On tutkittu, että valta muuttaa aivoja

Anonyymi-ap

Tuosta kyseisestä syystä useissa maissa on rajat sille, miten kauan joku saa olla vallassa, kuten esim. presidenttinä. Jotkut vastaavat rajat pitäisi olla kaikissa poliittisissa viroissa, ettei saa olla liian kauan liian suuressa positiossa. Alla on aiheeseen liittyviä artikkeleita.

Aiheuttaako valta ihmisessä ”aivovaurion”? Merkit ovat selvät
https://tekniikanmaailma.fi/aiheuttaako-valta-ihmisessa-aivovaurion-merkit-ovat-selvat/

Näin valta muuttaa aivoja
https://tieku.fi/ihminen/aivot/nain-valta-muuttaa-aivoja

Rajoittamaton yksinvalta näyttää sokaisseen Putinin, sanoo tunnettu neurotieteilijä Ylelle
https://yle.fi/a/3-12339634

15

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikia tutkimuksia sitä tehdänkin.Ei kuitenkaan tutkimuksia miksi naiset vaihden vuosien jälkeen ovat silloin kun yksin asuvat: Toisi ilketä toisille naisille esim.kerhot,ilmaset liikunta tunnit. Tai misi akatomat miehet syystä tai toisesta plus 60v. Luuevat kaikki naset ikän katsomatta on vapaata riista esim samassa kerostaloissa.Jos asuu yksin?

      • Anonyymi

        Ei ole pelkästään tutkittu aloituksessa olevia asioita, vaan on myös todistettu.


    • Anonyymi

      Jo vain. Itäpuolen naapurimaassamme on siitä oikein kouluesimerkki.

      • Anonyymi

        Nimenomaan. Siihen viittaa tuo aloituksessa oleva viimeinen artikkeli.


    • Anonyymi

      Mikä mahtaa olla pitkään vallassa olleiden poliitikkojen tilanne?

      • Anonyymi

        Meneillään olevan yhteiskunnallisen tilanteen tiimoilta vastaus on helppo: h u o n o ellei vallan p a h a .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meneillään olevan yhteiskunnallisen tilanteen tiimoilta vastaus on helppo: h u o n o ellei vallan p a h a .

        Kannattaakin vaaleisssa valita tuoretta verta, jota äänestää, kaikkien vanhojen pierujen sijaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaakin vaaleisssa valita tuoretta verta, jota äänestää, kaikkien vanhojen pierujen sijaan.

        Ehkä vanhat pierut eivät niiinkään ole syynä kuin mätä systeemi. Vähän sama kuin työelämässä; kokenut työntekijä vie mennessään paljon 'hiljaista' tietoa asioista ja aiheista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä vanhat pierut eivät niiinkään ole syynä kuin mätä systeemi. Vähän sama kuin työelämässä; kokenut työntekijä vie mennessään paljon 'hiljaista' tietoa asioista ja aiheista.

        Rikkaat ovat kuitenkin köyhiä taipuvaisempia epäeettiseen ajatteluun, kuten esim. että ahneus on hyvästä. Usein rikkaat (poliitikot) elävät lisäksi omassa kuplassaan ja etääntyvät oikeasta elämästä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rikkaat ovat kuitenkin köyhiä taipuvaisempia epäeettiseen ajatteluun, kuten esim. että ahneus on hyvästä. Usein rikkaat (poliitikot) elävät lisäksi omassa kuplassaan ja etääntyvät oikeasta elämästä.

        Jokainen politiikko on alussa ajatellut että tekee asioista jotenkin oikeuden mukaisesti jos pääsee valtaan. Mutta moni heistä on tunnustanut että valoa käytävillä muuttuu ajatukset ja ne arvoit mistä oli halunnut tehdä parannuksia jää pois mielestä , kun toiset poliitikot käyttävät vaikutus valtaansa . Tiedän yhden ainoan pääministerin joka todella piti samaa linjaa koko kautensa mistä oli taistellut koko elämänsä, häneen eivät ketkään muut voineet vaikuttaa.
        Oli tykätty ihminen ja on vieläkin ja hyvä sovittelija myös .


    • Anonyymi

      Ei sitä tarvitse tutkia Johan se näkyy: Ihmisestä tulee minä minä ihminen

      • Anonyymi

        Sen minä minä ihmisen nimityksen antaa usein ihmiset ja syitä on monia, usein juuri kateelliset ihmiset ovat niitä jotka antavat sen minä minä maineen , jostain syystä jokin heitä vaivaa ihmisessä joka ei aina ole edes mikään minä minä tyyppi


    • Anonyymi

      Ilon maskin rakeeti tippu.

      • Anonyymi

        Eeerittäin hyvä. Toivottavasti "Ilon maskin" tippui mukana.


    • Anonyymi

      On tutkittu ja todennettukin asia, että aivoja voi muuttaa tietoisella, elämänikäisellä harjoittelulla.
      Luin poikakloppina tuon totuuden agraariyhteiskunnan jäsenenä paikallisesta sanomalehdestämme. Tietysti oli maksullinen juttu.

      Vähän päivässä, kuukaudessa enemmän. Tiesin ettei koulunkäyntiin ollut varaa vaikka maatila oli tavallista isompi. Oli tapana uskoa, että fiksu nuori kyllä löytää paikkansa.

      Mielestäni on merkillistä, että lukeneisto torppaa tälläiset yksityisajattelijat.
      Tietenkin papit, mutta nyt vielä kristitty lääkärikin paheksuu paikallislehdessä " yksityisgurujen" vahingollisuuden yhteisön normi-ihmisille.

      Patavanhoillisiksi emme halua; pyrkikäämme päivänkirkkauteen ummehtuneista koloistamme. Opiskellaan ihmisenä kasvamisen problematiikkaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe