Onko kenelläkään kokemuksia Tsekkien CSA-yhtiöstä? Palvelut, konet, tarjoilut jne....
CSA
Lentoon!
5629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olen lentänyt kerran CSA:lla Prahan kautta Slovakian Kosiceen. Ihan tavallisen mukava kyyti. Kosicen kentälle laskeutumista piti yrittää pariin kertaan potkurikoneella, mutta ko. kenttä kuuleman mukaan on aika vaikea yleensäkin. Takasin tullessa Prahassa oli sankka lumipyry ja koneen lähtö viivästyi pari tuntia. Tuo aika siis odoteltiin koneessa. Henkilökunta teki kyllä kaikkensa asikkaiden viihdyttämiseksi ja minäkin join ties kuinka monta yhiön tarjomaa kahvia ja konjakkia:-) Ihan hauskaa oli siis
Helsinkiin. Kone oli joku Boeing 7??, kolme penkkiriviä puolellaan. Jalkatilaa reilusti. Henkilökunta ok. Ruoka melko kehno(=tavallista lentokonemössöä). Lento samanlaista kuin millä muulla yhtiöllä tahansa.
Kaikenkaikkiaan hyvä yhtiö!. Kokemusta siis yhden lennon verran.
Jos matkustat Helsinki-Praha välillä, CSA tarjoaa paremmat ruoat Finnairiin verrattuna. Finskillä saat kylmää vanhaa pastasalaattia, CSA:lla taas kunnon lämpimän ruoan.
Mielestäni palvelu koneessa on molemmilla yhtiöillä ystävällistä ja asiallista.
Finnair lentää Prahaan edelleenkin n. 30-vuotiaalla MD-kalustolla, kun taas CSA käyttää uudehkoja Boeing-koneita.
Mikäli lipunhinta ja lentoaikataulu vain sopivat, itse valitsen näistä kahdesta mieluummin CSA:n.
Missä niitä 30-vuotiaita MD-80 koneita löytyy? Ei ainakaan Finnairilta. pääsääntöisesti Finnairin MD-80 koneet on rakennettu 90-luvulla, eli ovat reilut 10 vuotta vanhoja.
Finnairin MD-80 koneiden keski-ikä näyttäisi olevan n.15 vuotta, on siellä kyllä mukana 80-luvun alun louskujakin, siis samoja joilla kohteisiin.
Sääli sitä, joka tällaisessa MD-koneessa joutuu istumaan takana moottorin vieressä. Korvat soivat matkan jälkeen vielä päivän-pari.