Jos Israel ei peruuta osallistumistaan Euroviisuihin, Ruotsissa,
niin Suomen tulee jättäytyä pois kisasta.
Näin pitäisi ehdottomasti toimia.
Venäjä sai porttikiellon Euroviisuihin vuonna 2022 Ukrainan sodan takia muiden maiden yleisradioyhtiöiden vaatimuksesta.
Euroviisut
16
489
Vastaukset 16
- Anonyymi
Voihan YLE laittaa ehdotuksen EBU:lle ettei Israel saisi osallistua Euroviisuihin Gazan tilanteen johdosta. Kumma vaan että Hamas tapattaa Palestiinan kansalaisia Gazassa eikä palauta kidnapattuja Israelilaisia panttivankeja takaisin Israeliin.
" Miten Yle perustelee osallistumispäätöstään, kun Israel ja Azerbaidžan ovat mukana kilpailussa?
Ovatko ihmisarvo ja länsimainen demokratia pelkkiä käsitteitä, joista voidaan joustaa tilanteen niin"2lesken kirjoitti:
" Miten Yle perustelee osallistumispäätöstään, kun Israel ja Azerbaidžan ovat mukana kilpailussa?
Ovatko ihmisarvo ja länsimainen demokratia pelkkiä käsitteitä, joista voidaan joustaa tilanteen niin"Ensi kevään Euroviisut järjestetään "Malmössä Ruotsissa. Laulukilpailun ylle on langennut kuitenkin ikävä varjo.
Monien mielessä on pyörinyt yksi ja sama kysymys: miksi EBU eli Euroopan yleisradiounioni sallii Israelin ja Azerbaidžanin osallistumisen?"- Anonyymi
Kuulemma on jo EBU:lla pisteet jaettu: Israel ykkönen, Ukraina kakkonen.
- Anonyymi
Romania ei osallistu tänä vuonna Euroviisuihin, heidän valtion talous on kuralla eikä ole vara maksaa osallistumismaksua lähetyskuluineen.
- Anonyymi
https://twitter.com/Nancy023922191/status/1750951158829711579?s=19
Kannattaa tsekata tämä Israel juttu. - Anonyymi
Nojaa.
Oikeestaan kenenkään ei pitäis boikotoidapoliittisista syistä jotain maata, koska silloin se asettuu tietenkin vastapuolen puolelle. Tarkoitan, tuskin yle/suomi haluaa olla hutsien tms terroristien kannasttaja.
Lisäks tympeä juttu, koska mun käsittääkseni koko soppa johtuu uskonnoista. Eikä uskontoihin pidä ottaa kantaa.
Debatista johtuen, yle/suomi on ajettu niinkuin nurkkaan. Teki niin tai näin, aina sotkeentuu sekä politiikkaan, että uskontoon.
En yiedä, mitä suomenkaan pitäis tehdä paskassa tilanteessa. itäis olla puolueeton, etenkin kun kyseessä euroopan asia lisäks. Mutta miten hitossa olla ottamatta kantaa, ottamatta kantaa? Parasta kai ois, koko show peruttais jonkin pääorganisaatioin puolesta ja nämät umk-kilpailut pidettäis vaan jokainen maan omina kilpailuina. Euroviisuihin vois palata sitten, jos toi vitun sota joskus sais ratkaisun.
=DW= - Anonyymi
Israel ei ole euroopassa, joten osallistuminen voidaan evätä.
- Anonyymi
Tänään vietetään Holokaustin uhrien muistopäivää.
- Anonyymi
Israelin valtion rajat piirrettiin Brittien toimesta. Israel on myös alistanut palestiinalaisia jo pitkän pitkään aikaa. On salakuvattua materiaalia rajanylityspaikoista ja sotilaat käyttäytyvät videoilla tosi törkeästi palestiinalaisia siviilejä kohtaan. Lisäksi on koko ajan vallattu lisää alueita palestiinalaisilta. En hyväksy sotaa, enkä ole kummankaan osapuolen kannalla. Totean vain yksinkertaisesti, että sitä saa yleensä sitä, mitä tilaa.
- Anonyymi
2lesken kirjoitti:
Oli kysymys euroviisuihin osallistumisesta.
Huomasit vihdoinkin....
- Anonyymi
EBU:n tehtävä on sulkea Israel pois kisasta.
Eurovision laulukilpailu ei ole ollut laulukilpailu enää vuosiin ja koko tapahtuman voisi lopettaa.
kylmätotuus
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1102757Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151025Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63863Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke51795- 52779
- 47674
- 80626
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69622- 50605
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35604