Yritykseni toimitilassa sattui jäätyneiden putkien myötä putkirikko ja vesivahinko. Laminaattilattiat kastuivat pahoin alta ja päältä, tila oli täysin veden vallassa. Vahinko ei ollut minun eli vuokralaisen syy ja tästä olemme vuokranantajan kanssa samaa mieltä.
Tätä vesivahinkoa edelti liiketilan jäätyminen eli tilassa oli 5pv -10 astetta pakkasta. Jouduin tästä johtuen perumaan kaikki asiakkaani ja ohjaamaan toisaalle. Kaikissa asioissa olin vuokranantajaani heti yhteydessä, mutta asioille ei tehty hänen puoleltaan mitään sillä hetkellä.
Nyt vesivahingon myötä vuokranantaja ei ole tehnyt tilassa mitään korjaustoimenpiteitä ja ehdotti, että jatkan töitäni normaalisti kunnes hän saa vakuutusyhtiöltään tiedon miten toimia. Nyt hän on saanut tiedon , että remontin alku venyy kuulemma kesään kun on niin laaja ja alkaa vasta sen jälkeen kun minä lähden tilasta pois (irtisanoin vuokrasopimukseni ja irtisanomisaika on 3kk).
Pitääkö minun muka oikeasti tehdä töitä vesivahingon pahoin katselemassa tilassa, ilman että siellä tehdään mitään kuivatuksia/korjauksia? Eihän tämä ole mahdollista, että asia menee näin. Lattiat ovat aivan kamalan näköiset ja vesimäärä on tottakai tehnyt vahinkoa materiaaleille. En tähän suostunut ja nyt minulle sanotaan, että jos en halua tilassa työskennellä niin minun kuuluu silti maksaa vuokra normaalisti, enkä saa ansionmenetyksistä korvausta tms. Olen ollut yhteydessä oikeusaputoimistoon ja yksinyrittäjänä mietin mihin muualle minun kannattaisi ottaa yhteyttä pikimmiten kun koko yritystoimintani ja talouteni on vaakalaudalla.
Vesivahinko vuokratilassa
Anonyymi-ap
2
284
Vastaukset
- Anonyymi
En ole vesivahinkoihin perehtynyt, enkä minkään lajin asiantuntija tässä. Mutta jos lattia on kuivunut jo, kai jotain kamalan näköisiä kohtia voi peittää muovimatolla tilapäisesti. Rautakaupoissa kai myydään halpoja lattian pinnotteita? Eikö tällaiset voi vähentää yrityksen kirjanpidossa tai verotuksessa tuotoista pois?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658