Spirulina vaarallista?

oho

Elintarvikeviraston sivuilta:

Ruotsissa on uutisoitu tutkimuksesta, jossa epäillään syanobakteerien eli sinilevien tuottavan BMAA-hermotoksiinia. Kansainvälinen tutkimusryhmä epäilee tutkimustensa perusteella, että toksiini on yhteydessä hermostoperäisiin sairauksiin.

Aftonbladet on 6.4. julkaissut artikkelin, jossa tutkijat pohtivat, voiko markkinoilla oleva Brämhultsin spirulina-juoma sisältää BMAA:ta. Vaikka toksiinien esiintymisestä juomassa ei olla varmoja, Brämhults on vetänyt varotoimenpiteenä tuotteen markkinoilta Suomesta ja Ruotsista. Tutkijoilla ei ole tietoa siitä, miten elintarvikkeen prosessointi vaikuttaa toksiinimääriin.

Suomen Elintarvikevirasto on pyytänyt ruotsalaisilta asiantuntijoilta lisätietoja turvallisuustutkimuksista. Asiaa käsitellään perjantaina 8.4. Ruotsin aloitteesta EU:n elintarviketurvallisuusviranomaisen EFSAn neuvoa-antavassa komiteassa, jossa on myös Suomen edustaja.

Lisäksi selvitetään sekä kaupan ketjuilta ja luontaistuotealalta, mitä spirulina-valmisteita on Suomessa markkinoilla ja miten valmistajat ja maahantuojat ovat varmistuneet tuotteidensa turvallisuudesta. Tarvittaessa otetaan näytteitä ja tehdään tutkimuksia.

6

1022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entinen käyttäjä

      Spirullina on vaarallista, siksipä lopetin sen käytön.

      • Katso

        Kaikki spirulina ei ole samanlaista. Niinpä on syytä katsoa vähän, millaista käyttää. Syön suurella antaumuksella.


    • spirulinaisalie

      En suosittele spirulinaa kenellekään. Faktahan on, että spirulina kuuluu noihin cyanobakteerien ryhmään. Ihan sama mitä spirulinaa syöt. Kummasti itselleni tuli näköhäiriöitä spirulinan käytön jälkeen. Siitä ei myöskään ole minkäänlaisia tutkimuksia, että onko se pitkässä käytössä lainkaan turvallista. Ja mikä sitten on vielä pitkää käyttöä?

      Kenen valopään idea on myös tunkea spirulinaa ihan kaikkialle, kaikkiin valmis-vihersmoothieihin, viherjauheisiin jne? Onhan jo pelkästään kaalijauheet ja sellaiset tarpeeksi hyviä! Spirulina on vielä niin pahaakin.

      • VahingostaEiViisastu

        "Kenen valopään idea on myös tunkea spirulinaa ihan kaikkialle, kaikkiin valmis-vihersmoothieihin, viherjauheisiin jne?"

        Tyhmyksistä ei näköjään opita yhtään mitään. Ei siitä niin kovin pitkä ole kun radium mukamas oli kerrassaan yleisterveellinen aine ja sitä pistettiin vähän joka paikkaan, vaikkapa hammastahnoihin. Sitten kun se tajuttiin suuren luokan munaukseksi niin ei muuta kuin uusien kotkotusten kimppuun.


    • 87-vuotias

      Spiruliina on erittäin terveellistä ja pitää kaikki sairaudet loitolla!
      En ole sairastanut vuosikymmeniin, kun syön joka päivä spiruliinaa!

    • HamppuÖljyä

      Hyvä, että tutkitaan, se on tärkeää. Spirulina puhtaan ja luomuna, toivottavasti turvallista, koska sillä on virkistäviä vaikutuksia, jopa mielialaan, mutta tämä on siis kokemusperäistä tietoa.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      97
      3574
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1959
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1730
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      34
      1465
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      986
    6. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      930
    7. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      882
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      840
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      817
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      794
    Aihe