Oon opiskelija amiksessa, mulla on diagnoosi aspergeristä. Olen hakenut 2023 kuntoutusrahaa ja minulle myönnettiin peruskoulun ajalta se. Nyt 23 syksyllä menin amikseen ja hain kuntoutusrahaa, tuli hylätty päätös minun opiskelu alani takia (turvallisuusala). Vaihdoin nyt TUVA koulutukseen tammikuusta ja minulla olisi muutto toive kesäkuulle eli vaihtaisin paikkakuntaa ja menisin sinne opiskelemaan. Jotta pääsen muuttamaan ja uudelleen yhteishaussa vaihtaisin alaa tarvitsisin siihen kuntoutusrahani, tiedättekö mitä alaa opiskellessa autistille myönnettäisiin raha? Olen harkinnut tyyliin raksaa, logistiikkaa, maalaria?
Vastaukset 3
- Anonyymi
Mullakin on ihan varmasti diagnosoimaton assburgerin oireyhtymä. En ymmärrä miten ala voi siihen vaikuttaa.
- Anonyymi
Eli tahallasi vaihtaisit alaan, jota varten tarvitset kuntoutusta (kuntoutustukea)?! Älyn väläys :D
- Anonyymi
Raha kuntouttaa. Jo on aikoihin eletty! Etkö aio käyttää sitä raha terapioihin? Kun sinä ehkä 10 vuoden päästä valmistut amiksesta ja päädyt kuitenkin kuntouttavaan työtoimintaan, mitä hyötyä sinusta on yhteiskunnalle?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.389959- 102885
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei234783- 82716
- 70690
- 70669
- 50645
- 36630
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 43591