Poclain kaivuri

Anonyymi-ap

Moi.
Muistaako kukaan minkälainen kone tuo Poclain merkkinen kaivuri aikanaan oli.
Hartikainenkin taisi semmoisen joskus hommata. Vieläpä aika suuren.
Kertokaa aikalaiskokemuksia Poclainista.
Niitähän oli pyöräalustaisina sekä teloilla. Lapsuuden kotikunnassa yhdellä urakoitsijalla oli semmoinen pyöreäperäinen pyöräalustainen kone.
Muistan, kun hän oli uimarannalle levittelemässä hiekkaa ja kivi kiilautui sinne pallopyörien väliin. Tuolloin elettiin varmaan kevättä 1983.
Asiallisia kommentteja sitten, kiitos

9

1479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      >>Muistan, kun hän oli uimarannalle levittelemässä hiekkaa ja kivi kiilautui sinne pallopyörien väliin.<<
      Niin mitä siitä seurasi....??

      • Anonyymi

        Aika nuori kaveri olin vielä tuolloin, kun Poclainia uimarannan työmaalla ihmettelin.
        Muistaakseni se kivi kiilautui vasemmanpuolen etupyörien väliin. (Ohjaavan akselin pyörien väliin.)
        Kuski oli tuonaikanen työmies. Ei ollut mitään EN731 näkyviä työvaatteita, vaan semmoinen sininen ruutupaita ja vähän tuhruiset farkut vaatekertana, turvakengistä nyt puhumattakaan
        Päässä oli muistaakseni punainen lippis.
        Ellen nyt ihan väärin muista, niin konekuski siirti konettaan vähän taaksepäin jotta saattoi ohjaamosta nähdä kyseisen kiven murikan.
        Sitten hän käänti etupyöriä vähän kauhan suuntaan ja kokeili josko kauhan kynsi (siis kynsikauha tosiaan oli. Sen muistan selvästi.) ylettäisi kiveen.
        Siinä hommassa taidettiin mennä vain huonompaan suuntaan, sillä hetken päästä kauha laskeutui puomi oikoisenaan maahan ja konekkin sammui.
        Koska iltapäivä oli jo pitkällä, niin kiven irroittaminen pyörien välistä taisi siirtyä seuraavalle päivälle.
        Kävin kyseisellä uimarannalla lukuisia kertoja uimassa ja meistä 8-9 vuotiaista pojista oli hurjan hauskaa, kun veden alle oli aseteltu kaksi semmoista puolimetriä korkeaa laakeaa kiveä, joiden päällä saattoi seisoskella siten, että vesi ulottui kainaloiden korkeudelle.
        Poclainilla ne kivet sinne oli nosteltu ja siellä ne muuten ovat tänäpäivänäkin.


    • Anonyymi

      Täälläpäin erään urakoitsijan sukulainen kaatoi ympäripäissään tuliterän pokkelin kyljelleen ojaan.

      • Anonyymi

        No, voi himskutti.
        Menikö pokkeli pahaan kuntoon vai vieläkö siitä saatiin kone?


    • Anonyymi

      Pierre Bataille keksi ensimmäisen Pocline hydraulisen kaivurin vuonna 1950.

    • Anonyymi

      Ei taida tätä palstaa vanhat työmiehet paljoa lueskella saatika kommentoida.
      Jos joku tuntee vielä elossa olevan Poclaini ukkelin, niin voisi vaikka vähän haastatella ja sitten kirjoittaa tänne Suomi24 palstalle, että mitä kuuli.

      • Anonyymi

        Korjannu poclain telakaivurn Rajamäellä


    • Anonyymi

      Toinen kerta, kun olin samaista Poclainia ihastelemassa, joka uimarantaa kuokki ajoittuu muutamavuosi myöhemmäksi.
      Koulusta tokaluokalta olin kesälaitumille päässyt, niin yhtenä nättinä kesäaamuna oli siinä kotikatuni varrella putkirikko.
      Intoa tihkuen poljin fillarilla kohti työmaata ja voi pojat, kun valkopunainen kaivuri oli jo ehtinyt syvän kuraisen montun kaivaa katuun.
      Kunnan kuormurit (taisi olla Kontio- tai Jyry Sisuja) peruuti säännöllisesti työmaalle lavantäytettä hakemaan.
      Siinä työmaan laidalla Poclainia katsellessa päivä vilahti hyvin. Kiinnitin erityisesti huomiota kaivurin merkkiin, joka tuolloin mielestäni kuulosti oudolta "Poclain"🤔
      Myös konekopan pyöreät muodot jäi mieleen ja ettei vain takavalotkin olisi olleet malliltaan pyöreät. Keltaista majakkaa koneessa ei ollut, mutta sitä ei mahdollisesti vielä tuolloin edes kukaan vaatinut.
      Konekuski oli jälleen tyylilleen uskollinen farkuissa ja ruutupaidassaan, mutta kunnan työntekijöillä oli yllään oranssit kokohaalarit ja saappaat jalassa.
      Se kunnan lapiomies oli pitkänhuiskea kaitakasvoinen jo vähän vanhempi mies. Nortti (mitä luultavimmin) huulessa hän teki töitä lapioimalla maata kaapeleiden ja putkien välistä, koska Poclain oli kaivupuomistoltaan vähemmän ketterä ja siksipä konetta avustavalla työmiehelle oli välillä hyvinkin paljon työtä.
      Lopulta kaivanto oli saavuttanut riittävän syvyyden ja juurisyy kadulle pulpunneeseen veteen oli paljastunut.
      Tonttijohdon venttiili oli murtunut putken ja venttiilin liitoksesta. Näin minä ainakin asian ymmärsin.
      Kunnan vesilaitoksen putkiasentaja vaihtoi tilalle uuden venttiilin. Semmoisen, jossa sinisen muoviputken sisällä on se päästään katsottun neliönmallinen kara, josta sitten vedet käännetään päälle tai pois. Näin tuonapäivänä ensimmäistäkertaa eläessäni moisen venttiilin kapistuksen.

      Kyllä olisi milenkiintoista kuulla käyttäjäkokemuksia Poclainista.
      Missä voisi vielä nähdä toimivan tai toimimattoman Poclainin?

    • Anonyymi

      Hartikaiselle oli 90 .220.ja 150 ja tyc mallikin . Eihän ne kovin suuria ollu mut Kesko Möi vaikka mitä rautaa. Siiralla oli ruoppaustöissä 1000 poclain

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      255
      6523
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      201
      6072
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      27
      5589
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      127
      4838
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      173
      3625
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3405
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      32
      3107
    8. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      291
      2638
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      19
      2552
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      144
      2446
    Aihe