Kelan nuoren kuntoutusraha???

Anonyymi-ap

Oon opiskelija amiksessa, mulla on diagnoosi aspergeristä. Olen hakenut 2023 kuntoutusrahaa ja minulle myönnettiin peruskoulun ajalta se. Nyt 23 syksyllä menin amikseen ja hain kuntoutusrahaa, tuli hylätty päätös minun opiskelu alani takia (turvallisuusala). Vaihdoin nyt TUVA koulutukseen tammikuusta ja minulla olisi muutto toive kesäkuulle eli vaihtaisin paikkakuntaa ja menisin sinne opiskelemaan. Jotta pääsen muuttamaan ja uudelleen yhteishaussa vaihtaisin alaa tarvitsisin siihen kuntoutusrahani, tiedättekö mitä alaa opiskellessa autistille myönnettäisiin raha? Olen harkinnut tyyliin raksaa, logistiikkaa, maalaria?

3

724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mullakin on ihan varmasti diagnosoimaton assburgerin oireyhtymä. En ymmärrä miten ala voi siihen vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Eli tahallasi vaihtaisit alaan, jota varten tarvitset kuntoutusta (kuntoutustukea)?! Älyn väläys :D

    • Anonyymi

      Raha kuntouttaa. Jo on aikoihin eletty! Etkö aio käyttää sitä raha terapioihin? Kun sinä ehkä 10 vuoden päästä valmistut amiksesta ja päädyt kuitenkin kuntouttavaan työtoimintaan, mitä hyötyä sinusta on yhteiskunnalle?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      53
      5109
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      91
      3942
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3263
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2854
    5. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      21
      2212
    6. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      45
      2207
    7. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2166
    8. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      9
      2135
    9. Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä

      Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk
      Ikävä
      34
      1752
    10. Paljon on tullut kuultua juttuja ja

      ei ole syytä olla uskomatta niitä.
      Ikävä
      64
      1731
    Aihe