka maksattaa kansalla.
Paskamahoille lisää vaan paalua.
Satonne on hallituksen rikkain. Tusinan verran sijoitusasuntoja ym. kiinteistöjä.
maita ja mantuja.
Purran 50 miljardia perustuu talouden ja kasvuun. Nyt kun mikään ei onnistu, leikkaaminen laskettu mukaan niin 50 miljardia voi olla 70 miljardia.
Seuraavien vaalien alla lähteekö oppositio haukkuu velan tekemisillä kuin Orpo ja Purra teki, sillä oikeisto voitti vaalit, kokoomus valehteli kuka on syyllinen suomen talouden tilaan.
Marinin kaudella kriisien keskellä talous ja työllisyys kasvoi hyvin.
Milloin missä persut vaikuttanut suomen hyvinvointiin ei oikein missään ollessa oppositiossa, petsuista ei tule ikinä pääministeri puolue.
marin on loiskaava startergi ja yökerhoseuralainen
seuraavaa presitentti ainesta
Perustuuko velanotto mielikuville talouden kasvusta ? Ei hyvältä näytä.
Näyttää h*****tin huonolta.
riittää kun kirjoitat tämän googleen
kansalaisaloite.fi/fi/aloite/13148
poliittiset kiellettävä
alkot
Jos Purra on arvioinut voivansa velkaannuttaa valtiota 50 miljardia lisää
luottaen talouden kasvunäkymiin "ennuste" on varmaankin hänen omansa.
Niin hirvittävää virhettä ei yksikään talousasiantuntija voi tehdä.
Vai onkohan "ennuste" Orpon "toivotaan-toivotaan" mielikuva, jota hän
syötti kansalle ?
EK on sanellut hallitukselle, mitä se haluaa ja mikä sen tahto on.
Hallituksen ja EK:n olisi aika viheltää oma pelinsä poikki.
itsepäinen työtekijäpuolen nujertamisen yrittäminen
aiheuttaa enemmän haittaa kuin hyötyä työnantajille itselleen.
Hallitus ja EK tuntuvat haluavan upottaa itsensä suonsilmään.
Miten ne sieltä rämpivät ylös ?
Suomalainen työntekijä on rehti ja oikeudentuntoinen.
En usko, että EK ja hallitus pystyy sanelemalla pakottamaan
työntekijäpuolta mihinkään ja jos niin kävisi
se rikkoisi luottamuksen työnantajien ja työntekijöitten kesken,
huonontaisi rajusti työilmapiiriä ja olisi hallituksen kannalta
kirveellä isku omaan nilkkaansa.
Hallituksen kannatus on ennätyksellisen alhaista jo nyt.
Se onkin mielenkiintoista, miten duunarit on saatu äänestämään EK:n peruSkätyreitä.
Miten ihminen voi olla niin tyhmä ?
Seuraava jos hallitus ei taivu on suunta kohti yleislakkoa, silloin vaarassa hallituksen asema.
Uskoisi 70 + ihmisillä olevan elämänkokemusta ja ymmärrystä, mutta. . .tämäkin kirjoitusten rimpsu on herjaa ja valehtelua. Varakasta porukkaa. Tämä ei ole einesmaksalaatikkoa, tämä on. . mitä se teidän menu tarjoaa?
Purra jakaa velkarahat rikkaille ja maksattaa velat kansalla.
Mikään raha ei riitä Purralle ja Orpolle eikä mitkään kansan
kurjistamistoimenpiteet.
Ei riitä mikään raha eikä velanotto kun kaikki syydetään sinne meidän sotaan Ukrainaan. Joku tolkku sentään, oma kansa kärsii. Ja Suomelle valittu nyt sotapäällikkö, kovin on sotainen ja Natoon vaan loput roposet mitkä kansaa kurjistamalla saadaan.
Sadistien ei päästä politiikkaan, mutta aina riittää kahjoja, jotka niitäkin äänestää.
Milloin on Purran kruunajaiset ? Onko hallitus jo hankkinut sille rubiinein
koristellun kruunun, jota se voi pitää päässään eduskunnan kyselytunnilla ?
OrpoPurran hallituksen on hirvittävää. Mopo on karannut käsistä.
Jos hallitus alkaisi neuvotella se säästäisi yritykset satojen miljoonien
eurojen tappioilta, mutta hallitus ei neuvottele joten se saa täsmälleen sitä
mitä se tilaa.
Purra on vienyt Suomen Italian tielle. Italia on suurissa vaikeuksissa.
Pääministeri Meloni myy valtion omaisuutta niin kuin Orpon hallitus
suunnittelee tehdä Suomessa.
Kerrotko vielä mitä Meloni on myynyt?
Italian äärioikeistohallitus on laittanut myyntiin lähes kaikki valtionyhtiöt,
kuten kokoomuskin aina suomalaisten tappioksi myy hallituskaudellaan,
esim. Katainen myi Carunan.
Melonin myyntilistalla on energiajätit Enel ja Enin, Poste Italiane ja rautatiet,
junaliikennettä harjoittava Trenitalia ja Busitalia.
Aikaisemmin on jo myyty muuta.
Italian äärioikeistohallituksen toimet ovat yhtä epätoivoisia ja epäonnistuneita
kuin Orpon aikomus myydä valtion omaisuutta tappiollisen tunninjuna takia.
Tunninjuna on Orpon korruptiohanke.
Rikkaat on taas toivoneet Purralta muutaman miljardin velkarahaa
ja kyllähän se Purralta onnistuu.
Purra ottaa riemumielin lisää velkaa rikkaille jaettavaksi.
Täällä on pöllähtänyttä joukkoa, jotka puhuu mitä sattuu sylki suuhun tuovan!
Eikö te ollenkaan tajua, että jos Suomi ei nyt itse laita talouttaan kuntoon, se tullaan laittamaan E:U:n voimalla.
Edellinen hallitus tuhlasi, samalla tavalla ei voida enää mennä-
Riikka purra on ahkera, yritteliä ja viisas nainen. Annetaan hänen toimia, jospa hän tämän velkasotkun saisi kuriin.
Ei hän osaa tätä sotkua selvittää. Kun itse kaikki sotkenut. Mennyt omat ja vieraan rahat sekaisin.
kirjoita tämän googleen
kansalaisaloite.fi/fi/aloite/13148
poliittiset lakot kiellettävä
allekirjoita
kerro myös kaverille
Turha vaiva, persu. Vain persukahelit, jotka haluavat 7-päiväisen työviikon
ja kahden euron tuntipalkan allekirjoittavat aloitteen.
Purra on kuin Raid.
PS haluaa Suomesta Pohjolan Monacon, jossa on vain rikkaita.
Köyhät on ensin näännytettävä nälkään.
Psykopaatit suojelevat toisiaan. Margaret Thacher suojeli Pinochettia.
Suomen Margaret Thacher, fiskaalikonservatiivi suojelee varmaan sitten Orpoa .... ?
"When the Chilean dictator Augusto Pinochet was arrested in London in 1998, Margaret Thatcher became his most high-profile defender".
Purra suoltaa Persujen valemediassa ja blogissaan Maaseudun lehdessä kannattajilleen tulikivenkatkuista propagandaansa Marinin hallitusta kohtaan.
Kaikki on Marinin hallituksen syytä tai "median ajojahti".
Valistumattomaan PS:n kannattajaan se uppoaa kuin häkä päähän ja heti
alkaa persujen trolliarmeija toistaa samaa palstoilla.
Kun persu-ihmisen päässä ei synny yhtään omaa kriittistä ajatusta
jälki on sen mukaista.
Kerran luin yhden. Se riitti. Ei yllättänyt mitenkään,
vaan vahvisti negatiivista käsitystä Purrasta ja
hänen kannattajistaan.
Jos joku Purraa uskoo, ei ole normaali-ihmisen aivot.
Sehän onkin niin, että silloin ihminen on tyhmä, kun ei itse tajua tyhmä olevansa.
Eli persu.
Jos sinä olet esimerkki persujen vastustajien älykkyydestä, niin ei tarvitse ihmetellä vaalitulosta.
VelkaPurra jättää "jättipotin" velkaa suomalaisille ja tuhoaa Suomen länsimaisen demokratian.
Se ei kerro enää kansalle paljonko se ottaa tänä vuonna ottaa velkaa,
ettei kansa repeä ja vaadi uutta hallitusta.
10 miljardia ainakin velkaa tulee taas lisää Purran ottamana ja Purran on
ihan turha syyttää edellisiä hallituksia ja muitakaan tahoja.
Itse Purra ja hallitus päätöksensä tekevät.
Huonot, kun eivät parempaan kykene.
Perussuomalaisten kannattajana olen imarreltu siitä, että Purrasta on kehittynyt koko hallituksen ylin päättäjä ja hänellä on valtakirja miljardien eurojen kohdentamiseen.
Näin se on.
Riikka vie ja muut vikisee!
Purra on kohta saavuttanut tavoitteensa, Suomesta tulee osa Venäjää,
sitä silmälläpitäen Purra heikentää Suomen taloutta, että Suomi
romahtaisi kokonaan, Putinin on helppo miehittää Suomi-
Pääsiäispupukin taitaa olla sinulle todellisuutta?
Putin on fasisti - sama aate kuin persuilla.
Draculan näköinen nainen.
Edellinen pääministeri puolestaan oli krapulan näköinen.
Edellinen pääministeri oli raikas tuulahdus verrattuna hikinaamaan,
joka kirskuttaa leukaperiään kiukkuisena.
Eikö sinua ala jo itseäsikin kuivettaa tyhmät kommenttisi ?
Luuletko olevasi nokkelakin, vaikka ihan samaa ole jauhanut joka päivä
jo viidettä vuotta ?
Tyyppi todistaa sen että ihminen vanhetessaan muuttuu taas lapseksi.
Velkavuori kasvaa taas uuteen ennätykseen, "kiitos" Purra.
Äärioikeistolaiset tuomiolle
Kankaanpään terroristien käräjät alkavat.
Maksaako PS puolustuksen ?
Kuvien perusteella heillä on ollut hallussa konetuliaseita ja muita terroristeille
sopivia aseita. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010643548.html
Tyhmien määrä on vakio jokaisessa kansassa.
Se on noin 15 %. Sama kuin persujen kannatus.
Suomen velka kasvaa eikä loppua näy. Purra, miten niinku
omasta mielestä menee ?
Purran omasta mielestä menee varmaan oikein hyvin. Hänen tavoitteensahan oli
saada äänet pienituloisilta ja köyhiltä äänestäjiltään
päästäkseen sysäämään rikkaille rahaa.
Juuri niin kävi. Hän onnistui huijaamaan äänestäjänsä ja
rikkaitten tilit senkun lihoo.
Purran äänestäjät sen sijaan saivat SAKSIA ja LEIKKUULAUTAA 🤣
Ensi vuonna tulee lisää leikkauksia ja lisää velkaa. Ja ehtii tulla vielä tänäkin
vuonna, vaikka Purra jokunen viikko sitten vakuutti: "Emme leikkaa lisää".
Lupaus kesti päivän. Seuraavana päivänä ilmoitti Orpo uusista leikkauksista.
Sairaalat joutuvat antamaan potkuja työntekijöille.
Hallitus vaarantaa lisää potilaitten henkiä.
Vain rikkaat ovat ihmisiä persuhallitukselle.
Persuhallituksen toimesta on menossa massiivinen tulonsiirto
palkansaajilta yksityissektorille.
Tämä on nyt sitten sitä oikeistopolitiikkaa, jota uskomattoman monet halusivat,
tehdä töitä siksi, että hallitus saa siirtää verorahat varakkaille.
Perusujen äänestäjää ei voi käsittää. Kaikki ne ovat rikkaitten puolella,
vaikka suuri osa elää Kela-tuilla.
Köyhän ainoa huvitus on vilkas mielikuvitus;)
Persuna ihminen on tyhmimmillään.
Ja koko kansa saa kärsiä persujen tyhmästä päästä.
Milloin persujen mielettömälle Suomen tuhoamiselle tulee loppu ?
Syyskuun alussa on budjettiriihi. Se ennakoi todennäköisesti samaa ensi vuodelle
kuin tänäkin vuonna on ollut eli lisää leikkauksia ja lisää velkaa.
Ei epäilystäkään. VVM:n budjettipäällikkö toteuttaa persuhallituksen toivelistaa
ja päinvastoin.
Persujen kannattajien ja äänestäjien on pakko olla paitsi rasisteja niin
hyvin rikkaita, miksi he muuten PS:ää äänestäisivät ?
Velka-Purra on voittamaton, mutta mitäpä persu ei tekisi rikkaitten eteen.
Talous on syöksykierteessä kaikki leikkaukset vain pahentaa sitä.
Nyt kyvyttömyys ja haluttomuus myöntää tapahtunut ja perua osa leikkauksista on katastrofi.
Juuso on idiootti Vai pitäisi antaa kaiken mennä päin helvetti ihan rauhassa?
Persujen mielestä kaikki saa mennä päin h*lvettiä kunhan äärioikeiston aate
ja rasismi leviää ja rikkaat rikastuvat-
Riippa tuli kaapista ulos pikkuporvarina.
Riippa kuvittelee nyt olevansa eliitin kuningatar Suomen tasavallassa,
vaikka on vain velkakuningatar ja ilmeisen psykopaattinen henkilö.
Purra on rikkaitten pankki, josta se siirtelee yhteisiä varoja rikkaille.
Eipä huvita maksaa veroja Purran siirreltäväksi rikkaille,
Kohta Velka-Riikka pääsee allekirjoittamaan vielä vähän isomman velkasopimuksen.
"Draghin odotettu kilpailukykyraportti julki: ehdottaa EU:n yhteisvelkaa massiivisten investointien vauhdittamiseksi"
Ensin se kursailee . . . . .
Seuraavaksi ryöstää Riippa eläkerahastot.
Rikkaat "sopeutuvat" varmaan hyvin ja nopeasti "sopeutukseen",
kun rahaa tulvii lisää , kun Purra on rikkaitten pankki ja Orpo varapääjohtaja.
Niitten pankki taitaa kohta joutua sulkemaan ovensa. Molemmilla on nyt hiki naamalla.
Totta joka sana. Purra nauttii oikein siitä, että saa jättää velat seuraavalle hallitukselle. Suomessa ei ole koskaan ollut noin huonoa hallitusta. Itse ei ole edes talkoissa mukana.
Purra on täysin vastuuton velanottaja.
Koko hallitus on vastuuton.
Suomen taloutta ei pelasta enää mikään. Suomesta ei tule enää kilpailukykyistä
maata, joka pystyisi elämään omilla tuloillaan ja ottamatta jatkuvasti
runsaasti velkaa. "Kiitos" persuhallituksen.
Orpon olisi pidettävä hallitus pystyssä ensi kevääseen asti,
että hän saa radikaaleimmat muutoksensa tehdyksi.
Purra se suosii omiaan. Jenna Simula sai noin vain millin. Kehtasi vielä kehua. Sairasta, jos vanhemmilla ei ole rahaa lasten urheikuharrastuksiin. Ei tarvi lasten silloin urheilla oli Purran vastaus. Valheella valtaan, eikä osaa edes hävetä.
Ja vi-leva valtiovarainministeri. Jää sillä nimellä historiaan ja valehtelulla valtaan. Kehtasi vielä leveillä mandaatillaan. Äänestäjiensä petturi. Luulis, että on jo paha elää asian suhteen.
Psykopaateilla ei ole omaatuntoa.
Toivottavasti ei ole kaukana, että hallitus hajoaa. Kepu on tuuliviiri.
Kepu pettää taas. Se ei osallistu luottamusäänestykseen.
Petraa kuin sika vauhtiaan.
Persuthan on vaan vätyksiä, jotka ovat hinkanneet housunp*rsettään liian kauan eduskunnan tuoleihin veronmaksajien rahoilla saamatta mitään hyödyllistä aikaan,
mutta koska ääliöt eivät Suomesta lopu,
persujen farssi eli ääliöitten vedätys tulee jatkumaan.
Ikävä kyllä.
Kaikkea muuta vastaan voi taistella paitsi tyhmyyttä.
Tyhmää ei mikään voi estää äänestämästä persuja.
EK ja rikkaat saivat parhaan etujensa ajajan ja ystävän "Suomen suurimmaksi"
mainostetusta työväenpuolueesta, joka onkin työväkeä vastaan kaikessa.
Rikkaitten uskollinen ystävä Riikka on ottanut eniten velkaa EU:ssa.
Miljardeja virtaa rikkaille Purran kautta, mutta sairaita ei ole muka varaa
hoitaa.
Sairaille ei senttiäkään eikä kohta myöskään ambulansseille löpöä.
Persuhallituksen epäjumala on raha, varsinkin se jonka se saa kähmittyä
etupiireilleen. Purra ottaa vaikka velkaa, kun rikkailla on lisärahan
tarve.
Purra on rikkaitten "pankki". Veronmaksaja maksaa lainat.
Rikkailla on "syömänälkä", kaviaarit loppu.
Miksi se puhui ihan toista vaalilupauksissaan ?
Persu pettää aina.
Persu vei toisten rahat.
Persu on rikkaitten paras ystävä.
Persujen äänestäjät haluavat 1930-luvun Suomeen.
Purra panttaa tietoa kuinka paljon lisää se on taas velkaa ottanut.
Persuhallitus panttaa muutenkin tietoa ja kun sitä julkisuuteen
annetaan se on vääristeltyä. Se tarkoittaa yleensä päinvastaista
mitä sen edustaja sanoo,
Ihan rosvojen Hallitus, rikkaille lisää köyhien taskuista.
Miten luulette taloudelle käyvän kun raha kiertää entistä vähemmin?
Talvella alkaa sakata tosi pahasti.
Veloista ei enää puhuta julkisesti. Purra salaa kuinka paljon se taas ottaa
lisää velkaa.
Tänään kyseenalaistettiin EU-tukien käyttö myös Suomessa.
Talvella Purra ottaa taas lisää velkaa, kun verokertymä romahtaa
entisestään, koska hallitus teettää työttömiä liukuhihnalta,
mutta hallitusta ei huolestuta mikään !
Hallitus repii muilta rahat ja siirtelee niitä miten mielii ennestään varakkaille
ja PS:n kannattajarupusakki pitää sitä viisaana.
Rikkaille lisää rahaa, se on Purran motto.
Purra on rikkaitten setelipaino.
Purralla on Sudanin malli. Sudanin diktaattori löydettiin kuoltuaan
rahasäkkien keskeltä.
Missä ne rahasäkit ovat, jotka on pienituloisilta leikattu ? Velka ei ainakaan ole niillä
rahoilla lyhentynyt yhtään, vaan Purra on edelleen velanottokiimassa.
Velkakuningattaren laskelmat oli huijausta.
Kun ymmärtämätön henkilö pääsi valtionvarainministeriksi nyt on
Suomessa kaikki päin h*lvettiä.
Rikkaita Purra ei petä. Vain rikkailla on ihmisarvo Purran silmissä.
Purra puolustaa upeasti taistellen rikkaita, että rikkaille tulee hyvä joulu.
Me muut voimme tukea esim. Pelastakaan lapset ry:tä,
että hallituksen köyhdyttämillä lapsiperheilläkin olisi
vähän syötävää.
Kiitos Riikka, että olet uupumatta taistellut syrjäytyneiden rikkaiden etujen
ajamiseksi.
Riikka on rikkaitten puolustaja numero 1.
Ottaakohan se peräti 100 miljardia velkaa rikasta eliittiä varten ?
Mitä luulette persut ?
Uusnatsipersut sössi kaiken hetkessä.
Purra köyhdyttää lisää köyhiä.
Purra jakaa kansaa ja ajaa köyhemmät yhteiskunnan laitamille,
ettei vain ministeriauton takapenkiltä joudu vahingossakaan
näkemään köyhää.
Purra koki huiman "luokkanousun", kun sujahti rikkaan eliitin puolelle,
sen etuja ajamaan.
Purra ottaa rikkaille velkaa 12,5 miljardia ensi vuonna.
Näyttää aika paljon siltä, että hallitus on p*rseestä.
Purra leikkii Suomen "rautarouvaa", Margaret Thatcheriä.
Rikkaille veloale ja duunarit ja köyhät kyykkyyn.
Purra aiheuttaa holtittomalla velanotollaan lapsenlapsillemme h*lvetin eikä hyvinvointivaltiota.
Koko "hyvinvointivaltion pelastaminen" on valhe, jonka perusteella
persuhallitus rikastuttaa rikkaita lisää.
Purraa ei uskokaan kuin persut.
Voittajan on helppo hymyillä
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/0f8dff09-cf71-472c-beeb-895a100c955d
Purra ottaa 12,5 miljardia lisää velkaa ensi vuonna rikkaille sysättäväksi.
Kyllä rikkaitten kelpaa.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2012/04/23/kuinka-paljon-siihen-vaaditaan-etta-voi-uida-rahassa-kuin-roope-ankka
Taloudesta ja rahasta tietävät ennustavat OrpoPurran ottavan 50-60 miljardia velkaa hallituskauden aikana.
Mahtaako jäädä siihen ? Edes 12,5 miljardia ei taida riittää ensi vuodelle.
PS:n äänestäjiä kismittää, kun Purra heidät petti. Sen ymmärtää.
Tuntee varmaan itsensä hölmöksi ja noloksi, kun kaikki menee nyt
h***ttiä.
Persu ei ymmärrä suurempaa summaa kolmen kahvipaketin tarjous.
Perusteluja ei ole vastaväitteiksi.
Siinä on vakka kantensa löytänyt: Purra ja Orpo.
Kuin kaksi marjaa. Ei mitään mesimarjoja, vaan p*skanmarjoja.
Persun järjellä ei pysty seuraamaan kuin bensan hintaa.
Mihin ne Purran ottamat kauhea summat velkarahaa katoaa,
kun ei velkakaan vähene ? Velanoton luvattiin loppuvat NYT,
eli keväällä 2023 ja velkalaivan kääntävän suuntaa,
mutta ei sanottu, että se kääntyy kohti pohjamutia.
Purra on sarjavalehtelija.
Mikä Purran ja Orpon koulutus taso on
Purra on sarjavelanottaja. Yli 12 miljardin sarjoissa joka vuosi.
PS on sarja toinen toistaan pölhömpiä sadisteja, mutta kannattaja tykkää olla
päähänpotkittu.
Persu on ilmeisesti masokisti.
Ei se mitään jos vain persut itse kärsisivät, mutta niitten tyhmästä päästä
kärsii suurin osa kansaa.
Se on pahinta. Sietäisivät kärsiä vain itse.
Meneekö 100 miljardia rikki Purran aikana ? Kyllä se varmaan sen ehtii
velkaa ottaa.
Lisää leikkauksia jos leikattaisiin Puttan ja Orpon pää vaikka aluksi ja katottais mitä sen jälkeen.
MAHTAVA IDEA.
Purra on Suomen "kuninkaallinen".
Purra on EU:n velkakuningatar ja Petteri monikertainen "kunkku".
Velanoton piti loppua keväällä 2023.
Kun ei ollut aikomustakaan lopettaa velanottoa sehän oli selvä valhe.
https://www.kokoomus.fi/petteri-orpo-nyt-on-oikea-aika-herata-velkaantumisen-vahattely-lopetettava/
Oi kauhia...
Miksi hallituksen muut jäsenet eivät reakoi? Koska koko hallitus on sen takana mitä nyt tehdään. Luulisin. Onhan tämä tiedossa mihin rahat menee, nyt vaan kiristetään liian nopeassa tahdissa eli säästetään. Maltillisemmin ja aikaa lisää niin onnistuu.
"Säästäminen" ei ole säästämistä. Koko talous on seis, kun ostovoima on viety
noin miljoonalta ihmiseltä. 400000 ihmistä on on köyhyysrajan alapuolella tai
keikkuu köyhyysrajalla. Joillakin sairailla ihmisillä ei ole varaa enää lääkäriin,
ei edes terveyskeskukseen. Konkursseja tulee vyörymällä ja sen seurauksena
lisää työttömiä ja velka kasvaa mielettömästi eli hallituksen talouspolitiikka ei
toimi yhtään. Purra ja Orpo päättävät. Ei muilla ole sanomista.
Tänä vuonna vauhti vain kiihtyy kun kaikki leikkaukset tulevat täysimääräisinä voimaan.
Samalla koko yhteiskunta romahtaa ysärin laman tasolle ellei jopa alle.
Ei ole Nokiaa pelastamassa eikä sellaista ihmettä enää koskaan tulekaan.
Nyt elintaso romahtaa pysyvästi Suomessa ja samalla koko talouselämä hajoaa kehitysmaiden tasolle sekä työttömyys kasvaa koko EU:n suurimmaksi pysyvästi.
Näin tulee käymään. Suomi taantuu lisää tänä vuonna. Koko talouden pohja
pettää. Ei ole tiedossa kuin huonoja uutisia: Suomen Pankin ennuste antaa myös verokertymän kannalta ikävän viestin hallituksen suuntaan. Suomen Pankin luvuilla verokertymä jäisi ensi vuonna kaksi miljardia euroa pienemmäksi kuin valtiovarainministeriön ennusteessa on arvioitu.
Persuhallitus ei välitä mistään. Se jatkaa tuhon tietään.
Purra on ottanut eniten velkaa koko EU:ssa, vaikka ei ole kuin persuhallituksen itse aiheuttamat kriisit.
Suomi on yhtä savuavaa rauniota persuhallituksen jälkeen.
Kevät näyttää "taivaan merkit" hallitukselle. Kai hallituksen joskus on
herättävä ja katsottava totuutta silmiin ?!
Ei se herää, se uskottelee itselleen ja kansalle, että sen mokat on Marinin syytä ja
median ajojahtia. Ei mene läpi.
Mitä mieltä Niinistö on nyt ? Nythän me vasta veloissa olemme,
mutta ei haittaa Niinistöäkään, kun velkarahakin menee rikkaille.
Purra ottaa kyljet vääränä velkaa ja lapioi sitä rikkaille.
Hämärää touhua. Valtionvelkaan tuli uusi, yllättävä kolmen miljardin lisäys – edes budjettipäällikkö ei osaa selittää asiaa tyhjentävästi.
Suomen julkisen velan kasvu on vain kiihtynyt Orpon hallituksen aikana.
Marinin hallitus joutui ottamaan vastaan koronapandemian, Ukrainan sodan ja energiakriisin. Velasta valtaosa aiheutui kriisien hoidosta.
Pysyvät menolisäykset, menosäästöt ja verotoimet huomioiden, pysyvä vaikutus julkiseen talouteen oli 1,4 miljardia euroa vuoden 2023 tasossa julkista taloutta heikentävä.
Vuonna 2022 julkisen talouden alijäämä oli 0,8 prosenttia bkt:sta.
Orpon ja Purran hallitus kääri hihat 2023 ja ryhtyi taloutta tasapainottaviin leikkauksiin.
Nyt olemme 4,2 prosentin alijäämässä eli yli 12 miljardin euron lisävelassa.
Rikkaitten hyysääjä Purra uskoo olevansa seuraavassakin hallituksessa
ja Orpo on ihan varma, että hän seuraavan hallituksenkin päämininisteri.
Olisi kamalaa jos tämä täystuhohallitus jatkaisi. Purra on tehnyt jo niin paljon
velkaa, että ainakin seuraavat 300 vuotta Suomi on pahoinvointiyhteiskunta.
Mihin se raha menee, eikö sillä voisi hoitaa sairaatkin ?
Vai annetaanko vanhoille sairaille joku kuolettava piikki ?
Vai jätetäänkö ne kitumaan kuoliaaksi tuskiinsa ?
Uunit alkaa savuamaan.
Kun Purra pääsee sairaista vanhuksistakin eroon rikkaille jää vielä enemmän
rahaa kauhottavaksi. Ja Riikkahan kauhoo. Innokkaasti ja tarmolla.
Riikka luulee kokeneensa luokkanousun. Riikka luulee nyt olevansa osa eliittiä.
Suomen julkisen talouden pulmana ovat liian suuret julkiset menot jotka ovat 55% suhteessa BKT:hen ! Menot ovat eduskunnassa säädettyjen lakien seurausta !
Luku on teollisuusmaiden toiseksi korkein/huonoin luku !
Sveitsin vastaava luku on 32% ja Yhdysvaltojen luku on 34%
Kun menot ovat liian suuret niin verotus on korkeata ja talouskasvu olematonta, sekä varallisuustasot ovat matalat !
Lopputuloksena on Suomen velkaantuminen ulkomaille !
Talouskasvu on se, joka ratkaisee, ei leikkaukset.
Kaasua ! Käskee PS.
erityisen poikkeustaikaan mikit vuoteen funtionaalisesti nuorempi iukkonen jakamamaan pöydässä näyttää vetelehtiessäänkin kiinteistöomaisuuden poila kuibalehdessään
Kaasua, kaasua, kaasua haluaa PS.
Natsismi on karmeaa.
Varastaminen on karmeaa.
Varsinkin, kun vallanpitäjät varastavat kansalta.
Persuilla on se huijari joulupukkikin puolueessaan. Ei tarvitse enää huijarin
huijata, luulisi 8000 euron kansanedustajan palkkion riittävän.
Varkaitten kannatus laskee koko ajan. Kepukin menee niitten ohi.
Purran johdolla kaikki velkaennätykset menevät uusiksi ja 200 miljardin euron raja tullaan ylittämään alta aikayksikön.
Tuskinpa noin rankkaa, vaikka Purra eilen otti lainaa 1,5 miljardia.
Taloustietäjien arvio on 50-60 miljardia hallituskauden aikana.
Tosin, hallituksella on suunnitelmia myydä valtion omaisuutta.....
Koko valtionvelan Purran voii nostaa 200 miljardiin euroon - helposti.
Joulukuussa hallitus päätti ottaa vuodelle 20225 12,5 miljardia lainaa.
Purra ottaa niin paljon velkaa kuin ikinä Suomi saa ja kansa maksaa
niitä 500 vuotta. Velkaraha menee elitiille.
Eliitti rikastuu. Kansa köyhtyy. "Kiitos" petos-persuhallitus !
Piurra käy tänä vuonnakin velkapankissa ja nostaa meille 12,5 miljardia
maksettavaa entisten velkojensa päälle.
Velat maksaa pienituloisempi kansa. Isotuloiset kiertävä verot.
Purra käy tänä vuonnakin velkapankissa ja nostaa meille 12,5 miljardia
maksettavaa entisten velkojensa päälle.
Rikkaat voi aina luottaa Purraan - ainakin niinkauan kuin persujen äänestäjät
pysyvät tyhminä.
Ennuste muitten kuin rikkaitten kannalta on huono. Eihän järki persun
päähän mene.
"Kykypuolueet" Kokoomus ja Perussuomalaiset lupasivat lopettaa velanoton
ja tehdä Suomen vahvaksi. Meno on täysin päinvastaista.
Velkavuori kasvaa ennennäkemättömän suureksi.
Raha liikkuu pienituloisilta vauraille.
Leikkauksista aiheutuu vahinkoa ja kärsimystä.
Toiset kiristävät vyötä ja toiset tekevät pari reikää lisää.
Hallituksen linjaus on kansantaloudellisesti kyseenalainen ja eriarvoistava.
Hallituksen linja kuihduttaa yhteishenkeä ja Suomea.
Mikään ei mene niinkuin hallituspuolueet lupasivat.
Hallitus on luovinaan "hyvinvointia" tuleville sukupolville. Purran tekemät
holtittomat velat lupaavat pelkkää kurjuutta 300 vuotta eteenpäin.
Sääli seuraavia sukupolvia, joitten elämän tämän sukupolven persut tuhosivat.
Kurjistus alkoi heti persuhallituksen aloittaessa. Se pilaa myös nykyihmisten
elämän, ei vain tulevien.
Nykyään ei enää edes kerrota paljonko hallitus on lisää velkaa ottanut.
Salailu on hallituksen tapa muissakin asioissa.
Mitään ns. "läpinäkyvyyttä" hallitus ei harrasta. Mieluummin asiat salataan ja vääristellään.
Ei tule mieleen yhtään asiaa mistä hallitus olisi etukäteen puhunut totta.
Totuus valkenee vasta, kun Giljotiini-Purran giljotiini kirskahtaa.
Velanotto vasta alussa.... Miljardeja velkaa aseisiin ja Ukrainatukeen!
Niin se menee ja loput persut varastaa vaikka köyhien auttajilta kuten Vantaalla.
Aina, kun on joku törkeä uutinen mediassa se on persusta-
Velanoton piti loppua 2023. Se oli yksi vaalivalhe. Purra on kävelevä valhe.
Purra järkkää vaalruuseiille lisää rahaa-
Purra ei järkkää mitään kannattajilleen vaan PETTI ne kaikki, HAHHHAH,
menitte halpaan..
Menitte halpaan PS:n äänestäjät ja aiheutitte lapsenlapsillennekin raskaan tulevaisuuden.
Purra tanssii jo omalla polittisella haudallaan.
Se harjoitteli vaalitorilla.
Purrat tuhosi Suomen talouden ainakin viideksisadaksi vuodeksi.
Sääli jälkipolvia.
VELANOTON PITI LOPPUA, MUTTA RIKKAAT ON ERI MIELTÄ.
NIILLÄ ON TILAUS SISÄLLÄ KOKO AJAN PURRA-PANKISTA.
Purra-Pankki on rikkaitten pankki. Tänäkin vuonna rikkaille siirtyy pari miljardia
vai enemmänkin .... ?
Lopullista summaa ei vielä tiedä, koska kaikista leikkauksista ei ole kerrottu.
Leikkaajaliisa Orpon käskystä!
Kyllä Purra on itse ihan aloitteellinen ja innokas leikkaamaan kuin Orpo.
Paljon pahempikin.
Se tavottelee 100 miljoonaa lisää velkaa.
Ihan omasta halusta se leikkaa pienituloisilta ja siirtää varakkaille rahat. Purrahan
ilmoitti suoraan julkisesti olevansa fiskaalikonservatiivi. Se tarkoittaa juuri sitä.
Pienituloisilta rahat rikkaille. Eivätkö persut ymmärtäneet sitä-kään ?!
Purran anteliaisuus vain kasvaa kasvamistaan !
Mitä tulee vappumiljardin jälkeen ? Mistä hallitus vohkii seuraavan miljardin
isotuloisille hallituksen aiheuttaman laman aikana ?
Purra on jopa innokkaampi leikkaaja kuin Orpo. Miksi Purra inhoaa
niin kauheasti heikossa asemassa olevia ihmisiä ja myös koko
työväenluokkaa ?
Jos se on itse aatelinen ja oppinut työväen halveksunnan äidin maidossa ?
Ainakin se elää jossain hallusinaatioissa omasta suuruudestaan.
Orpo vaalivalhe: "Velanotto loppuu nyt"
Onko se eri asia, kun Purra ottaa sen velan ?
Purra hyysää velkarahoilla rikkaita.
Orpon harkintakyky petti pahasti.
Ahneus söi kunnian.
Voodoo-hallitus aloittaa seuraavaksi 3,5 miljardin "rahankeruun" Natorahoihin
eli leikkauksia tulee rutkasti lisää, koska Orpo on ilmoittanut, ettei veroja
koroteta. Toinen vaihtoehto on, että Purra pääsee mielipuuhaansa,
ottamaan lisää velkaa.
Koska Natoa varten ei oteta velkaa petterin mukaan niin varmaankin
riikkapetterit taas keksivät jonkun ns. siltarahoituksen, että viedään lisää rahaa
työntekijöitten eläkerahastoista tai muuta vastaavaa.
Purra hoitaa. Velka-anomus on jo tehty.
Ensin muka hannataan, että velkaa ei oteta ja kohta otetaankin tai ryövätään
raha esimerkiksi työntekijöitten eläkerahastosta. Tuttu kuvio persuhallitukselta.
Se haluaa olla seuraavassakin hallituksessa lappamass rikkaalle eliitille rahaa.
Suomen surma.
Musta surma.
Harppu.
Onkohan valtion kassassa enää yhtään rahaa vai onko tämä voodoo-hallitus
jakanut jo kaiken eliitille ?
Voodoo-hallitus alkaa seuraavaksi leikata rahaa Natolle. Mistä kaikesta ?
Voodoo-hallitus on k*sessa ja kansa sen takia.
Tumpeloitten rahanahneitten hallitus ei välitä tuon taivaallista vlationtaloudesta.
Ne lapioivat vain elitiille lisää rahaa ja tässä on. lopputulos:
Suomeen ei luoteta rahamarkkinloilla, luokitus laski.
Jos ihan pakko on velkakuningatar nimetä niin kyllä se on edellisen hallituksen pääministeri, hän kun sattuu olemaan nainen ja hänen hallitusaikanaan valtionvelka kasvoi 59 prosentilla.
Purralle pitäisi. oikeastaan kruunajaiset luottoluokituksen laskun takia.
Hänhän sen aikaansai.
Jos ei nyt Purralla puntit tutise niin hän on vielä tyhmempi kuin on tajuttukaan.
Onko sen pää kaalinkerä ? Kulkeeko siellä muuta kuin mato ?
Ei se ole kerä. Se on kuutiopää ja puupäässä voi olla tupajumejakin.
Purra jo loihe satulemaan, ettei luottoluokituksen laskulla ole kuin
"kosmeettinen vaikutus".
Ei se pelkkää "kosmetiikkaa" ole, että velkojen korot nousevat hallituksen sössimisen
takia.
Purra jo kehtasi itkeä sitä, vaikka hallitus on syypää luottoluokituksen laskuun.
Orpo kehui olevansa "talousmies, jolla on kaavat ja ratkaisut".
Kuinka tyhmä se loppujen loppujen lopuksi on ?
Se jo tiedetään ennestään, ettei rasismi pätevöitä valtionvarainministeriksi
ja persut vaan sählää ja sekoilee.
Taas on valehdeltu miten kasvu on nurkan takana, vaikka kasvu on
miinusmerkkistä.
Purra on kesy tyttö kun verrataan Marinin hallituksen velanotrtoon, Marinin hallituksen aikana valtionvelka lisääntyi nimittäin 59 prosentilla.
Jos tuottaa vaikeuksis uskoa tuota, voi asian tarkistaa netistä esim. VVM:n tai Tilastokeskuksen sivuilta.
Purran ottamaa velkamäärää ei ylitä kukaan eikä hallituskausi ole edes
vielä lopussa.
Purra ei kuitenkaan lisää valtion velkaa 59 prosentilla kuten edellinen eduskunta/halliytus onnistui tekemään...
Esim. VVM:n ja Tilastokeskuksen nettisivuilta löytyvät tiedot velan määrästä eri hetkinä ja aika yksinkertaisella laskutoimituksella voi niistä todeta tuon prosentin totuuden.
Purra on rikkaitten joulupukki.
Purra ehtii kasvattaa valtionvelan kolminkertaiseksi. Lähellä on jo
ja rikkaille on vielä otettava lisää lainaa. Purra hoitaa.
Purran tekemää velkaa ei kukaan ylitä. Lisäksi PS on muutenkin haittapuolue.
Kykenemätön persuhallitus yrittää epätoivolla pelastaa nahkansa.
Epätoivoiset valheet alkaa riittää.
Suomessakin on nyt yksi kuninkaallinen lisää tangokuninkaallisten lisäksi.
Enemmän arvostaa tanngokuninkaallisiakin.
Purra on pohjanoteeraus.
Suomessakin on "kuninkaallinen" :D
.... joka tekee Suomesta persaukisen kehitysmaan.
Suomelle kävi köpelösti.
Kuningatar Marinin aikaan valtionvelka kasvoi 58 prosentilla, siihen ei sentään nykyinen hallitus yllä.
Asian on helposti tarkistettavissa esim. VVM:n tai Tilastokeskuksen tiedoista.
Enemmän tietoa tietää vähemmän tyhjän huutamisen tarvetta...
Purra sai vietyä Suomen EU:n tarkkailuluokalle.
Purra sai aikaan luottoluokituksen laskut.
Jos se olisi mies sen irvistys näyttäisi tältä ?
https://pixabay.com/fi/vectors/irvistys-persoonallisuuksia-1299164/
Sama ilme, kun se katsoo inhoamiaan köyhiä.
Purra lisää valtionvelkaa 60 miljardia ja päälle muut tuhot.
Numerot eivät ole demarin osaamisessa lintmaani on täysin pihalla
veroissa ja joten turhalintmaanin on sekojaantänne postata
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18976178/turtiaisen-velka#comment-140068426
Velkakuningatar Purra jättää mielettömät velat maksettaviksi tuleville
sukupolville ja romuttuneen valtiontalouden. Ennätys lajissaan.
Kuinka monta sukupolvea tarvitaan maksamaan velat ja korjaamaan valtiontalous ?
"Velkalaiva" ei käänny.
Velka kasvaa holtitonta vauhtia, vaikka kriisiä ei ollut hallituksen aloittaessa.
Hallitus on tehnyt kriisinsä itse. Orpo lupasi keväällä kansalle, äänestäjille:
"Velanotto loppuu nyt".
PS = kriisi.
tavallinen ai vokääpädermari ei tunne numeroita https://keskustelu.suomi24.fi/t/18976178/turtiaisen-velka#comment-140069254
Vaikuttaako se valtion velkaan ?
Velka kasvaa holtitonta vauhtia, vaikka kriisiä ei ollut hallituksen aloittaessa.
Hallitus on tehnyt kriisinsä itse. Orpo lupasi keväällä 2023 kansalle, äänestäjille:
"Velanotto loppuu nyt".
Voodoo hallitus alkaa seuraavaksi leikata eläkkeitä NATO jäsenmaksua
varten.
Median mukaan isotuloisilla halkee lompsat nyt. Kiitos Purran.
Kevään kehysriihessä isotuloisille tulle taas veroale ?
Kaikki menee vastoin vaalilupauksia eli päin syvää päätyä,
kun persuhallitus on velkalaivansa ruorissa.
Kaikkien aikojen velkaennätys on Purralla.
Suomi tohjoksi, uusnatsit valtaan EU:ssa. Purran tavoite ?
Purra vei Suomen tarkkailuluokalle. Tuttua persuille jo koulusta ?
Purran takia Suomen luottoluokitusta laskettiin.
Velkakuningatar Purra jättää mielettömät velat maksettaviksi tuleville
sukupolville ja romuttuneen valtiontalouden. Ennätys lajissaan.
Kuinka monta sukupolvea tarvitaan maksamaan velat ja korjaamaan valtiontalous ?
100 vuotta menee ennenkuin persutollojen virheitä saa korjatuksi.
aivokuollu lastentappaja voisi pelastaa maineensa perumalla köyhien leikkaukset, nostamalla tuet tanskan mallin mukaiseksi ja nostamalla keskiluokkaisten ja rikkaiden verotusta mun puolest 50% mut pariki prosenttia riitttäis.
pörröllä ittellää ei ole älyä tuon taivaallista.
Purran aivoitusten taustalla on vantaansanomien toimittaja puoliso, joka kyhäili purran valheellisen julkikuvan ennen vaaleja..
Sama tollo kirjottaa purran puheet, sillä välinku purra ite vetää peukkua ja rrunkkaa somppuja.
Onko tosi kans ?
Samaa mieltä.
Oikeuteen sietäisi pistää koko hallitus.
Purra on sinimusta kupla.
Paise se on.
Että joku voi tehdä itsestään vastenmielisen vai onko Purra oikeasti sellainen ?
Pakko sen on olla oikeasti sellainen. Täyspaska.
Purra on ottanut eniten velkaa koko EU:ssa.
Purra myönsikin jo 2025 : Orpon hallitus ottaa enemmän velkaa kuin Rinteen ja Marinin hallitukset.
Tiedettiin me se muutenkin.
Riikan velanottointoa ei hillitse mikään, meneväthän rahat miljonääreille.
.... mutta velat jäävät kansan maksettavaksi.
Purra keräsi talvella säälipisteitä. Uikutti lehdessä saamastaan "vihapostista".
Muistelisi vaan omia rasistisia kirjoituksiaan tyyliin "jos minulla olisi ase" jne.
Purra jää historian kirjoihin Suomen talouden yhtenä romuttajana.
Purran sopeutusleikkaukset on pelkkää kusetusta. Tarkoitus on vain rikastuttaa ennestään rikkaita.
Purra on onnistunut hyvin lapioimaan rahaa isotuloisille.
Purralla on tähtäimessä 200 miljardin velkataakka suomalaisille.
Niin on. Tämä meno ei voi jatkua. Hallitus vaihtoon heti.
Purra on humaltunut vallasta. Kun se ei muutenkaan ole mikään "einstein"
raakaa jälkeä tulee.
Velanoton Suomen ennätys on yhä tukevasti edellisellä eduskunnalla ha hallituksella eli Marinin hallituksella jonka aikana Suomen valtionvelka kasvoi 58 prosentilla.
Asiaa epäilevän on helppo tieto tarkistaa esim. VVM:n ja/tai Tilastokeskuksen nettisivuilta.
Taaskaan ei huutaminen edusta tietämistä...
Purra on ylittänyt kaikki velanotot.
Purra on meidän ikioma IMF. Se tekee saman kuin IMF. Rikastuttaa
rikkaita.
Todella !
Purra haluaa 65000000000 euroa lisää velkaa.
Suomen gebardihattuiset, joille rahat menevät hurraavat.
Ne rakastaa purraa :D
Purra haluaa 65000000000 euroa lisää velkaa.
Purra lisää valtionvelkaa lähes 100 miljardia ja päälle muut tuhot.
Kykypuolueen "talousosaaja" pj Orpo on aivan kädetön ja munaton.
Ja työntekijöitten päähänpotkija.
Sekin vielä !
Voodoo-hallitus aloittaa seuraavaksi 3,5 miljardin "rahankeruun" Natorahoihin
eli leikkauksia tulee rutkasti lisää, koska Orpo on ilmoittanut, ettei veroja
koroteta. Toinen vaihtoehto on, että Purra pääsee mielipuuhaansa,
ottamaan lisää velkaa.
Voodoo-hallitus aikoo myös tukea kaverikapitalistien pers'aukista hanketta
35 miljoonalla, vaikka "rahaa ei ole mihinkään", "kaikkia ei ole varaa hoitaa".
Kaverikapitalistit menee sairaittenkin edelle.
Rasistit oli mukana tukemassa hanketta.
Rasistit on mukana kaikessa järjenvastaisessa.
Voodoo-hallitus on jostain pimeästä paikasta, jonne aurinko ei paista.
Siellä ei osata laskea, mutta leikata osataan.
Tulee osumaan PS:n omaan nilkkaan.
Purra on giljotiini pienituloisille.